Do ktorých krajín môžeme vycestovať? Aktuálne informácie a obmedzenia pred cestou do zahraničia

cestovanie po koronavíruse

Dočkali sme sa dobrých správ a od stredy 10. júna môžeme cestovať do 19 krajín. V sobotu 20. júna pribudli do zoznamu ďalšie 3 krajiny. To znamená, že odpadajú povinnosti testovania na koronavírus alebo povinná karanténa pri príchode na Slovensko. Nie všetky štáty umožňujú vstup Slovákov na svoje územie bez obmedzení. Pripravili sme súhrn aktuálnych informácií, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do vybraných krajín. 

Bulharsko a Čierna Hora už nie sú v zozname málo rizikových krajín

Od pondelka 6. júla vypadli zo zoznamu epidemiologicky bezpečných krajín Bulharsko a Čierna Hora. Po návrate z týchto krajín by slovenskí turisti mali zostať 5 dní v izolácii a následne absolvovať na náklady štátu test na koronavírus. 


Od 1. septembra sa rozširuje zoznam rizikových krajín. Pribudnú do neho Chorvátsko, Španielsko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko a Malta. S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať, že sa k nim čoskoro pridá aj Grécko. Upravuje sa dĺžka karantény, ktorá bude skrátená na 10 dní. Ak sa počas trvania karantény otestujete a výsledok bude negatívny, môžete ju ukončiť skôr. 


Aktuálny zoznam menej rizikových krajín a podmienky vstupu

Pozn. Informácie sme čerpali zo zdrojov zverejnených na stránke Ministerstva zahraničných vecí, webstránok ministerstiev jednotlivých krajín a zahraničných zdrojov, ktoré odkazujú na informácie z úradov krajín. 

Česká republika

Ako prvá krajina, s ktorou sa Slovensko dohodlo na vzájomnom otvorení hraníc, je Česká republika, kde môžeme voľne cestovať od 3. júna. 

Rakúsko

Slováci môžu voľne cestovať do Rakúska od 4. júna. Pre všetky krajiny Európskej únie okrem Španielska, Portugalska, Švédska a Veľkej Británie je zrušená povinnosť 14-dňovej karantény alebo negatívny test na koronavírus. Pre ostatné krajiny platí podmienka negatívneho testu alebo povinnej karantény (až do vykonania testu). Tranzit z týchto krajín, ktorých sa výnimka netýka, je povinný bez nevyhnutného zastavovania. 

Maďarsko

Vzájomné uvoľnenie hraničného režimu s Maďarskom platí od 5. júna. Prejazd Maďarskom na Slovensko pri návrate z Chorvátska, Srbska a Rumunska je možný len na základe povolenia polície. Informácie a formulár je dostupný iba v maďarskom jazyku na tejto stránke

Nemecko

Od 15. júna uvoľňuje Nemecko svoje hranice pre členské štáty Európskej únie, Schengenu a Veľkú Britániu. Pri kontrolách však budú od vás požadovať dôvod cesty. Hraničné kontroly budú naďalej prebiehať. 

Švajčiarsko

Do Švajčiarska bude možné opätovne cestovať od 15. júna. Uvoľnenie hraničného režimu sa týka krajín Európskej únie, Schengenu a Veľkej Británie. 

Lichtenštajnsko

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne nám e-mailom potvrdilo, že rovnaký režim platí pre Švajčiarsko aj Lichtenštajnsko. Od 15. júna bolo ohlásené úplné otvorenie hraníc s krajinami EÚ/EFTA a Spojeným kráľovstvom. 

Slovinsko

Občania 17 krajín môžu od 8. júna cestovať do Slovinska bez obmedzení. Zoznam krajín: Rakúsko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Slovensko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko. 

slovinsko cestovanie

Grécko

Povinnosť karantény alebo negatívny test sa od 15. júna 2020 rušia pre občanom 29 krajín,  vrátane Slovenska. Po prílete však počítajte s náhodnými kontrolami. 

Zoznam 29 krajín: Albánsko, Austrália, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Chorvátsko, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Libanon, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Rakúsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švajčiarsko.

Dovolenky v Grécku nájdete tu >>

grécko cestovanie

Cyprus

Cyperská republika rozdelila krajiny do 2 skupín: 

  • 1. skupina je Slovensko, Grécko, Malta, Bulharsko, Nórsko, Rakúsko, Fínsko, Slovinsko, Maďarsko, Izrael, Dánsko, Nemecko a Litva. 

