Tanzánia - Základné informácie

Tanzánia

Tanzánia

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +3 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 52,4 milióna
 • Hlavné mesto: Dodoma
 • Jazyk: svahilský, anglický
 • Mena: Tanzánijský šiling (TZS)
 • Menový kurz: 1€ = 2589,352 (TZS)

 

Ná východnom pobreží afrického kontinentu sa rozprestiera pomerne mladý štát – Tanzánia. Susedí  s Keňou, Ugandou, Rwandou, Burundi, Kongom, Zambiou, Malawiou a Mosambikom. Hlavným mestom je Dodoma. Do roku 1992 to bolo mesto Dar es Salaam, ktoré je dodnes centrom ekonomiky a kultúry.

Vzácne archeologické pozostatky dokazujú, že ide o jedno z najstarších osídlených miest na svete. Na začiatku 16. storočia sa vylodili na behoch prví Európania. Tanzánia, ako ju poznáme dnes, vznikla až v roku 1964 spojením nezávislých štátov – Tanganiky a Zanzibarskej ľudovej republiky.

Tanzánia, to je divoká Afrika so stádami zvierat, rozľahlé trávnaté savany, zasnežené vrcholky Kilimandžára, najhlbšie jazero sveta Tanganjik, obrovské Viktoriino jazero, svojská kultúra, tradičné trhy s farebnými látkami a suvenírmi a tiež nádherné pláže z jemného piesku obkolesené tropickými palmami. Nedotknuté koralové útesy poskytujú dokonalé podmienky na potápanie.

Národný park Serengeti

Národný park Serengeti (Zdroj: flickr/cc/Wolk9)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +3 hodiny
 • Počet obyvateľov: 52 482 726
 • Hlavné mesto: Dodoma
 • Jazyk: svahilčina, angličtina
 • Mena: Tanzánijský šiling (TZS),  1 € = 2513,0701 TZS


CENY V TANZÁNII

V platobnom styku sa oficiálne používa tanzánijský šiling. Platbu dolármi akceptujú len vo veľkých turistických rezortoch a v národných parkoch. Oplatí sa mať radšej pri sebe miestnu menu. Upozorňujeme, že je obtiažne sa potom šilingov „zbaviť“. Vyberajte preto len toľko peňazí, koľko ste reálne schopní minúť. Kontinentálna časť krajiny má ceny nižšie ako ostrovná časť.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1910 TZS (0,85 USD)
 • Voda (1,5 l) = 1910 TZS (0,85 USD)
 • 1 l mlieka = 2513 TZS (1,10 USD)
 • 1 kg miestneho syra = 19853 TZS (8,70 USD)
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 7036 TZS (3,10 USD)
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 15078 TZS (6,50 USD)
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 16000 TZS (7 USD)
 • Cola (0,33 l) = 1256,50 TZS (0,55 USD)
 • Kapučíno = 5026 TZS (2,20 USD)
 • Pivo = 2187 – 4473 TZS (1 – 1,90 USD)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V TANZÁNII

Štátnych i súkromných zariadení je v krajine pomerne dosť. Vyššiu úroveň dosahujú nemocnice vo veľkých mestách. Určite sa pred cestou zamerajte na kvalitné poistenie v medzinárodne rešpektovanej poisťovni. Pozor! V prípade, že sa nepreukážete dostatočnou finančnou hotovosťou alebo poistením v renomovanej poisťovni, môže sa vám stať, že vás odmietnu ošetriť.

Pred cestou sa odporúča absolvovať očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde typu A a B, tetanu, obrne, týfusu a cholere. Doporučujeme si pribaliť antimalariká a kvalitné repelenty. Aktuálne informácie o očkovaniach vám poskytnú lekári na oddelení cudzokrajných chorôb.

Pláž Paje Beach

Pláž Paje Beach (Zdroj: flickr/cc/shundi)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Tanzánie

BEZPEČNOSŤ V TANZÁNII

Narozdiel od mnohých okolitých krajín, je situácia v Tanzánii stabilne dobrá. Zvýšiť opatrnosť odporúča Ministerstvo zahraničných vecí SR len v oblasti pri hraniciach s Burundi a Rwandou. Dodržiavajte pravidlá osobnej bezpečnosti a nenechávajte cenné veci bez dozoru.

