Rusko

Rusko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +3 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 144 miliónov
 • Hlavné mesto: Moskva
 • Jazyk: ruský
 • Mena: RUR

Najväčší štát na svete nájdete v Európe, konkrétne v jej východnej časti. Hovoríme o Rusku, ktoré má úctyhodných 17 125 191 km². Zaberá tiež značnú časť severnej Ázie. Ďalšie „naj“ získalo v počte susediacich krajín – Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Bielorusko, Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Mongolsko, Čína a Severná Kórea.

Rusko odpradávna tvorilo významnú križovatku medzi ázijským a európskym svetom. Charakter krajiny ovplyvnil výraznejšie príchod Slovanov v 8. – 9. storočí. Rusko sa rýchlo stalo jednou z najbohatších i najvplyvnejších krajín sveta. Od 11. storočia sa striedali obdobia prosperity s neistými rokmi konfliktov, ale tiež nových vplyvov.

Veľká rozloha so sebou prináša aj veľkú rozmanitosť kultúry, histórie, krajiny, prírody a lokálnych tradícií. Zatiaľ čo európska časť krajiny má skôr mestský charakter, rýchlo sa rozvíja a je plná metropol ako Moskva či Petrohrad, ázijská je o nádhernej prírode s miestami, kam nevkročila ani noha. Historické pamiatky sa sústredia práve do západnej, európskej časti.

Kláštor v NovgorodeKláštor v Novgorode (Zdroj: pixabay/cc/jackmac34)

 

Ceny v Rusku

Oficiálne sa na platenie používa rubeľ, ktorý sa delí na 100 kopejok. Vo všeobecnosti sú ceny vyššie ako u nás. Ceny v jednotlivých častiach Ruska bývajú veľmi rozdielne, dokonca viacnásobne. Najdrahším mestom je Moskva. Peniaze si ľahko vymeníte v dostupných zmenárňach. Upozorňujeme, že kurz je pohyblivý a oplatí sa ho sledovať a premenu peňazí neunáhliť. Vo veľkých mestách zvyknú akceptovať platbu eurami a dolármi.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 40 RUB
 • Voda (1,5 l) = 56,20 RUB
 • 1 l mlieka = 64,30 RUB
 • 1 kg miestneho syra = 475 RUB
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 660 RUB
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 1250 RUB
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 410 RUB
 • Cola (0,33 l) = 64,30 RUB
 • Kapučíno = 185,40 RUB
 • Pivo = 56 – 160 RUB

Príroda v pohorí AltajPríroda v pohorí Altaj (Zdroj: pixabay/cc/stafichukanatoly)

 

Očkovanie a choroby v Rusku 

Pred odchodom do Ruska je nevyhnutné uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné nálady. Slovenskí občania nebudú ošetrení na území Ruska bezplatne. Ministerstvo zahraničných vecí SR doporučuje uzatvoriť kvalitné poistenie, ktoré kryje nielen liečebné náklady, ale tiež prípadný prevoz. Zdravotnícke zariadenia dosahujú európsky štandard.

Žiadne nadštandardné očkovania sa nevyžadujú. Stačí, ak ste očkovaní podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Ruska


Bezpečnosť v Rusku

Bezpečnostná situácia nie je ideálna. V niektorých oblastiach priam komplikovaná. Najhoršie je na tom oblasť kaukazských republík Čečenská republika, severné Osetsko (hranica s Gruzínskom), Dagestan a Ingušsko. Platí tiež dodržiavanie všeobecnej bezpečnosti pre návštevníkov. Zvýšte pozornosť na miestach, kde sa vyskytuje veľké množstvo turistov. V davoch číhajú vreckoví zlodeji.

Je bezpečné cestovať do Ruska v čase Korony?


Doklady v Rusku 

Pred cestou do Ruska musíte požiadať veľvyslanectvo o vydanie víza. Dovolenka.sme.sk Vám ponúka kompletný servis vybavenia víz do Ruska. Poplatok za vybavenie jednovstupových víz je 99€/osoba. K vybaveniu víz je potrebné: platný cestovný pas (platnosť min. 6 mesiacov po plánovanom návrate z krajiny), 1 pasová fotografia a voľná dvojstránka v pase. Vybavenie víz klasickou formou trvá 7 pracovných dní. Za doplatok 35€ je možné vybaviť víza za 3 pracovné dni.   

