Tipy na fakultatívne výlety - Zanzibar

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Zanzibar so sprievodcom.

 

Exotickú dovolenku s nádhernými plážami a dokonalou vodou Indického oceánu zažijete na ostrove Zanzibar, ktorý je súčasťou rovnomenného súostrovia východne od pobrežia Afriky. Snúbia sa tu dokonalé podmienky na oddych, kúpanie, poznávanie podmorského sveta s prírodnými krásami a pútavou históriou. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta predstavíme.

 

Stone Town

Hlavným mestom krajiny je Zanzibar City na západnom pobreží, do centra ktorého smeruje tento výlet. Vďaka bohatej histórií a veľkému množstvu pamiatok si staré centrum mesta vyslúžilo pomenovanie Stone Town (Kamenné mesto) alebo svahilsky Mji Mkongwe. V roku 2000 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Pri prehliadke nevynechajte bývalé sídlo zanzibarského sultána – Palác zázrakov, v ktorom je dnes múzeum, starú pevnosť Ngome Kongwe, kde bol kedysi trh s otrokmi, anglikánsky kostol a pri ňom dva pamätníky pripomínajúce zaobchádzanie s otrokmi, staré kúpele, miestny trh i dom Freddieho Mercuryho.

Cena: 48 EUR

Portugalská pevnosť Ngome Kongwe

Portugalská pevnosť Ngome Kongwe (Zdroj: flickr/cc/KlickerChick)

 

Nungwi

Malú rybársku dedinu Nungwi nájdete v severnej časti ostrova. Vďaka ohromujúcej piesočnatej pláži s tropickou vegetáciou sa z Nungwi rýchlo stalo jedno z najnavštevovanejších letovísk Zanzibaru. Toto miesto je zaujímavé aj tradičnou výrobou drevených plachetníc tzv. dhow a ľahkou dostupnosťou k fascinujúcim koralovým útesom.

Pláž v dedinke Nungwi

Pláž v dedinke Nungwi (Zdroj: flickr/cc/mountainbogy)

 

Okruh ostrovom

Ak by vás lákal akýsi výber toho najzaujímavejšieho z ostrova, skúste zvoliť tento výlet. Navštívite historické centrum hlavného mesta s tými najpopulárnejšími pamiatkami, pokračujete do oblasti, kde je dodnes zachovaná tradícia pestovania korenia a jeho spracovávania. Spoznáte dedinky, kultúru a prírodu a deň zavŕšite chutným jedlom v miestnej reštaurácii.

Cena: 70 – 90 EUR

Ukážka koloniálnej architektúry v Stone Town

Ukážka koloniálnej architektúry v Stone Town (Zdroj: flickr/cc/falchisara)

 

Ostrov Mnemba

Ostrov Mnemba leží severne od ostrova Zanzibar, približne 2,5 km od jeho pobrežia. Tento súkromný ostrov má pobrežie dlhé viac ako kilometer s úchvatnými plážami a morom všemožných odtieňov modrej farby. Vody Indického oceánu poskytujú veľmi dobré podmienky na pozorovanie života pod vodou. Je to ideálne miesto pre tých najnáročnejších dovolenkárov.

Pláž na ostrove Mnemba

Pláž na ostrove Mnemba (Zdroj: flickr/cc/dmitri_66)

 

Ostrov Pemba

Do súostrovia Zanzibar patrí aj zelený ostrov Pemba vzdialený 80 kilometrov od ostrova Zanzibar. Vďaka jedinečnej klíme je pobrežie pokryté mangrovníkovými lesmi a na úrodnej pôde rastie množstvo rastlín vrátane banánovníkov a klinčekov. Samozrejme nechýbajú nádherné nedotknuté pláže. Odporúčame tiež navštíviť chránenú rezerváciu Ngezi Forest Reserve v severozápadnej časti ostrova.

Na ostrove Pemba

Na ostrove Pemba (Zdroj: flickr/cc/florent.dubiez)

 

Národný park Jozani

V srdci ostrova sa rozprestiera najväčšie prírodné bohatstvo Zanzibaru. Chránené územie Národného parku Jozani pokrýva džungľa s africkými drevinami a exotickými palmami, vzácne mangrovníkové lesy a menšie lesy, kde sa vyskytuje najviac zvierat. Najväčším lákadlom sú opice -  poddruh guarézy červenej s čiernobielym ochlpením a červeným či červenohnedým chrbtom, ale aj makaky čierne a množstvo vtákov.

