Kostarika - Základné informácie

Kostarika

Kostarika

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: UTC -6 hod
 • Počet obyvateľov: 4,4 miliónov
 • Hlavné mesto: San José
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Kostarický colón (CRC)
 • Menový kurz: 1€ = 747,822 (CRC)

 

Kostarika je zaujímavou turistickou destináciou v srdci Strednej Ameriky. Jej atraktivitu zvyšuje pobrežie Tichého oceánu na východe a Karibského mora na západe krajiny. Od jedného pobrežia k druhému sa možno dostať len troj hodinovou cestou autom. Táto Karibská krajina ponúka na malom území veľkú rôznorodosť prírody a mikroklímy. Vyniká vynikajúcim systémom národných parkov a chránených oblastí. Pobrežie s krásnymi tropickými plážami postupne prechádza do hornatej krajiny s bujnými dažďovými pralesmi.

Kostarika je rajom pre milovníkov prírody. Ekoturizmus v tejto destinácii je veľmi populárny a zahŕňa pozorovanie divej prírody, vtákov aj pešiu turistiku. Turisti z celého sveta sem cestujú za exotickým motýľmi, korytnačkami, krokodílmi, orchideami alebo známymi tukanmi. V mori je atraktívne pozorovanie delfínov a veľrýb. Pobrežie je lákavé pre širokú ponuku vodných športov. Pobrežie Tichého oceánu vytvára ideálne podmienky pre surfovanie, šnorchlovanie a športový rybolov.

Východ slnka na Kostarike

Východ slnka na Kostarike (Zdroj: flickr/cc/Armando Maynez)

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC -6
 • Počet obyvateľov: 4,4 miliónov
 • Hlavné mesto: San José
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: kostarický colón (CRC), 1€ = 610 CRC

Piesočnatá pláž na Kostarike

Piesočnatá pláž na Kostarike (Zdroj: flickr/cc/Arturo Sotillo)

 

Ceny v Kostarike

Kostariku by sme mohli hodnotiť ako pomerne drahú krajinu. Priemerné spotrebiteľské ceny sú vyššie o necelých dvadsať percent. Za potraviny si na Kostarike zaplatíme o 24% viac a reštauračné služby sú drahšie o 26%.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,80 €
 • Voda (1,5 l) = 2,10 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg syra = 6 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,70 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 6,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 €
 • Kapučíno = 2,10 €
 • Fľaša vína = 10 €

Pohľad na sopku Arenal

Pohľad na sopku Arenal (Zdroj: flickr/cc/Arturo Sotillo)

 

Očkovanie a choroby v Kostarike

Pri cestovaní do Kostariky sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Je to však exotická krajina, preto je vhodné sa pred cestou o aktuálnych podmienkach informovať na oddelení cudzineckých chorôb v miestnej nemocnici.

Zdravotná starostlivosť je v Kostarike na relatívne slabej úrovni. Pri ošetrení sa vyžaduje platba v hotovosti vopred, alebo preukázanie vlastníctva medzinárodnej kreditnej karty. Odporúča sa pred cestou uzatvoriť aj komplexné zdravotné cestovné poistenie.

Ako krajina dažďových pralesov je Kostarika potenciálne nebezpečná ojedinelým výskytom malárie a horúčky dengue. Je dobré myslieť na prevenciu v podobe repelentov a nosením ľahkých odevov s dlhým rukávom a dlhými nohavicami.

 

Bezpečnosť v Kostarike

Kostarika je bezpečná krajina, ale odporúča sa vždy dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. Tiež je vhodné pripraviť si kópie cestovných dokladov a dbať na bezpečnosť hotovosti. Pri krádeži je potrebné počítať s tým, že miestne orgány nevydávajú potvrdenie o krádeži a to ani v prípade cestovného pasu.

Vzhľadom na geografiu a klímu v Kostarike je potenciálne riziko nebezpečia v prípade zemetrasenia, hurikánov, aktívnych sopiek a záplav. Je vhodné sledovať miestne správy a dbať na pokyny miestnych orgánov.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Doklady do Kostariky

S Kostarikou platí bezvízový turistický režim. Pri turistických cestách s dĺžkou do 30 dní postačuje na vstup do krajiny platný cestovný pas. Jeho platnosť musí byť minimálne 3 mesiace odo dňa vstupu do krajiny. Pri vstupe sa tiež požaduje preukázanie finančného zabezpečenia na dobu pobytu (cca 1000 USD) a predloženie spiatočnej letenky. Preukázanie finančnej hotovosti nemusí byť niekedy požadované pri vstupe cez medzinárodné letisko.

