Lokality

Gambia - Základné informácie

Gambia

Gambia

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: UTC - 1 hod
 • Počet obyvateľov: 1,7 milióna
 • Hlavné mesto: Banjul
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Dalasi (GMD)
 • Menový kurz: 1€ = 59,823 (GMD)

Gambia je s rozlohou 11295 km² najmenším štátom rozprestierajúcim sa na africkom kontinente. Západnú časť krajiny obmýva Atlantický oceán. Zaujímavosťou je, že africká Gambia má jediného suseda. Hranice zdieľa len so Senegalom. V súčasnosti je súčasťou Commonwealthu na čele s britskou kráľovnou Alžbetou II.

Značnú časť územia pokrýva nížina, ale tiež savany a nepretržite zelené tropické lesy plné rozmanitej fauny a flóry. Pobrežie lemujú nádherné pláže zo zamatového piesku. Vysoké kokosové palmy dodávajú atmosféru dokonalej prímorskej destinácie. Okrem oddychu v tieni paliem môžete poznávať nedotknutú prírodu Gambie alebo sa vydať k brehom rieky Gambia. Dodnes tam bývajú obyvatelia v tradičných príbytkoch. Krajina žije prevažne z turistického ruchu.

Piesočnatá pláž v letovisku KololiPiesočnatá pláž v letovisku Kololi (Zdroj: flickr/cc/M.N. Van der Kolk)

 

Ceny v Gambii

V platobnom styku sa používa miestna mena dalasi, ktorá sa delí na 100 batut. Peniaze si pomerne ľahko vymeníte na letisku, v hoteli, banke či zmenárni. Hoci niektoré reštaurácie a hoteli prijímajú kreditné karty, lepšie je mať pri sebe hotovosť.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 7,50 GMD
 • Voda (1,5 l) = 30 GMD
 • 1 l mlieka = 70 GMD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 127 GMD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 650 GMD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 150 GMD
 • Cola (0,33 l) = 60 GMD
 • Kapučíno = 112 GMD
 • Pivo = 40 – 72 GMD

Pamätník Arch 22 v hlavnom meste BanjulPamätník Arch 22 v hlavnom meste Banjul (Zdroj: flickr/cc/balamusa78)

 

Očkovanie a choroby v Gambii

Zdravotnícke zariadenia v Gambii dosahujú rôznu úroveň. Najväčšia štátna klinika sa nachádza v hlavnom meste Banjul. Turistom sa odporúča využívať služby súkromných zariadení, ktorých úroveň je zrovnateľná s Európou. Pozor, v krajine neexistuje rýchla zdravotná pomoc! Odporúčame pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie.

Gambia od slovenských cestovateľov nepožaduje žiadne špeciálne očkovania. Zvážte prípadne očkovania proti žltačke typu A a B a meningitíde. V krajine sa vyskytuje malária a to hlavne od júna do novembra. Odporúčame preto vyhľadať pred cestou lekára a poradiť sa o najvhodnejšom postupe.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Gambie

Bezpečnosť v Gambii

Bezpečnostná situácia je stabilne dobrá. Pri cestovaní do ktorejkoľvek destinácie je nevyhnutné dodržiavať zásady všeobecnej bezpečnosti. Gambia nie je výnimkou. Nenechávajte osobné veci bez dozoru. Vyhotovte si pred dovolenkou kópiu cestovných dokladov.

 

Je bezpečné cestovať do Gambie v čase Korony?

Doklady v Gambii

Na občanov Slovenskej republiky sa vzťahuje vízová povinnosť. Vízum je vydávané zväčša na dobu troch mesiacov. Občania môžu požiadať o vydanie víz v Budapešti alebo Viedni. Na Slovensku sa konzulát Gambie nenachádza. Okrem víz budete potrebovať cestovný pas. Upozorňujeme, že každé dieťa musí mať svoj vlastný cestovný doklad.

Pláž Kotu Beach v rovnomennom letoviskuPláž Kotu Beach v rovnomennom letovisku (Zdroj: flickr/cc/Vendel Natur)

 

Cestovné doklady do Gambie

Dôležité čísla v Gambii

 • Polícia: 17
 • Prvá pomoc: 18
 • Hasiči: 18  

Telefónna predvoľba v Gambii je +220.

