Zanzibar - Základné informácie

 

Zanzibar je ostrov ležiaci pri juhovýchodnom pobreží Afriky. Ako súčasť súostrovia tvorí rovnomennú čiastočne autonómnu časť Tanzánie. Samotný ostrov Zanzibar má dĺžku 90 a šírku 30 kilometrov. Ponúka krásne exotické pláže, zaujímavú krajinu, more aj historické pamiatky. Do tohto súostrovia patria okrem ostrova Zanzibar aj väčšie ostrovy Pemba a Ungujo a početná skupina menších ostrovov. 

Zanzibar je často nazývaný aj zeleným súostrovím. Nájdete tu bohatú exotickú vegetáciu, plantáže s korením a ovocím. V histórii Zanzibaru hrá pestovanie korenia dôležitú rolu, ktorá pretrváva do dnes. Pestuje sa tu kardamón, škorica, klinčeky alebo muškátový orech. Ak navštívite Zanzibar, nenechajte si ujsť exkurziu na farmu, kde miestni obyvatelia predstavia jednotlivé druhy korenia, jeho pestovanie a zber. Tieto exkurzie sú často spojené aj s ochutnávkou.

Zanzibar

Zanzibar (Zdroj: pixabay/cc/123097)

 

Očkovanie a choroby

Očkovanie pred cestou na Zanzibar nie je povinné. Nakoľko však v krajine existujú iné choroby a hygienické podmienky, odporúčame vám očkovanie proti hepatitíde typu A a B, proti žltej zimnici, tetanu, týfusu, cholere a obrne. 

Hrozbou sú tiež komáre prenášajúce maláriu, preto vám odporúčame pribaliť si antimalariká a kvalitné repelenty. 

Veľmi častý dopravný prostriedok na Zanzibare

Veľmi častý dopravný prostriedok na Zanzibare (Zdroj: pixabay/cc/hansalligai)

 

Ceny na Zanzibare

Ceny na Zanzibare sú veľmi rôznorodé. Vo všeobecnositi sú ceny na Zanzibare nižšie ako na Slovensku. Platí tu mena tanzánsky šiling, 1 € = 2606,30 TZS. V hotelových rezortoch a luxusnejších reštauráciách, určených len pre turistov, sa platí niekoľkonásobne viac, ako v lokálnych reštauráciách v turisticky menej populárnych oblastiach. 

Ak nakupujete na trhoviskách, zjednávajte - miestni totiž zvyknú ceny turistom navýšiť. 

Ceny niektorých potravín:

  • chlieb = 0,57 €

  • voda (1,5 l) = 0,52 €

  • 1 l mlieka = 1,23 €

  • 1 kg syra = 9,96 €

  • porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7,02 €

  • porcia jedla v lacnej reštaurácii = od 1,15 €

  • porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 23 €

  • kapučíno = 1,73 €

  • fľaša vína = 7,30 €

 

Bezpečnosť na Zanzibare

Zanzibar je bezpečná krajina s pomerne nízkou kriminalitou. Stačí si tu dávať pozor na osobné veci ako kdekoľvek inde. Ak sa budete držať turistických oblastí, nemusíte sa báť vyraziť si von ani za tmy.

 

Počasie na Zanzibare

Zanzibar má báječné počasie počas celého roka. Tripická klíma prináša relatívne stabilné počasie, hoci sa striedajú obdobia dažďov a sucha. Obdobie dažďov pripadá na mesiace október až január a marec až máj, na Zanzibare však znamená krátky dážď zvyčajne popoludní, po ktorom je znova krásne počasie.

Počas letných mesiacov priemerné teploty mierne klesnú na 24 – 25 °C v mesiacoch máj až september, od okóbra do apríla stúpnu na 27 – 28 °C. Teplota mora je príjemná a často dosahuje 30 °C.  

Zanzibar

Zanzibar (Zdroj: flickr/cc/Roman Boed)

 

Pláže 

More a pláže Zanzibaru majú zvláštne špecifikum. Príliv a odliv je naozaj veľmi výrazný a okraj mora sa pohybuje aj stovky metrov. Pláže sú typické jemnučkým bielym pieskom a sú vstupnou bránou pre krásne podmorské koraly. Najlepšie pláže na kúpanie sú na severe ostrova. K najkrajším plážam patria Matemwe, Pongwe, Jambiani, Bwejuu, Kendwa alebo Fuji Beach.

