Zanzibar - Základné informácie

Tanzánia

Zanzibar

Lokalita v Tanzánii

 

Zanzibar je ostrov ležiaci pri juhovýchodnom pobreží Afriky. Ako súčasť súostrovia tvorí rovnomennú čiastočne autonómnu časť Tanzánie. Do tohto súostrovia patria okrem ostrova Zanzibar aj väčšie ostrovy Pemba a Ungujo a početná skupina menších ostrovov.

Zanzibar

Zanzibar (Zdroj: pixabay/cc/123097)

 

Samotný ostrov Zanzibar má dĺžku 90 a šírku 30 kilometrov. Ponúka krásne exotické pláže, zaujímavú krajinu, more aj historické pamiatky.

Veľmi častý dopravný prostriedok na Zanzibare

Veľmi častý dopravný prostriedok na Zanzibare (Zdroj: pixabay/cc/hansalligai)

 

Zanzibar je často nazývaný aj zeleným súostrovím. Nájdete tu bohatú exotickú vegetáciu, plantáže s korením a ovocím. V histórii Zanzibaru hrá pestovanie korenia dôležitú rolu, ktorá pretrváva do dnes. Pestuje sa tu kardamón, škorica, klinčeky alebo muškátový orech. Ak navštívite Zanzibar, nenechajte si ujsť exkurziu na farmu, kde miestni obyvatelia predstavia jednotlivé druhy korenia, jeho pestovanie a zber. Tieto exkurzie sú často spojené aj s ochutnávkou.

Na ostrove nájdete aj mnoho exotického ovocia

Na ostrove nájdete aj mnoho exotického ovocia (Zdroj: pixabay/cc/michaelsiebers)

 

More a pláže Zanzibaru majú zvláštne špecifikum. Príliv a odliv je naozaj veľmi výrazný a okraj mora sa pohybuje aj stovky metrov. Pláže sú typické jemnučkým bielym pieskom a sú vstupnou bránou pre krásne podmorské koraly.

Práca na poli

Práca na poli (Zdroj: pixabay/cc/rgort)

 

Vďaka teplote mora, ktorá sa vyšplhá aj na 30 °C si môžete dokonale užívať potápanie a šnorchlovanie. Najlepšie oblasti pre tieto radovánky je severo-východné pobrežie Zanzibaru, kde sú najkrajšie útetsy a menej výrazná prílivová vlna. Aj preto sú najlepšie pláže na kúpanie práve na severe ostrova. K najkrajším plážam patria Matemwe, Pongwe, Jambiani, Bwejuu, Kendwa alebo Fuji Beach. Pláže na juhovýchode ostrova sú ideálne na surfovanie a nájdete tu konzistentné pásy vysokých vĺn.

Domáce deti hrajú futbal na pláži

Domáce deti hrajú futbal na pláži (Zdroj: pixabay/cc/Giorgio Montersino)
 

Čo vidieť v Zanzibare

Hlavné mesto ostrova Sansibar ponúka na obdiv početné moslimské mešity, paláce a historické domy a múzeá.

Východslnka nad Stone Townom

Východ slnka nad Stone Townom (Zdroj: flickr/cc/Richard Davies)

 

Súčasťou hlavného mesta je Stone Town, ktoré je jediné do dnes fungujúce starobylé mesto v Afrike. Je skutočným historickým, kultúrnym aj architektonickým klenotom a je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. K najkrajším a najzaujímavejším pamiatkam patrí historická Arabská penosť alebo Dom divov. Dom získal názov vďaka modernizácii a bol prvým domom v Sone Towne, ktorý mal zavedenú elektrinu, tečúcu vodu a výťah.

Stone Town

Stone Town (Zdroj: flickr/cc/David Clay)

 

Miestny trh v Stone Towne patrí k najväčším a najživším trhoviskám pod holým nebom.

Miestny trh

Miestny trh (Zdroj: flickr/cc/neiljs)

 

Bývalý Trh s otrokmi je neslávnou súčasťou histórie Zanzibaru. Obyvatelia boli drancovaní a unášaní ako otroci do portugalských kolónií. Historický Trh s otrokmi je múzeum tejto histórie. Zachovali sa iba komory pre otrokov. Na mieste stromu, ktorý slúžil ako pranier stojí anglikánsky kostol. Na tomto mieste stojí aj emotívny pamätník.

Pamätník s otrokmi

Pamätník s otrokmi (Zdroj: flickr/cc/Jonathan Stonehouse)

 

Morský park Mnemba je neobývaný ostrov ležiaci asi kilometer od ostrova Zanzibar. Ponúka jedny z najlepších podmienok pre potápanie a šnorchlovanie. Legendárne sú jeho krásne koralové útesy, stretnutia s delfínmi a morskými korytnačkami.

Bohatý podmorský svet

Bohatý podmorský svet (Zdroj: flickr/cc/Justin Raycraft)

 

Prírodné morské akvárium nájdete na severe ostrova na pláži Nungwi. Je to prírodný prílivový bazén, kde sú odchovávané mláďatá vzácnych korytnačiek. Príjmy z turizmu pomáhajú financovať záchranné aktivity vzácnych druhov korytnačiek ako Kareta pravá, Kožatka veľká, Kareta obrovská, Karata obyčajná a Kareta olivová.

Viac informácii o výletoch v Zanzibare >

Môžete natrafiť aj na rôzne exotické rastliny

Môžete natrafiť aj na rôzne exotické rastliny (Zdroj: flickr/cc/Matt Kieffer)

 

Počasie v Zanzibare

Zanzibar má báječné počasie počas celého roka. Tripická klíma prináša relatívne stabilné počasie, hoci sa striedajú obdobia dažďov a sucha. Obdobie dažďov pripadá na mesiace október až január a marec až máj, na Zanzibare však znamená krátky dážď zvyčajne popoludní, po ktorom je znova krásne počasie.

Viac informácii o plážach v Zanzibare >

Zanzibar

Zanzibar (Zdroj: flickr/cc/Roman Boed)

 

Počas letných mesiacov priemerné teploty mierne klesnú na 24 – 25 °C v mesiacoch máj až september, od okóbra do apríla stúpnu na 27 – 28 °C. Teplota mora je príjemná a často dosahuje 30 °C.  

COVID-19 Garancia