 

Počasie

Na celom území Gambie panuje tropická klíma. Podnebie je príjemne teplé po celý rok. Priemerné denné teploty dosahujú hodnotu 26ºC. Najteplejším obdobím je júl až september. Vtedy dosahujú teploty priemernú hodnotu 30ºC. Nie je nič prekvapivé, ak teploty v najhorúcejšom období atakujú hodnotu veľmi teplých 40ºC. Pre gambijské počasie je charakteristické obdobie dažďov, ktoré prichádza v júni a trvá do októbra.

Viac informácií o počasí v Gambii >

 

Zaujímavé miesta

Mesto Banjul založili v roku 1816 Briti na mieste, kde sa vlieva rieka Gambia do Atlantického oceána. Hoci ide o jedno z najmenších hlavných miest sveta, tvorí významný dopravný uzol krajiny a administratívne centrum. Nad mestom sa vypína pamätník Arch 22. Dodnes pripomína zvrhnutie vlády v roku 1994. Sídli v ňom múzeum textilu. Z tohto vyvýšeného miesta je krásny výhľad na mesto. Uvidíte napríklad Kráľovskú mešitu, pamätník vojakom 2. sv. vojny či Avenue Kiaraba.

Pýchou Gambie je nedotknutá príroda s niekoľkými chránenými územiami. K najvýznamnejším a súčasne najviac navštevovaným patrí Národný park Gambia River. Rozprestiera sa na ľavom brehu rieky Gambia, neďaleko mesta Janjanbureh. Susedí s ďalším chráneným územím - Nyassang Forest Park. Park založený v roku 1978 je dnes domovom hlavne pre šimpanzy.

Za zábavou a rušným životom sa vydajte do letoviska Kololi na pobreží Atlantického oceánu. Pomerne malé stredisko je plné moderných rezortov, barov, reštaurácií a obchodov. Navyše sa môže pochváliť skutočne krásnymi plážami. Návštevu Kololi si môžete spestriť výletom do blízkeho parku Bijilo Forest.

River Gambia National Park obývajú hlavne šimpanzyRiver Gambia National Park obývajú hlavne šimpanzy (Zdroj: flickr/cc/David Bañuls)

 

Pláže

Pobrežie Gambie lemujú nádherné pláže z jemného piesku doplnené vysokánskymi kokosovými palmami. Tie najkrajšie nájdete v mestách Banjul, Kololi, Kotu, Bijilo a Cape Point. Okrem kúpania a oddychu môžete využiť ponuku vodných športov a atrakcií. Hoci na pobreží nájdete i nejaké tie potápačské centrá, podmienky na potápanie nie sú ideálne na hĺbkové potápanie.

Viac informácií o plážach v Gambii >

Na návšteve v Bojilo Forest Park

Na návšteve v Bojilo Forest Park (Zdroj: flickr/cc/Kim's Little Bro)

 

Výlety

Dovolenku v Gambii si môžete spestriť niektorým z fakultatívnych výletov. Výpravy do nedotknutej prírody bývajú často spojené s pozorovaním vtákov či voľne žijúcej zveri. Vydať sa môžete tiež do lokalít, kde pôvodní obyvatelia ešte i dnes žijú v tradičných chatrčiach. Sklamaní nebudú ani športoví nadšenci. Zastúpenie majú rozmanité športy vrátane golfu a vodných atrakcií.

Viac informácií o výletoch v Gambii >

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 230 V / 50 Hz. Používajú sa zástrčky anglického typu s tromi kolíkmi. Bez cestovného adaptéra sa v Gambii nezaobídete.

Pre dovoz cudzej meny do krajiny nie sú presne stanovené kvóty. Naopak vyviezť z krajiny môžete maximálne 100 GMD.

V krajine sa vyskytuje malária.

Požičanie auta sa neodporúča vzhľadom k zlému stavu vozovky a jazdeniu bez pravidiel cestnej premávky.

Nefoťte vojenské objekty.