  • 2. skupina je Švajčiarsko, Poľsko, Rumunsko, Chorvátsko, Estónsko a Česká republika.

V prvej fáze uvoľňovania do 19. júna musí každý zo spomenutých krajín predložiť negatívny test starý najviac 72 hodín pred odletom, aby mohol vstúpiť na palubu lietadla. 

Druhá fáza uvoľňovania prebieha od 20. júna a negatívny test už nemusia predložiť občania krajín z prvej skupiny. Pre druhú skupinu krajín ostáva povinnosť predloženia negatívneho testu nezmenená. Pred cestou je povinná registrácia a vyplnenie dotazníka na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorý dostane cestujúci tzv. flightpass. Bez neho nebude môcť cestujúci vstúpiť do lietadla. 

Aktuálna ponuka zájazdov na Cyprus >>

malta cestovanie

Estónsko

Estónsko otvorilo hranice od 1. júna pre členské krajiny Európskej únie a Schengenu, ktoré sú označené za bezpečné. Patrí medzi ne aj Slovensko. Zoznam krajín sa vyhodnocuje každý týždeň v piatok a platí od nasledujúceho pondelka. Cestujúci z krajín, ktoré sú označené ako rizikové, musia absolvovať povinnú karanténu. Vstup z tretích krajín zatiaľ nie je možný. 

Litva

Krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarska a Veľkej Británie môžu do Litvy vstúpiť na základe pravidelného hodnotenia počtu prípadov koronavírusu

  • menej ako 15 prípadov ochorenia na 100 000 obyvateľov, môžu do krajiny voľne vstúpiť bez nutnosti absolvovať karanténu;

  • ak krajina pôvodu má 15-25 prípadov koronavírusu  na 100 000 obyvateľov, cestujúci musia absolvovať povinnú 14-dennú karanténu;

  • občania krajín s 25 a viac prípadmi na 100 000 obyvateľov majú zákaz vstupu. 

Od 15. mája vytvorili pobaltské krajiny koridor, ktorý umožňuje voľný pohyb, ak ste za posledných 14 dní Litvu, Lotyšsko, Estónsko, nestretli ste sa v karanténe s pozitívne testovanou osobou na koronavírus a pri prechode hranice nemáte symptómy koronavírusu. 

Napriek tomu stále platí, že do Litvy sú, okrem občanov a rezidentov Pobaltia, vpustení iba občania Litvy a cudzinci s platným povolením na pobyt - ak ale prichádzajú z priestoru mimo krajín Pobaltia, musia absolvovať 14-dňovú karanténu. Ak máte platné povolenie na pobyt v Poľsku, do Litvy môžete vstúpiť len za účelom práce, štúdia alebo biznisu. Nie je potrebné absolvovať 14-dňovú karanténu. 

Lotyšsko

Do Lotyšska môžu vstúpiť občania krajín, kde počet nakazených za posledných 14 dní nepresiahol 15 na 100 000 obyvateľov. Zoznam je pravidelne aktualizovaný (stránka iba v lotyšskom jazyku). Červená farba znamená zákaz vstupu a žltá farba povinnú karanténu. 

Island

Od 15. júna budú môcť na Island pricestovať občania Schengenu, no po príchode do krajiny je nutné absolvovať test na koronavírus alebo 14-dňovú karanténu. Prvé dva týždne bude Island testovať turistov zadarmo. Od 1. júla za test zaplatíte 15 000 ISK (cca 100 eur).

island cestovanie

Fínsko

Obmedzenia na fínskych hraniciach budú prebiehať až do 14. júla 2020, kontrolovať sa bude najmä účel cesty. Cestujúci, ktorí pricestujú do Fínska, by mali aj naďalej dodržať 14-dňovú karanténu. Výnimkou je cesta do/z práce alebo nevyhnutné presuny. Cestovať bez môžu zatiaľ iba občania Nórska, Dánska, Islandu, Estónska, Litvy, Lotyšska. 

Nórsko

Od 15. júna sa vzájomne uvoľňuje hraničný režim s Dánskom. Do Nórska môžu Slováci a občania ďalších štátov Európskej únie a Schengenu cestovať od 15. júla po splnení podmienok. 

Dánsko

Od 25. mája môžu do Dánska vstúpiť rezidenti Nórska, Švédska, Fínska a Islandu za špecifických podmienok. Od 15. júna je povolený iba vstup občanom Nemecka, Nórska a Islandu. Slováci zatiaľ do Dánska cestovať nemôžu. 27 . júna by mala krajina zverejniť, ako bude postupne otvárať hranice. 

