Keňa

Keňa

Krajina v Afrika
  • Časové pásmo: +3 hod. voči stredoeurópskemu času
  • Počet obyvateľov: 39,8 miliónov
  • Hlavné mesto: Nairobi
  • Jazyk: anglicky, svahili
  • Mena: Kenský šiling (KES)
  • Menový kurz: 1€ = 128,240 (KES)

 

Keňa leží na východnom pobreží Afriky a Rovník takmer pretína stred krajiny. Keňa má veľkú geografickú a klimatickú rôznorodosť krajiny. Na pobreží je horúco a vlhko, kým na severe a severovýchode sú horúce a suché púšte. Púšte a polopúšte pokrývajú takmer dve tretiny Kene.

Medzi pobrežím a púšťou leží rozsiahla savana Niyika Plateau (Suchá púšť) s typickým trávovým porastom a rozptýlenými akáciami. Od severu k juhu sa tiahne centrálna vysočina. Dominuje jej obria vyhasnutá sopka Mount Kenya, s výškou 5 199 metrov nad morom. Je to druhá najvyššia zasnežená sopka v Afrike a jediné miesto na Rovníku, kde možno nájsť sneh.

Keňa je vyhľadávanou safari destináciou. Práve v tejto krajine začal tento typ turizmu písať svoje dejiny. Jedným z najväčších lákadiel je prirodzená migrácia obrovských stád pakoní a zebier, známa pod názvom Veľké sťahovanie. Rovnako populárne ako kenské safari je aj pobrežie. Pobrežie je lemované bielymi piesočnými plážami. Možno tu nájsť väčšie hotelové rezorty i menšie strediská.

 

Základné informácie
 

  • Časové pásmo: UTC +3
  • Počet obyvateľov: 39,8 miliónov
  • Hlavné mesto: Nairobi
  • Jazyk: swahilčina
  • Mena: kenský šiling (KES), 1€ = 115 KES

Príroda v Keni

Príroda v Keni (Zdroj: flickr/cc/Jens Vinsrygg)

 

Ceny v Keni

V Keni sú priemerné spotrebiteľské ceny nižšie ako na Slovensku. Pohybujú sa približne o 20% menej. Ceny potravín sú nižšie o 14% a v reštauráciách možno ušetriť okolo 16%.

Ceny niektorých potravín:

  • Chlieb = 0,50 €
  • Voda (1,5 l) = 0,65 €
  • 1 l mlieka = 0,80 €
  • 1 kg syra = 6,10 €
  • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 4,30 €
  • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 2,60 €
  • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 10 €
  • Kapučíno = 1,90 €
  • Fľaša vína = 7 €

Rybári v Keni na love

Rybári v Keni na love (Zdroj: flickr/cc/MatteoEyeOnTravel)

 

Očkovanie a choroby v Keni

Pri cestovaní do Kene sa odporúča očkovanie na žltú zimnicu, hepatitídu A a B, obrnu, týfus a choleru. Pri cestovaní na pobrežie a nížiny je nevyhnutná ochrana pred nákazou maláriou a preventívne užívanie antimalarík. Odporúča sa tiež používanie repelentov a spanie pod moskytierou.

Pri cestovaní do Kene sa odporúča komerčné cestovné zdravotné poistenie, ktoré pokrýva aj leteckú evakuáciu. Zdravotná starostlivosť je okrem hlavného mesta Nairobi obmedzená. V prípade nutnosti sa často využíva letecká preprava pacientov. Pri pobyte v Keni sa odporúča tiež nosiť pri sebe cestovnú lekárničku so základným vybavením.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Kene

Bezpečnosť v Keni

Bezpečnostná situácia v krajine sa v poslednom období upokojila. Pobrežné oblasti aj národné parky sú navštevované bez obmedzení. V Nairobi sa neodporúča vchádzať do slumovej časti mesta. Tiež sa neodporúča cestovať do hraničných oblastí so Somálskom a Etiópiou. Turistom sa odporúča cestovať do krajiny prostredníctvom renomovaných turistických kancelárií a dodržiavať bezpečnostné pokyny.

 

Je bezpečné cestovať do Kene v čase Korony?

Doklady do Kene

S Keňou platí pre občanov Slovenska vízová povinnosť. Platnosť pasu musí byť aspoň 6 mesiacov pred vstupom do krajiny a aspoň jedna voľná strana v pase. Turisti môžu tiež požiadať o východoafrické turistické víza „EAC Visa“. Pri cestovaní do Kene prostredníctvom zájazdov cestovných kancelárií zvyčajne tieto formality vybavuje za svojich klientov.