Je bezpečné cestovať do Tanzánie v čase Korony?


DOKLADY V TANZÁNII

Pre slovenských občanov platí vízová povinnosť. O vydanie víz môžete požiadať na na Veľvyslanectve Tanzánijskej zjednotenej republiky v Berlíne alebo po prílete na letisku v Dar es Salaam-e. Budete potrebovať: vyplnenú žiadosť, pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny, kópiu pasu, spiatočnú letenku, 2 (prípadne viac) fotografií, poplatok 50 USD. Vízum sa vydáva na tri mesiace a to na jednorázový vstup.

 

Cestovné doklady do Tanzánie

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V TANZÁNII

 

 • Polícia: 911
 • Integrovaný záchranný systém: 112
 • Letecká záchranná služba: 00254 20 717 374
 • Súkromná nemocnica AGA KHAN HOSPITAL v Dar es Salaam: 255 22 2115151-53
 • Súkromná klinika EURO DISPENSARY v Dar es Salaam: 255 786 677 717

Telefónna predvoľba v Tanzánii je +255.

 

POČASIE

Vďaka stabilne vysokým teplotám okolo 30ºC je Tanzánia vyhľadávanou destináciou takmer po celý rok. Podnebie je tropické s lokálnymi rozdielmi. Najteplejšie je v období november – február. V marci prichádza obdobie dažďov, ktoré trvá až do mája.

Horská turistika na Kilimandžáre

Horská turistika na Kilimandžáre (Zdroj: flickr/cc/USAF7Summits)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Nezabudnuteľný zážitok čaká na návštevníkov na severe Tanzánie. Zelené savany s vystupujúcimi sopkami a malými jazierkami sú domovom mnohých afrických zvierat. Každoročne môžete pozorovať masívny presun obrovských stád zebier, antilop či pakoňov. Hovoríme o národnom parku Serengeti, jednej z najväčších chránených oblastí Afriky.

Nielen dobrodružné povahy a milovníkov turistiky zaujme horský masív Kilimandžáro. Nachádza sa neďaleko keňských hraníc. V dávnej minulosti sformovala búrlivá sopečná činnosť masív s tromi dnes už nečinnými vulkánmi – Shira, Mawenzi a Kibo.

Na ostrove Zanzibar sa oplatí navštíviť jeho najväčšie mesto – Zanzibar City. Historická časť mesta, tzv. Kamenné mesto, bolo vďaka svojej jedinečnosti zapísané do zoznamu UNESCO. Tunajšie stavby nesú prvky africkej a arabskej kultúry. Oblasť je plná krásnych pláží a živočíchov.

Stádo zebier v národnom parku

Stádo zebier v národnom parku (Zdroj: pixabay/cc/nike159)

 

VÝLETY

V Tanzánii sa organizuje skutočne veľké množstvo rôznych zaujímavých výletov. Každý deň sa pripravujú výlety do národných parkov či už peši, na koňoch, bicykloch, jeepoch alebo člnmi. Taktiež sa môžete vydať po stopách pôvodných obyvateľov a zoznámiť sa s miestnymi tradíciami. Podmienky na poznávanie podmorského sveta sú veľmi dobré.

Ponuka výletov je veľmi pestrá

Ponuka výletov je veľmi pestrá (Zdroj: pixabay/cc/4758892)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 230 – 240 V. Pribaľte si cestovný adaptér.

Na pitie používajte iba balenú vodu. Vyhýbajte sa nápojom s ľadom. Neviete, z akého zdroju vody bol ľad vyrobený a mohol by vám spôsobiť žalúdočné problémy.

Snažte sa konzumovať jedlo z overených reštaurácií a hotelov, prípadne sa ubezpečte, že je pokrm riadne tepelne spracovaný.

Chráňte sa svedomito pred dehydratáciou, slnkom a komármi.