55 % Slovákov plánuje dovolenkovať za hranicami ešte tento rok, ukázal prieskum

dotazník cestovanie a koronavírus

Posledné dni priniesli správy o postupnom uvoľňovaní prísneho režimu na hraniciach a možnosti vycestovať na kratšie výlety do niektorých štátov. Aj keď sa nevyhneme prísnym opatreniam, podľa prieskumu to vyzerá, že Slováci sa chystajú tráviť dovolenku aj v zahraničí. 

Ako zasiahla pandémia cestovateľské plány? 

Prieskum ukázal, že takmer 60 % ľudí nemalo počas mesiacov apríl a máj naplánovú žiadnu cestu. Viac ako 27 % respondentov svoju cestu muselo zrušiť a 14 % ju presunulo na iný termín. 

cestovateľský dotazník

Keď sme sa pýtali na obdobie od júna do konca roka 2020, žiadnu cestu nemá naplánovanú viac ako 42 % ľudí. Naopak, 32 % je odhodlaných svoje plány uskutočniť a vycestovať. Takmer 14 % ľudí sa rozhodlo, že aj svoje plány zruší a necelých 12 % ich presúva na neskorší dátum. 

cestovateľský dotazník

Vyzerá to, že tento rok bude v kurze Slovensko

Viac ako 53 % ľudí v prieskume prezradilo, že pred cestovaním do zahraničia uprednostnia cestovanie na Slovensku. Vyzerá to, že zvyšní ľudia si nechávajú priestor pre zaujímavé dovolenkové ponuky. Spolu až vyše 55 % ľudí si vie predstaviť, že by skôr či neskôr ešte tento rok vycestovali za hranice. Takmer 28 % z nich by najradšej dovolenkovalo v zahraničí už počas prichádzajúceho leta. 

cestovateľský dotazník

cestovateľský dotazník

V čase prieskumu prebiehala 3. fáza uvoľňovania opatrení a objavili sa informácie, že niektoré krajiny plánujú vytvoriť koridory, ktoré umožnia bezpečne cestovať do Chorvátska alebo Grécka a stráviť letnú dovolenku pri mori. Aj keď sú tieto destinácie medzi Slovákmi veľmi obľúbené, táto myšlienka väčšinu nenadchla a vyše 63 % by koridor nevyužilo. 

cestovateľský dotazník

Ľudia majú radi komfort lietania, aj keď na letiskách aj palube lietadiel sa nevyhneme prísnym opatreniam. Potvrdilo to aj vyše 57 % účastníkov prieskumu, ktorí by si vybrali na cestovanie lietadlo. Takmer 39 % ľudí by dalo prednosť komfortu vlastného auta. 

cestovateľský dotazník

Cestovateľské rozpočty zasiahla pandémia menej 

Pandémia podľa prieskumu veľmi nezasiahla do cestovateľských rozpočtov a až takmer 62 % ľudí plánuje na cestovanie minúť rovnakú sumu ako pred pandémiou. O štvrtinu menej chce na cestovanie vyčleniť vyše 16 %. O polovicu a viac plánuje cestovateľský rozpočet okresať takmer 14 % ľudí. Niečo málo vyše 8 % účastníkov prieskumu vôbec neplánuje tento rok míňať peniaze na cestovanie.

cestovateľský dotazník

Pozn. Prieskum sme realizovali medzi odberateľmi newslettra dovolenka.sme.sk a fanúšikmi na Facebooku v období 13.5 - 19.5.2020. Zúčastnilo sa ho 2075 ľudí. 

Prihláste sa k odberu nášho bezplatného newsletteru.