Pozor! Po nedodržaní doby pobytu povolenej vízom vám hrozí pokuta, súdne konanie či dokonca zákaz vstupu do krajiny.

Viac informácií o cestovných dokladoch do Ruska >

Obľúbeným turistickým cieľom je PetrohradObľúbeným turistickým cieľom je Petrohrad (Zdroj: pixabay/cc/jackmac34)

 

☎ Dôležité čísla v Rusku

 • Polícia: 02
 • Záchranná služba a prvá pomoc : 03
 • Hasiči: 01
 • Informácie o mestských tel. číslach: 09

Telefónna predvoľba v Rusku je +7.


Počasie

V tak rozľahlej krajine, akou je Rusko, je nutné počítať s veľmi rozdielnym počasím v jednotlivých oblastiach. Prevažne kontinentálne podnebie je výrazne chladnejšie ako u nás. Sever Ruska je vo všeobecnosti najchladnejší. Podobný charakter počasia je aj v centrálnej časti krajiny. V oblasti severovýchodnej Sibíri môžu teploty klesnúť až na -70ºC. Juhozápad a pobrežie Čierneho mora majú podnebie pripomínajúce stredomorskú klímu. Letá sú veľmi teplé a zimy mierne. V oblasti Vladivostoku je podnebie oceánske.

Viac informácií o počasí v Rusku >

Bajkalské jazero je najstaršie na sveteBajkalské jazero je najstaršie na svete (Zdroj: flickr/cc/mig_ratata.82)

 

Zaujímavé miesta

Navštíviť Rusko a vynechať jeho hlavné mesto by bol hriech. Moskva ako centrum kultúrneho, ekonomického, politického i náboženského života ponúka veľa galérií, múzeí, divadiel, historických pamiatok i rôznych atrakcií pre turistov. Najväčším lákadlom je historická časť mesta okolo Kremľa a Červené námestie. Zapísané sú na zozname UNESCO. Neprehliadnite budovy ako chrám Vasila Blaženého, chrám Krista Spasiteľa či chrám Nanebovzatia Panny Márie.

Najstaršie stavby Ruska nájdete v meste Novgorod, ktoré bolo založené už v 9. storočí. V stredoveku zaznamenalo rýchly rast a dokonca sa stalo najväčším ruským mestom. Na každom kroku sa odráža odkaz pútavej histórie. Snáď najzaujímavejším miestom je novgorodský Kremeľ s byzantskou katedrálou sv. Sofie.

Na juhu východnej Sibíri sa rozprestiera Bajkal, druhé najväčšie jazero na svete. Scenériu dotvárajú týčiace sa hory a krátery sopiek. Oblasť je dokonalým miestom na prechádzky v prírode, pozorovanie vtákov či plavenie sa na lodičke. Bajkalské jazero a jeho okolie je bohaté na rozmanité rastliny a živočíchy.

Viac informácií o výletoch v Rusku >

Chrám Vasila Blaženého v MoskveChrám Vasila Blaženého v Moskve (Zdroj: flickr/cc/josh.quinn)

 

Výlety

Rusko bohaté na historické pamiatky a starobylé mestá ponúka skutočne veľa lákavých tipov na poznávací výlet, ale tiež krásnu prírodu na turistiku. Môžete si urobiť výlet na lodičke, venovať sa športom či dokonca horskej turistike a horolezeckým výstupom. Krajina je pripravená na príchod turistov všetkých vekových kategórií.


Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 220 V, niekedy aj 127 V / 50 Hz. Pred cestou do Ruska si zakúpte cestovný adaptér.

Odporúča sa kupovať riadne označené potraviny v obchodoch. Vyhnite sa obzvlášť kúpe alkoholických nápojov od necertifikovaných predajcov na ulici.