Krásna príroda na Kostarike

Krásna príroda na Kostarike (Zdroj: flickr/cc/Armando Maynez)

 

Cestovné doklady na Kostariku

☎ Dôležité čísla v Kostarike
 

 • Tiesňová linka pre všetky záchranné zložky: 911

Telefónna predvoľba do Kene: +506

 

Počasie

Klíma je v Kostarike celoročne tropická. Vzhľadom na geografickú rôznorodosť je mikroklíma jednotlivých oblastí rôzna. Rok sa delí na dve ročné obdobia – obdobie sucha (december - apríl) a obdobie dažďov (máj – november). Priemerná ročná teplota na pobreží sa pohybuje okolo 21 °C. V hornatých oblastiach je nižšia, len okolo 10 °C. Pobrežia Tichého oceánu má menej zrážok ako pobrežie Karibského mora.

Cestovný ruch v Kostarike má dve hlavné sezóny. Prvá je v období sucha, s vrcholom v mesiacoch november – apríl. Väčšina oblastí má po celý deň sucho s občasným vetrom. Druhá turistická sezóna je v mesiacoch máj až polovica novembra. Rána bývajú krásne slnečné a popoludní prichádzajú dažde. Najprudšie a nepríjemné dažde bývajú v septembri a októbri.

Viac informácii o počasí v Kostarike >

Vyhasnutý kráter sopky

Vyhasnutý kráter sopky (Zdroj: flickr/cc/Apetitu) 

 

Zaujímavé miesta v Kostarike

Turisti hľadajúci tie najlepšie pláže v Kostarike cestujú do Guanacaste, severnej časti pobrežia Tichomoria. Nachádzajú sa tu najlepšie dovolenkové strediská, najmä v pokojnom zálive Papagayo. V okolí sú možné výlety na otvorené pláne a do historických národných parkov.

Oblasť hlavného mesta San José a Cartago vytvára takzvané centrálne údolie. Je charakteristické modernou vyspelosťou regiónu a bohatou poľnohospodárskou činnosťou Naprieč krajinou sú roztrúsené menšie i väčšie ranče a hospodárstva. Mesto Cartago je obdivované pre unikátnu kultúru a krásnu historickú architektúru. Hlavné mesto San José je typické rušným životom a hustým osídlením. Je kultúrnym centrom krajiny a typickým obrazom Latinskoamerických miest.

V Kostarike sú desiatky národných parkov a rezervácií. Národný park Tortuguero je známe pre morské korytnačky a v miestnych kanáloch žijú chránené druhy krokodílov, mrožov a vydier. Národný park Poás Volcano má hlavnú atrakciu vo veľkolepom sopečnom kráteri. Je obklopený krásnou a bohatou prírodou s množstvom voľne žijúcich živočíchov.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Kostarike >

Západ slnka v prístavnom meste Herradura

Západ slnka v prístavnom meste Herradura (Zdroj: flickr/cc/Thomas Anderson)

 

Výlety v Kostarike

Kostarika ako rôznorodá prírodná krajina tiež ponúka rôzne tematické výlety počas dovolenky. Azda žiadny turista si nenechá ujsť výlet do niektorého z národných parkov. K obľúbeným výletom patrí aj zájazd na kávové plantáže, výlety za poznávaním čokolády v jej najčistejšej podobe. Krásne zážitky ponúka aj návšteva farebnej motýlej farmy alebo pozorovanie korytnačiek. Adrenalínový nadšenci si môžu vybrať z ponuky bungee jumping aktivít, zoskoky vodopádov, horolezectvo alebo horskú cyklistiku.

Viac informácii o plážach v Kostarike >

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Cestovný pas je potrebné bezpečne nosiť pri sebe. Miestne úrady môžu požadovať jeho preukázanie a v prípade porušenia tohto predpisu môže byť turista zadržaný a pokutovaný.

Miestna voda z vodovodu je všeobecne považovaná za pitnú, s výnimkou prístavných miest Limón a Puntarenas. Napriek tomu môže táto voda obsahovať baktérie Giardia, ktorá spôsobuje žalúdočné ťažkosti. Preto sa odporúča vždy piť radšej balenú vodu renomovaných značiek (hoci sú drahšie).

Kostarika je typická krajina dažďových pralesov, s výskytom jedovatých živočíchov. Pri výletoch do prírody sa odporúča pevná a bezpečná kožená obuv a opatrnosť pri chôdzi. Hady sú tu veľmi bežné a najaktívnejšie sú za svitania a za súmraku. Vždy sa uistite, že konár ktorého sa chcete chytiť je naozaj konár a nie dobre maskovaný had.

COVID-19 Garancia