Faerské ostrovy

Do 27. júna majú povolený vstup iba rezidenti Dánska, Grónska, Islandu, Nórska a Nemecka. Od 27. júna sa menia podmienky a na ostrovy bude umožnený vstup občanom krajín Európskej únie, Schengenu a Veľkej Británie. Podmienkou bude test po príchode, ktorý je do 10. júla zadarmo. Od 11. júla bude cena za testovanie 390 DKK (cca 52 eur). Každý, kto prichádza na Faerské ostrovy by sa mal izolovať, kým nedostane výsledok testu. 

Monako

Monako otvorilo svoje hranice od 1. júna 2020 pre občanov krajín EÚ, Andorry, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska, San Marína, Švajčiarska a Vatikánu alebo občanom tretích krajín s legalizovaným pobytom. Nie je potrebné preukázať sa negatívnym testom. 

Taliansko

Taliani otvorili pre turistov svoje hranice už 3. júna. 

Írsko

Od 22. júla môžu Slováci voľne cestovať do Írska bez nutnosti predložiť negatívny COVID test, alebo absolvovať 14-dennú karanténu. Naďalej je však potrebné vyplniť formulár s osobnými údajmi, ktorý nájdete na tomto odkaze

Austrália

Slováci aktuálne nemôžu vstúpiť na územie Austrálie. Výnimku majú iba držitelia austrálskeho občianstva, stáleho pobytu, priama rodina austrálskeho občana alebo novozélandske občianstvo a zároveň stály pobyt v Austrálii. 

Nový Zéland

Nový Zéland ostáva uzavretý takmer pre všetky krajiny. 

Japonsko

Ani Japonsko ešte neotvorilo svoje hranice a väčšina krajín sveta, vrátane Slovenska, má zakázaný vstup

Južná Kórea

Všetkým cestujúcim sa po prílete meria telesná teplota, pričom sa od nich vyžaduje vyplnenie zdravotného formuláru, musia poskytnúť aj údaje o mieste pobytu a číslo mobilného telefónu. Do mobilu si musia nainštalovať špeciálnu diagnostickú aplikáciu, prostredníctvom ktorej budú kórejským úradom poskytovať správy o svojom zdravotnom stave. Od 11. mája 2020 sú všetci cestujúci prichádzajúci do Južnej Kórey povinní absolvovať 14-dňovú karanténu.

Tí cestujúci, ktorí po prílete prejavujú symptómy typické pre COVID-19 alebo cestujú na krátkodobé víza, sú po prílete testovaní na prítomnosť koronavírusu priamo na letisku. V prípade pozitívneho testu sú hospitalizovaní alebo daní do karantény na pozorovanie do Centra starostlivosti. V prípade negatívneho testu je povinná 14-dňová domáca samo-izolácia pre občanov Kórejskej republiky a cudzincov s dlhodobými vízami/pobytom (držitelia Alien Registration Card).

Cudzinci cestujúci na krátkodobé víza sú povinne testovaní po prílete na letisku alebo v štátom určenom testovacom zariadení a bez ohľadu na výsledok testu sú povinní podrobiť sa 14-dňovej karanténe v štátnom zariadení na ich vlastné náklady (cena 150 000 KRW/deň, cca 110 EUR/deň). V tejto súvislosti sa požaduje, aby krátkodobí cestujúci bez potvrdenej adresy pobytu v Kórei vyplnili a odovzdali tlačivo Agreement to Facility Quarantine počas procesu vydania palubného lístku na let do Kórey.

Čína

Pre cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sú držiteľmi víz a povolení na pobyt do Čínskej ľudovej republiky, bol vydaný dočasný zákaz vstupu do krajiny. Toto obmedzenie sa týka tiež držiteľov podnikateľského cestovného povolenia Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce – APEC Business Travel Card. 

Okrem toho sa zároveň dočasne zamedzuje využívanie:

  • 24/72/144-hodinového bezvízového režimu tranzitu,
  • 30-dňového bezvízového režimu pre Hainan,
  • 15-dňového bezvízového režimu pre skupinové zájazdy loďou do Shanghai Port,
  • 144-hodinového bezvízového režimu pre skupinový turizmus z osobitných administratívnych oblastí Hongkong a Macao do provincie Guangdong,
  • 15-dňového bezvízového režimu pre zájazdy občanov členských štátov Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce do provincie Guangxi. 
COVID-19 Garancia