Asi najznámejšia pláž na Zanzibare a jedna z najkrajších pláží na svete sa nazýva Nungwi. Má oslnivo biely piesok a priezračnú tyrkysovú vodu. Okrem oddychu si tu môžete vychutnať drink či niečo na zobnutie z miestnych reštaurácií, pozrieť si akvárium a historické mestečko.

Pláž Kendwa sa nachádza asi 3 km od Nungwi. Je nemenej krásna, trochu rušná, zažijete tu mnoho zábavy. Zaujímavosti zanzibarskej prírody vám odhalí pláž Mangapwani, ktorá sa rozprestiera asi 20 km severne od Stone Town. Tu si oddýchnete v tieni tropických stromov, alebo môžete navštíviť koralové jaskyne.

Nungwi je najznámejšia pláž na Zanzibare

Nungwi je najznámejšia pláž na Zanzibare (Zdroj: Canva.com)

 

Vďaka teplote mora, ktorá sa vyšplhá aj na 30 °C si môžete dokonale užívať potápanie a šnorchlovanie. Najlepšie oblasti pre tieto radovánky je severo-východné pobrežie Zanzibaru, kde sú najkrajšie útetsy a menej výrazná prílivová vlna. Pláže na juhovýchode ostrova sú ideálne na surfovanie a nájdete tu konzistentné pásy vysokých vĺn.

Viac informácii o plážach v Zanzibare >

Môžete natrafiť aj na rôzne exotické rastliny

Môžete natrafiť aj na rôzne exotické rastliny (Zdroj: flickr/cc/Matt Kieffer)

Práca na poli

Práca na poli (Zdroj: pixabay/cc/rgort)

Zaujímavé miesta na Zanzibare - čo vidieť a čo zažiť na ostrove

Na Zanzibar sa cestuje najmä kvôli plážam, no hlavné mesto Stone Town rozhodne stojí za návštevu. Hlavné mesto Zanzibar je rozdelené na historickú časť a modernejšiu časť, kde žijú miestni obyvatelia, Ng’ambo. Ponúka na obdiv početné moslimské mešity, paláce a historické domy a múzeá. 

Súčasťou hlavného mesta je Stone Town, ktoré je jediné do dnes fungujúce starobylé mesto v Afrike. Je skutočným historickým, kultúrnym aj architektonickým klenotom a je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. K najkrajším a najzaujímavejším pamiatkam patrí historická Arabská penosť alebo Dom divov. Dom získal názov vďaka modernizácii a bol prvým domom v Sone Towne, ktorý mal zavedenú elektrinu, tečúcu vodu a výťah.

Východslnka nad Stone Townom

Východ slnka nad Stone Townom (Zdroj: flickr/cc/Richard Davies)

 

Trhovisko Darajani Bazaar je miesto, kde zažijete tú pravú africkú atmosféru. Veľmi autentický rybí trh s morskými potvorkami, ktoré ste možno ešte nevideli, stánky s čerstvým ovocím, voňavé koreniny a výrobky domácich. Vo Forodhani Gardens sa každý večer otvorí množstvo stánkov s jedlom. Ochutnáte tu vynikajúce street foods, zažijete mierny chaos a skvelá uvoľnenú atmosféru.

Miestny trh

Miestny trh (Zdroj: flickr/cc/neiljs)

 

Bývalý Trh s otrokmi je neslávnou súčasťou histórie Zanzibaru. Obyvatelia boli drancovaní a unášaní ako otroci do portugalských kolónií. Historický Trh s otrokmi je múzeum tejto histórie. Zachovali sa iba komory pre otrokov. Na mieste stromu, ktorý slúžil ako pranier stojí anglikánsky kostol. Na tomto mieste stojí aj emotívny pamätník.

Pamätník s otrokmi

Pamätník s otrokmi (Zdroj: flickr/cc/Jonathan Stonehouse)

 

Krásu prírody Zanzibaru vám ukáže národný park Jozani Forest, kde žijú priateľské opičky, s ktorými sa môžete odfotiť.

