Ako sa zbaliť na prvý let po COVID-19?

balenie po koronaviruse

Letecké spoločnosti avizujú postupný návrat na oblohu a možno aj vy patríte k skupine cestovateľov, ktorá sa už teší, keď opäť nasadne do lietadla za novými dobrodružstvami. 

Spôsob cestovania, na aký sme boli pred vypuknutím pandémie zvyknutí, sa od základov zmení. Nielen, že budeme v budúcnosti cestovať inak, ale pri balení na cesty budeme musieť počítať s novými pravidlami a niekoľkými novými položkami v kufri naviac. 

Povinné rúško

Vstup na palubu len s rúškom bolo jedno z prvých opatrení, ku ktorému pristúpili letecké spoločnosti. Bez povinnej ochrany nosa a úst vás palubný personál môže otočiť a neumožniť nástup do lietadla. Predpokladá sa tiež, že upozornenie na povinné používanie rúška bude súčasťou úvodného privítania na palube a personál ho bude kontrolovať podobne, ako zapnutý pás. 

povinné rúško

Zdravotný pas

O zdravotnom, resp. imunitnom pase, sa stále vedú medzi odborníkmi debaty. Zdravotný pas zvažujú viaceré štáty, no zatiaľ na pohyb domáceho obyvateľstva v rámci krajiny. Prvá oficiálna informácia je zo Španielska. Prvýkrát otestujú zdravotný pas 1. júla na linke na Kanárske ostrovy, aby ľuďom umožnili bezpečne cestovať po krajine. Zdravotné informácie budú uložené v aplikácii a ich pravdivosť budú schvaľovať úrady spadajúce pod Ministerstvo zdravotníctva. 

Uvažuje sa tiež o vystavení tzv. imunitného pasu, ktorý by na základe testu potvrdil, že človek má vytvorené protilátky a je tak imúnny voči nákaze Covid-19. Svetová zdravotnícka organizácia však zatiaľ nepotvrdila, že prekonanie nákazy vírusom automaticky znamená vytvorenie protilátok proti opakovanej nákaze. 

Negatívny test na koronavírus

Aj keď sa postupne otvárajú hranice, vlády krajín si chcú byť isté, že do krajiny nevstúpi prenášač vírusu. Preto budú žiadať preukázanie negatívnym testom na koronavírus, ktorý nemôže byť starý najviac pár dní. Island dokonca plánuje pre turistov vytvoriť testovaciu stanicu priamo na letisku po prílete. 

Plánovaniu cesty tak budete musieť venovať viac času a zistiť si potrebné informácie o dokumentoch, ktoré treba na vstup do krajiny. Odporúčame sledovať aktuálne informácie na stránke Ministerstva zahraničných vecí

koronatest

Vlastná dezinfekcia a antibakteriálne vlhčené utierky

Letiská pripravujú dezinfekčné stojany všade tam, kde môžete prísť do kontaktu z plochami, ktorých sa dotýkajú aj iní ľudia. Odporúčame však vziať si so sebou aj svoju vlastnú dezinfekciu. Niektoré spoločnosti v USA od pasažierov už teraz požadujú dezinfikovanie sedadla a opierok pri vystupovaní z lietadla. 

Predpokladáme, že utieranie sedadla pred a po ceste sa stane štandardom aj v Európe. USA preto prišli s ústretovým krokom. Keďže palubná batožina má obmedzenia na veľkosti nádob na tekutiny, až do odvolania rozšírili limit zo zvyčajných 100 ml na vyše 350 ml dezinfekcie, ktorú si cestujúci môže vziať so sebou na palubu. 

dezinfekcia

Hodiť sa môže digitálny teplomer

Prísnejšie kontroly na letiská budú zahŕňať aj meranie teploty. Aby ste mali istotu, že vás na letisko vôbec pustia, pribaľte si svoj teplomer a skontrolujte si teplotu. Hodiť sa vám bude najmä, keď cestujete s deťmi, ktoré vám nepovedia, že sa cítia zle. 

Jedlo a fľaša na cestu

V rámci prevencie sa bude na palube podávať iba balené jedlo a nápoje. Ak nie ste fanúšik tejto stravy, alebo máte špeciálne požiadavky na jedlo, či nápoje, budete si musieť na cestu pripraviť vlastnú stravu. 

Odporúčame tiež pribaliť si vlastnú fľašu, kde si pred odletom môžete napustiť vodu a mať ju počas letu poruke.

paluba lietadla

Zábava a aktivity na palube

Rozlúčiť sa budeme musieť s pozeraním filmov a časopismi, ktoré čakali vo vrecku sedadla. Ak radi trávite čas v lietadle čítaním, pozeraním filmov alebo počúvaním hudby, budete na to musieť myslieť pri balení. Najmä, ak cestujete s deťmi, ktoré sú neposedné. 

čítanie na palube lietadla

Hlavne trpezlivosť

Dlhšie kontroly, povinné rozostupy, opakovaná dezinfekcia, kontrola zdravotného stavu - to všetko sa podpíše pod dlhšie vybavovanie cestujúcich

Chvíľu potrvá, kým zmeníme zaužívané cestovateľské návyky a zvykneme si na nové pravidlá, no vďaka trpezlivému a tolerantnému prístupu k personálu aj ostatným cestujúcim sa všetkým bude cestovať príjemnejšie. 

Prečítajte si tiež, aká bude budúcnosť cestovania po koronavíruse

COVID-19 Garancia