Tipy na fakultatívne výlety - Juhoafrická republika

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
0850 100 111
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Na južnom cípe afrického kontinentu sa rozprestiera rozmanitá krajina – Juhoafrická republika. Pobrežie lemujú pláže s belavým pieskom, na východe sa tiahnu Dračie hory, na západe púšť a stredná časť sa stala domovom typickej africkej zvery. Značnú časť krajiny zaberajú národné parky. Divoká a nespútaná príroda je veľkým lákadlom pre návštevníkov. Pár tipov na tie najkrajšie miesta vám ponúkame.

 

Kapské mesto

Medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta Juhoafrickej republiky patrí Kapské mesto. Leží na pobreží Atlantického oceánu pod úpätím Stolovej hory. Nuda v tomto rušnom stredisku skutočne nehrozí. Ponúka množstvo voľnočasových aktivít a je výborným východiskovým bodom na podnikanie výletov. Môžete vystúpiť na Stolovú horu, preskúmať okolitý národný park, podniknúť výlet na mys Dobrej nádeje s nádhernými plážami alebo sa vydať po stopách histórie.

Budova Radnice v Kapskom meste

Budova Radnice v Kapskom meste (Zdroj: flickr/cc/D-Stanley)

 

Pretória

Hlavným mestom krajiny je Pretória postavená na severe provincie Gauteng. Mesto je nielen sídlom výkonnej moci, ale tiež centrom vzdelávania, vedy a výskumu. Návštevníkom ponúka zmes zelených záhrad, zaujímavej histórie s ukážkami koloniálnej architektúry a množstvo múzeí. Obľúbenou atrakciou, a to nielen pre rodiny s deťmi, je jedna z najväčších zoologických záhrad na svete – National Zoological Gardens.

Justičný palác na námestí Church Square

Justičný palác na námestí Church Square (Zdroj: flickr/cc/Paul Saad)

 

Johannesburg

Mesto Johannesburg sa nachádza v provincii Gauteng, asi tak 50 km severovýchodne od Pretórie. Miestni mu nepovedia inak než Jo´Burg či Jozi. O histórii Afriky sa viac dozviete v Museum of Africa, Môžete preskúmať skanzen Golf Reef City alebo si vychutnať atmosféru miestnych trhov.

 

Port Elizabeth

Ak patríte k priaznivcom vodných športov, zamierte do prístavu Port Elizabeth. Z Kapského mesta je to necelých 500 kilometrov smerom na východ. Dôležitý africký prístav sa do povedomia dostal aj vďaka kráse belavých pláží a romantickej atmosfére. Výlet do Port Elizabeth si môžete spestriť návštevou Oceanária či hadej farmy.

Piesočnatá pláž v Port Elizabeth

Piesočnatá pláž v Port Elizabeth (Zdroj: flickr/cc/nhatinha)

 

Hermanus

Hermanus je mesto postavené na južnom pobreží provincie Western Cape. A v čom spočíva tajomstvo tohto afrického mesta? Dovolenkári i miestni si nenechajú ujsť „show“, ktorú predvádzajú veľryby zhruba od júna do decembra. Stačí sa prejsť na útesy a vychutnávať prostredie. Za návštevu stojí tiež Múzeum starého prístavu (The Old Harbour Museum) a Múzeum fotografií (De Wetshuis Photo Museum).


Krugerov národný park

Pri hraniciach s Mozambikom a Zimbabwe sa rozprestiera snáď najznámejší africký park - Krugerov národný park. Na ploche 20 000 km² žije 137 druhov cicavcov, 112 druhov plazov, 227 druhov motýľov a neuveriteľných 500 druhov vtákov. Uvidíte napríklad zebry, antilopy, levy, slony, gepardy či pštrosy.

Zvieratá v Krugerovom národnom parku

Zvieratá v Krugerovom národnom parku (Zdroj: flickr/cc/|kris|)


Národný park Tsitsikamma

Národný park Tsitsikamma sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ako súčasť rozľahlej chránenej oblasti Garden Route National Park. Park je porastený rozmanitými rastlinami a vytvára vhodné podmienky pre tunajších „obyvateľov“. Ohromujúcim je i podmorský život. Z množstva aktivít môžete skúsiť šnorchlovanie, potápanie, jazdu na kajaku, turistiku, horolezectvo, zlaňovanie, horskú cyklistiku a dokonca bungee jumping.


Dračie hory

Za krásami nedotknutej prírody sa vydajte na východ Juhoafrickej republiky. Krajinou sa tiahnu majestátne Dračie hory a okolie tvorí chránená oblasť. Najvyššie vrcholky prekonávajú hranicu 3000 metrov nad morom. Nevynechajte zastávku pri veľkolepom vodopáde Tugela Falls s výškou 950 m.

Pohľad na majestátne pohorie Dračie hory

Pohľad na majestátne pohorie Dračie hory (Zdroj: flickr/cc/Visions of  Domino)

 

Blyde River Canyon Nature Reserve

Jeden z trojice najväčších kaňonov sveta sa nachádza na severnej strane už spomínaných Dračích hôr, v provincii Mpumalanga. „Padá“ do neuveriteľnej hĺbky 800 metrov. Kaňon Blyde River sa tiahne v dĺžke 26 kilometrov. Je súčasťou chránenej oblasti známej ako Blyde River Canyon Nature Reserve.

Kaňon Blyde River

Kaňon Blyde River (Zdroj: flickr/cc/Miouzz)

 

Addo Elephant National Park

Národný park dostal pomenovanie podľa veľkej populácie slonov, ktoré tu našli domov. Hovoríme o Addo Elephant National Park v regióne Eastern Cape. Slony si pravidelne doprajú „kúpeľ“ v červenej  pôde. Ich koža je tak nezvyčajne hnedá. Ďalšími obyvateľmi parku sú antilopy, pštrosy či levy.

Slony v Addo Elephant National Park

Slony v Addo Elephant National Park (Zdroj: flickr/cc/morgans_in_malawi)

 

Vodopády Augrabies

Zážitkom je návšteva prírodného divadla, ktoré vytvárajú vodopády Augrabies. Sú súčasťou chránenej oblasti Augrabies Falls National Park približne 120 km západne od Upingtonu, v provincii Northern Cape Province.

Národný park sa rozprestiera okolo vodopádov Augrabies

Národný park sa rozprestiera okolo vodopádov Augrabies (Zdroj: flickr/cc/JJB)

 

Ostrovy

Dovolenku v Juhoafrickej republike si môžete spestriť lodným výletom na niektorý z okolitých ostrovov. Nádhernú prírodu s množstvom vtákov a dokonca tučniakov nájdete na ostrove Dassen Island a Bird Island, tajomnú budovu bývalej väznice na ostrove Robben Island alebo sa vydajte na ostrovčeky Malgas Island či Dyer Island.