Počasie v Kostarike počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high

Kostarika teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat na Kostariku

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov November až Apríl, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Kostarika je práve tým miestom, kde nájdete teplé slnečné lúče aj počas zimného obdobia.  Teploty sú vysoké po celý rok a to najmä na pobreží Tichého oceánu a Karibského mora. Neklesajú pod príjemných 23ºC, no môžu sa vyšplhať až nad 30ºC.

 

Keďže má Kostarika polohu blízko rovníka, dalo by sa jej podnebné pásmo označiť za tropické. No krajina má mnoho mikroklím, je odlišná v rôznych nadmorských výškach, regiónoch, líši sa aj množstvo zrážok. Pobrežné oblasti a roviny majú horúce teploty počas celého roka, mestá a kopcovité časti mierne. V hornatých častiach, v nadmorskej výške nad 3000 metrov môže teplota v zimnom období dosahovať bod mrazu. Kostarika má dve obdobia a to obdobie sucha a obdobie dažďov. Obdobie sucha trvá od decembra do apríla a obdobie dažďov od mája do novembra. V každej oblasti sa však tieto obdobia prejavujú rozlične. Najteplejšími mesiacmi sú marec, apríl, máj a jún s priemernou maximálnou teplotou 25ºC.

Počasie v Kostarike podľa jednotlivých mesiacov

 

Január

V januári sú denné teploty na Kostarike príjemné okolo 23ºC. Počas noci klesnú na 15ºC. Vyskytne sa malé množstvo zrážok – 6mm počas 12 dní.

Február

Priemerná denná teplota dosahuje 24ºC s nízkou vlhkosťou vzduchu a nočná 15ºC. Počas 9 dní sa vyskytne malé množstvo zrážok, zhruba 7mm.

Marec

Počasie sa výraznejšie nezmení, denná 25ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu a nočná 16ºC. Očakávajte 9mm zrážok počas 8 dní.

Apríl

Teploty sa nemenia ani v apríli, denná vystúpi na 26ºC a nočná na 16ºC. Vlhkosť vzduchu nízka. Padne 56mm zrážok, čo je asi 10 dní, kedy treba počítať s dažďom.

Máj

Máj je daždivý mesiac, kedy padne až 261mm zrážok, prší zhruba 19 dní. Teploty sú však príjemné – denná 25ºC, nočná 17ºC. Vlhkosť vzduchu nízka.

Jún

V júni sa denná teplota pohybuje okolo 25ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu a nočná okolo 17ºC. Treba naďalej počítať s veľkým úhrnom zrážok, počas 24 dní padne zhruba 296mm.

Júl

V tomto mesiaci pokračuje daždivé obdobie. Odhaduje sa, že behom 23 dní padne 205mm zrážok. Denná teplota je príjemných 24ºC pri nízkej vlhkosti a nočná 17ºC.

August

Augustová priemerná maximálna denná teplota má hodnotu 24ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu a nočná 17ºC. Tento mesiac je bohatý na zrážky, padne až 286mm počas 24 dní.

September                                                                

V septembri sa treba pripraviť na veľa zrážok, padne až 378mm, čo predstavuje zhruba 24 dní s  dažďom. Denná teplota je približne 24ºC a nočná 17ºC. Vlhkosť vzduchu nízka.

Október

Teploty sa nemenia, denná okolo 24ºC s nízkou vlhkosťou vzduchu a nočná 17ºC. Charakter počasia je podobný aj čo sa týka zrážok – 343mm počas 23 dní.

November

Zrážky sú oveľa miernejšie, padne už len 155mm v priebehu 18 dní. Denná teplota je 24ºC a nočná 16ºC.

December

December prináša príjemné teploty počas dňa i noci. Denná sa pohybuje okolo 23ºC a nočná okolo 16ºC. Zrážky ubúdajú – 36mm a to počas 16 dní.

 

Počasie v Kostarike podľa lokality

Počasie Kostarika

 

Náhorné plošiny

Tieto oblasti majú veľké rozdiely medzi obdobím sucha a obdobím dažďa. Obe sa prejavujú výrazne, počas obdobia sucha takmer vôbec neprší, dážď sa vyskytne maximálne počas dvoch dní, no naopak počas obdobia dažďa môže pršať nepretržite aj 2 – 3 týždne.

 

Pobrežie Tichého oceánu

Severná a stredná časť pobrežia má veľmi podobný charakter počasia ako náhorné plošiny. Smerom na juh sa to ale mení a rozdiely medzi obdobím sucha a obdobím dažďa sú minimálne. Zrážky sa vyskytujú priebežne počas celého roka. Vzduch tu býva vlhký a o zhruba 3ºC teplejší než pri Karibskom mori.

 

Pobrežie Karibiku

Je omnoho vlhšie než západné pobrežie. Treba počítať s výdatnými zrážkami počas celého roka. Teploty sú stabilné okolo 30ºC.

 

San José

Hlavné mesto sa nachádza vo vyššej nadmorskej výške, čo vplýva na jeho počasie. Denné teploty dosahujú maximálne 26ºC, len veľmi ojedinele presiahnu túto hodnotu. Neklesajú však pod 15ºC.

 

Kedy ísť do Kostariky

Hlavná sezóna na Kostarike začína v decembri a končí v polovici apríla. Je to ideálne obdobie ako na kúpanie, tak aj na poznávanie krajiny. Ak by ste sa však návalu dovolenkárov chceli vyhnúť, môžete skúsiť aj mesiace november, apríl, prípadne prvú polovicu mája.