Ešte viac ľudí by vyrazilo za hranice tento rok. Najčastejšie plánujú last minute pri mori

cestovateľský prieskum

Hranice sa pomaly otvárajú a niektorí už majú za sebou prvé výlety do zahraničia. Iní sa zasa rozhodli dovolenkovať iba na Slovensku. Podľa májového prieskumu dovolenka.sme.sk sa až 55 % respondentov chystá stráviť dovolenku v zahraničí. Aj v júni sme sa pýtali na cestovateľskú náladu a plány. 

Po otvorení hraníc plánuje cestovať viac ako ¾ respondentov

Krajiny, ktoré zvládli pandémiu s dobrými výsledkami pomaly otvárajú hranice. Rovnako aj Slovensko zverejnilo zoznam krajín, kde môžeme cestovať bez nutnosti následnej karantény alebo testovania. V máji malo naplánovanú cestu do zahraničia a plánuje vycestovať vyše 32 % respondentov. 

Cestovateľská nálada ostala pozitívna aj po otvorení hraníc. Viac ako ¾ ľudí by vycestovalo do zahraničia ešte tento rok, takmer 43 % dokonca už počas letných mesiacov. Cestovanie do konca roka neplánuje viac než 21 % ľudí, zatiaľ čo v májovom prieskume to bolo viac ako 44 %. 

cestovateľský prieskum

Budeme dovolenkovať na Slovensku? 

Podľa májového prieskumu by vyše 53 % ľudí dalo prednosť dovolenke na Slovensku. Keď sme sa pýtali na typ dovolenky, ktorý by si opýtaní rezervovali do konca roka, Slovensko označilo len necelých 20 %. Letné mesiace lákajú k moru a viac ako 43 % ľudí by si počkalo na last minute dovolenku v niektorej európskej prímorskej destinácii. 

cestovateľský prieskum

Opatrenia na palube ľudí neodrádzajú lietať

Počas májového prieskumu aerolinky pomaly oznamovali nové bezpečnostné opatrenia na palube. V júni už niektorí mali možnosť cestovať alebo získať informácie o tom, ako prvé lety  prebiehajú. Preto nás zaujímalo, či by cestovali lietadlom, alebo radšej zvolia iný dopravný prostriedok? 

V máji by cestovalo lietadlom vyše 57 %, no v júni by si lietadlo zvolilo až 72 % ľudí. Lietadlo získalo viac priaznivcov na úkor cestovania autom. V máji by sa autom vybralo na cesty vyše 38 % respondentov, v júni iba niečo vyše 23 %. 

cestovateľský prieskum

Rozpočet na cestovanie väčšina ľudí nebude znižovať

Už májový prieskum naznačil, že väčšina Slovákov si na cestovanie vyčlení rovnakú sumu ako pred pandémiou. V júni sa toto percento ešte zvýšilo na vyše 69 %. Naopak, klesol počet tých, ktorí neplánovali míňať peniaze na cestovanie alebo rapídne znižovať svoj rozpočet. Zatiaľ čo v máji, malo nulový rozpočet alebo ho plánovalo zredukovať o ¾ vyše 11 % ľudí, v júni je to približne 5 %.  

cestovateľský prieskum

Pozn. Prieskum sme realizovali medzi odberateľmi newslettra dovolenka.sme.sk a fanúšikmi na Facebooku v období 10.6 - 16.6.2020. Zúčastnilo sa ho 941 ľudí. 

 

COVID-19 Garancia