Cena za jednovstupové turistické vízum je 51 USD, za víza EAC sa platí 101 USD. O vízum sa žiada prostredníctvom elektronickej žiadosti a jej papierovú formu je povinné predložiť pri vstupe do krajiny.

 

Cestovné doklady do Kene

☎ Dôležité čísla v Keni
 

  • Tiesňová linka pre všetky záchranné zložky: 999

Telefónna predvoľba do Kene: +254

Krásna príroda v národnom parku v Keni

Krásna príroda v národnom parku v Keni (Zdroj: flickr/cc/Ninara)

 

Počasie

Vďaka geografickej rôznorodosti má Keňa variabilnú klímu. Vo všeobecnosti je však vhodnou dovolenkovou destináciou počas celého roka. Návštevu safari destinácií v Keni sa oplatí plánovať v období január – marec, kedy je väčšinou suché počasie. Obdobie dažďov trvá zvyčajne od polovice marca do júna a od októbra do decembra.

Dovolenka na pobreží Kene je vhodná tiež po celý rok. Najvyššie teploty a najviac zrážok sa vyskytuje v mesiacoch marec – máj. Priemerné ročné teploty v Keni sa pohybujú v rozmedzí 29 – 34 °C.

Viac informácii o počasí v Keni >

Môžete sledovať mnoho zvierat, napríklad aj nosorožce

Môžete sledovať mnoho zvierat, napríklad aj nosorožce (Zdroj: flickr/cc/Franco Pecchio)

 

Zaujímavé miesta v Keni

Safari destinácie v Keni sú roztrúsené a každá ponúka niečo iné a výnimočné. Veľmi populárne je safari pozorovanie veľkej migrácie pokoní a zebier od júla do novembra. Pri tejto migrácii možno pozorovať boj na život a smrť pri prechode stád riekou Mara, alebo dramatické stretnutia s predátormi na otvorených pláňach. Masai Mara Národná rezervácia v západnej Keni je však pôsobivé miesto počas celého roka.

Na východe krajiny je populárny Národný park Amboseli. Možno tu vidieť krásne scenérie s kráčajúcimi slonmi naprieč planiny alebo najlepší výhľad na zasnežené Kilimandžáro. Najlepšie mesiace na safari je január – február a jún – september.

Severná oblasť Kene je turisticky pokojnejšia a miestna divoká príroda ponúka atrakcie ako žirafy, antilopy, somálskeho pštrosa a ďalšie vzácne druhy zvierat. V tomto regióne možno navštíviť Samburu národnú rezerváciu alebo Shaba lemujúcu rieku Ewaso Ngiro.

Keňa má tiež množstvo populárnych pláží. Južné pobrežie vytvára skvelé podmienky pre potápanie a vodné športy. V blízkosti pobrežia je niekoľko vrakov lodí a koralové útesy plné farieb. Pokojnejšou turistickou oblasťou je Mombasa a okolie s dlhými piesočnými plážami a menšími hotelovými strediskami. Malindi región je preslávený hlbinným rybolovom aj národným parkom Malindi Marine.

Viac informácii o zaujímavých miestach v Keni >

Nairobi - hlavné mesto Kene

Nairobi - hlavné mesto Kene (Zdroj: flickr/cc/Ninara)

 

Výlety v Keni

Mnoho cestovných kancelárií ponúka z Kene to najlepšie. Možno si vybrať tematické okružné cesty národnými parkami alebo dovolenku na pobreží so safari výletmi na kratšiu alebo dlhšiu dobu. V dovolenkových strediskách si tiež možno vybrať zo širokej ponuky ďalších atrakcií ako jazda na koni, let balónom, morský rybolov a rôzne kultúrne aktivity.

Viac informácii o plážachv Keni >

Jedna z chudobnejších častí Kene

Jedna z chudobnejších častí Kene (Zdroj: flickr/cc/Lydur Skulason)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri safari ceste vždy dodržujte pokyny sprievodcov, vhodne sa oblečte a nezabudnite na pokrývku hlavy. Oceníte aj repelent a ľahké oblečenie s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Pevná obuv je nevyhnutnosť.

Pite iba balenú vodu a tepelne spracované potraviny. Neodporúča sa konzumácia rýchleho občerstvenia a pouličného stravovania. Rovnako sa vyhnite ľadom do nápojov.

Z bezpečnostných a preventívnych dôvodov nenoste šperky a veľkú hotovosť pri sebe. Odporúčajú sa malé kapsičky na peniaze a doklady pod oblečením. Pri cestách a výletoch nenoste veľa fotografického vybavenia a kamier. V niektorých oblastiach je vysoká kriminalita s cielením na turistov.