Morský park Mnemba je neobývaný ostrov ležiaci asi kilometer od ostrova Zanzibar. Ponúka jedny z najlepších podmienok pre potápanie a šnorchlovanie. Legendárne sú jeho krásne koralové útesy, stretnutia s delfínmi a morskými korytnačkami. Tu sa môžete stretnúť s delfínmi a objavovať nekonečne pestré koraly, plné farebných morských rybičiek. Podobne zaujímavý na objavovanie podmorského sveta je aj ostrov Pemba s takmer nedotknutou prírodou a možnosťami oddýchnuť si na rajskej pláži v súkromí, alebo so sprievodcom pozorovať život v divokých lesoch.

Bohatý podmorský svet

Bohatý podmorský svet (Zdroj: flickr/cc/Justin Raycraft)

 

Prírodné morské akvárium nájdete na severe ostrova na pláži Nungwi. Je to prírodný prílivový bazén, kde sú odchovávané mláďatá vzácnych korytnačiek. Príjmy z turizmu pomáhajú financovať záchranné aktivity vzácnych druhov korytnačiek ako Kareta pravá, Kožatka veľká, Kareta obrovská, Karata obyčajná a Kareta olivová.

Prison Island je ostrov, ktorý v minulosti slúžil na umiestňovanie chorých do karantény. Namiesto nich tu dnes žije viac ako sto korytnačiek obrovských. Niektoré sú staršie ako 150 rokov. Môžete ich kŕmiť, odfotiť sa s nimi, dotknúť sa ich.

prison island zanzibar

Prison Island, ktorý kedysi slúžil ako karanténne miesto chorých, je dnes domovom korytnačiek (Zdroj: Canva.com)

Zanzibar je známy pestovaním korenín. Navštívte jednu zo “spice gardens”, plantáží, kde sa pestujú, a vychutnajte si vôňu klinčekov, škorice, vanilky, muškátového orieška a iných druhov. Dozviete sa, ako si nimi obohatiť vlastnú kuchyňu, či ako ich využiť pre zdravie.

Viac informácii o výletoch v Zanzibare >

zanzibar koreniny

Pestré koreniny dopestované na Zanzibare (Zdroj: Canva.com)

 

Doprava

Autobusy dala-dala - po ostrove premávajú minibusy aj otvorené nákladiaky, na ktoré stačí zamávať a zakričať. Dlhšia cesta stojí približne 2000 TZS, (asi 0,77 €). Hlavné stanovisko majú minibusy v Stone Town, oproti trhovisku Darajani a sú označené ceduľami s trasou. Nemajú presné cestovné poriadky ani zastávky - vyrážajú, keď sa naplnia, zastavujú “na znamenie”. 

Na Zanzibare sú dostupné požičovne áut, skútrov či motoriek. Ceny za požičanie auta sa pohybujú od 15 € (39 040 TZS) na deň, no musíte zvládnuť jazdu po ľavej strane. Cesty sú v dosť zlom stave. 

Ceny taxíkov začínajú zhruba na 2300 TZS po meste, cesta z letiska do centra vás môže vyjsť na viac ako 46 000 (17 €), ale vodič si pokojne môže vypýtať aj dvojnásobok.  

Aj o cestovnom, či už v minibuse alebo v taxíku, treba na Zanzibare zjednávať, domáci na turistoch veľmi dobre zarábajú. 

 

Miestna kuchyňa

Za autentickou zanzibarskou kuchyňou vám odporúčame sa prejsť do menších dediniek. Reštaurácie na plážach si účtujú vyššie sumy, no sú pohodlnejšie. 

Základom zanzibarskej kuchyne je mäso so zemiakmi, ryžou, prípadne kukuričnou kašou. Mishkaki - mäso na ražni, väčšinou kuracie alebo hovädzie, niekedy sa pripravuje z morských plodov. Nyama choma je kozie mäso na grile. Okrem toho môžete ochutnať špeciality z morských plodov, napr. chobotnica v kokosovom mlieku

Zemiaky sa krájajú na hranolčeky, obaľujú vo vajíčku a smažia. Na Zanzibare sa tiež pripravuje špeciálna lokálna pizza, hlavne v reštauráciách na plážach. Tvorí ju tenkú cesto a bohatá plnka, napríklad z mletého mäsa a zeleniny. 

Ako dezert sa najčastejšie podávajú zapečené ananásy, banány a mangá. 

Na ostrove nájdete aj mnoho exotického ovocia

Na ostrove nájdete aj mnoho exotického ovocia (Zdroj: pixabay/cc/michaelsiebers)