Počasie v Keni počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high

Keňa teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Kene

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Jún až Marec, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Keňa sa stala obľúbenou destináciou aj vďaka celoročne vysokým teplotám. Kúpať sa tu dá neustále, v apríli stúpne teplota mora až na 29ºC. Táto rozmanitá krajina má však aj rozdielne počasie v jednotlivých oblastiach.

 

Vo všeobecnosti by sa podnebie krajiny dalo charakterizovať ako rovníkové ovplyvňované monzúnmi. V Keni rozlišujeme tri typy podnebia: horúce a vlhké pozdĺž pobrežia, mierne na západe a juhozápade, kde sú hory a náhorné plošiny a horúce a suché na severe a východe. Počasie ovplyvňujú vetry, ktoré určujú aj množstvo zrážok. Od októbra do marca prúdia horúce a pôvodne suché vetry zo Saudskej Arábie a od apríla do septembra chladnejšie a vlhké vetry z Indického oceánu. Počas roka sa vyskytujú dve obdobia dažďov a to intenzívne dlhé dažde od marca do mája a obdobie kratších dažďov od októbra do decembra. Úhrn zrážok sa líši v jednotlivých oblastiach. Zatiaľ čo pobrežie a juhozápadná časť je bohatá na zrážky (až do 2000,) vo vyprahnutých oblastiach to nie je ani 500mm. Najteplejšími mesiace v Keni sú január, február a marec s priemernou maximálnou teplotou 32ºC.

Počasie v Keni podľa jednotlivých mesiacov

 

Január

V januári sa denné teploty vyšplhajú na horúcich 32ºC a nočné na teplých 23ºC. Vlhkosť vzduchu je veľmi vysoká. Zrážok len málo, maximálne 30mm. Teplota vody cca 27ºC.

Február

Málo zrážok padne aj vo februári len cca 17mm. Teploty sú rovnaké ako v januári: denná 32ºC, nočná 23ºC, more 27ºC. Vlhkosť vzduchu je naďalej veľmi vysoká.

Marec

Horúce dni s teplotou 32ºC a veľmi vysokou vlhkosťou vzduchu striedajú teplé noci cca 24ºC. More je veľmi teplé okolo 28ºC. Padne 55mm zrážok, čo je asi 17 dní so zrážkami.

Apríl

V apríli dosahujú teploty 31ºC počas dňa a 24ºC počas noci. Vlhkosť vzduchu vysoká. Teplota vody 29ºC. Treba počítať s 176mm zrážkami, zhruba 14 daždivých dní.

Máj

Máj je daždivý mesiac, kedy padne až 275mm, čo predstavuje zhruba 19 daždivých dní. Denná teplota – 28ºC, nočná – 23ºC, more – 28ºC. Vlhkosť vzduchu vysoká.

Jún

Priemerná maximálna denná teplota v júni je 28ºC, nočná 21ºC, teplota vody 27ºC. Vlhkosť vzduchu je už len mierna. Prší približne 13 dní, počas ktorých padne 104mm zrážok.

Júl

Júlové teploty dosahujú hodnoty 28ºC počas dňa pri miernej vlhkosti vzduchu a 21ºC počas noci. More sa ohreje na 26ºC. Zrážok je menej – 83mm počas 14 dní.

August

Denná teplota je približne 28ºC s miernou vlhkosťou vzduchu a nočná 21ºC. More sa ohreje na 25ºC. Očakávajte 64mm zrážok počas 13 dní.

September                                                                 

V septembri sa denná teplota vyšplhá na 29ºC pri vysokej vlhkosti vzduchu a nočná na príjemných 21ºC. More má teplotu 25ºC. Počas 12 dní padne 66mm zrážok.

Október

Priemerná maximálna denná teplota v októbri je 29ºC s vysokou vlhkosťou vzduchu. Noci sú teplé okolo 22ºC. Teplota mora stúpne na 26ºC. Padne 89mm zrážok, čo je asi 12 dní s dažďom.

November

November prináša horúce denné teploty okolo 31ºC, noci sú príjemné cca 23ºC, voda v mori má teplotu 27ºC. Vlhkosť vzduchu je vysoká. Zrážky pretrvávajú, padne 96mm počas 12 dní.

December

Teploty v decembri majú podobné hodnoty ako v novembri: denná 31ºC, nočná 23ºC, more 28ºC. Vlhkosť vzduchu veľmi vysoká. Zrážky: 63mm (12 daždivých dní).

 

Počasie v Keni podľa lokality

Počasie Keňa

 

Pobrežie

Na pobreží je počasie po celý rok najpríjemnejšie, teploty sú stabilné okolo 30ºC. Nehrozia žiadne výkyvy a mierne zrážky sa vyskytujú počas celého roka. Narozdiel od väčšiny krajiny, tu nehrozí obdobie sucha. Vzduch je teplý a vlhký.

 

Hory

V hornatých častiach krajiny je diametrálne odlišné počasie. Málokedy denné teploty stúpnu na 18ºC a nočné môžu klesnúť na 0ºC. Najvyššie časti bývajú dokonca pokryté snehom.

 

Púšte a polopúšte

Púštna klíma je typická pre severnú a východnú časť Kene. Padne tu najmenšie množstvo zrážok za rok a teploty stúpajú vysoko nad 30ºC.

 

Viktoriino jazero

Špecifickou oblasťou je okolie Viktoriinho jazera. Padne tu veľké množstvo zrážok a prší rovnomerne počas celého roka. Teploty sa pohybujú okolo 30ºC.

 

Kedy ísť do Kene

Ak chcete najmä tráviť čas na pláži, odporúčame vycestovať v auguste a septembri, kedy si užijete veľa slnka a teploty nie sú až tak horúce. Dobrou náhradou môže byť aj január a február, no tu už treba počítať s horúcim a dusným počasím. Výhodou tohto obdobia sú výborné podmienky na potápanie. Ak je pre vás hlavným cieľom návšteva národných parkov, najvhodnejšie obdobie je od júna do septembra alebo január, február.