Cena: 55 EUR

Guaréza v Národnom parku Jozani

Guaréza v Národnom parku Jozani (Zdroj: flickr/cc/Hillewaere)

 

Jozani a pozorovanie delfínov

Obdobným výletom je spojenie prehliadky lesa Národného parku Jozani s plavbou na lodi a pozorovaním delfínov. Počas plavby budete spoznávať krásy pobrežia, pláže, zátoky, vegetáciu a dostanete sa na miesta, kde je až 80% šanca, že uvidíte predstavenie delfínov v ich prirodzenom prostredí. Pokračovať budete v chránenej oblasti lesa Jozani so vzácnymi druhmi fauny a flóry.

Cena: 90 EUR

Pozorovanie delfínov počas plavby

Pozorovanie delfínov počas plavby  (Zdroj: flickr/cc/philk_56)

 

Zala Park

Rezervácia Zala Park sa nachádza 5 km od už spomínaného národného parku Jozani. Poskytuje domov mnohým zvieratá, jeho úlohou je vzdelávať o potrebe zachovávania a ochrany ohrozených druhov. Žijú tu napríklad gekóny, korytnačky, pruhované jašterice, dik-dik (druh malej antilopy) či damany. Park je porastený bohatou vegetáciou.

Zala Park so vzácnymi druhmi živočíchov

Zala Park so vzácnymi druhmi živočíchov (Zdroj: flickr/cc/Gatria)

 

Rezervácia Selous

Rezervácia Selous sa nachádza v južnej časti Tanzánie a patrí k najväčším rezerváciách so vzácnou faunou na svete. Pomenovaná bola podľa slávneho lovca divej zveri, no súčasne aj ochrancu prírody Sir Frederick Selousa. Na safari výlet sa vydáte zo Zanzibaru letecky malým lietadlom a potom budete pokračovať v spoznávaní krajiny z pohodlia jeepu. Organizujú sa jednodňové i viacdňové výlety.

Selous v Tanzánii

Selous v Tanzánii  (Zdroj: flickr/cc/Mooneclipser)

 

Farma s korením

Milujete vôňu korenia, no nikdy ste nevidieť ako sa pestuje? Máte možnosť vydať sa do lokalít ostrova, kde sa ešte pestuje a spracováva korenie tradičným spôsobom. Na farmách pestujú biele a čierne korenie, škoricu, vanilku, muškátové oriešky, kurkumu, chili papričky a aj rozmanité druhy ovocia ako mango, papája, avokádo, pomelo, ananás či chlebovník.

Cena: 40 EUR

Klinčeky na farme s korením

Klinčeky na farme s korením (Zdroj: flickr/cc/Planet Janet 111)

 

Plavba loďou

Štandardným výletom počas dovolenky býva aj príjemná plavba na lodi. Inak tomu nie je ani na ostrove Zanzibar. Plavba plachetnicou začína ráno, plavíte sa po vodách Indického oceánu až do vychýrenej potápačskej oblasti Menai Bay. Nasleduje prestávka na potápanie a šnorchlovanie, vybavenie je zahrnuté v cene výletu. Súčasťou plavby sú aj lokality s výskytom delfínov, zastávka v krásnej zátoke a tradičný obed.

Cena: 162 EUR

Plavba loďou

Plavba loďou (Zdroj: flickr/cc/Alex_Saurel)

 

Cesta za tradičnými remeslami

Prejdete historickou časťou mesta Zanzibar popri Darajani Market, starej zrúcaniny Sultan Palace a Zanzibar univerzity až sa dostanete k hlavnému bodu programu. Tým je spoznávanie tradičných zanzibarských remesiel. Prvou zastávkou je textilná dielňa, kde sa farbia látky a druhou miesto, kde sa ručne vytvárajú drevárske výrobky.

Cena: 44,50 EUR

Obchod s látkami v Zanzibare

Obchod s látkami v Zanzibare (Zdroj: flickr/cc/#Dave Roberts#)