Juhoafrická republika

Juhoafrická republika

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +2 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 49 810 427
 • Hlavné mesto: Pretória
 • Jazyk: angličtina, afrikánčina, 9 černošských jazykov (Xhosa, Zulu, Ndebele, Sesotho, Sepedi, Swati, Setswana, Tsonga, Venda)
 • Mena: Juhoafrický rand (ZAR)
 • Menový kurz: 1€ = 16,647 (ZAR)

 

Na južnom cípe Afriky, na mieste, kde sa stretáva Atlantický oceán s Tichým, sa rozprestiera Juhoafrická republika. Poznáme ju ako dovolenkovú destináciu s modernými hotelmi a vyspelou turistikou infraštruktúrou, no súčasne je to krajina s veľkou chudobou.

Pred príchodom Európanov osídľovali územie pôvodné africké kmene. Najväčší vplyv na rozvoj krajiny mali v minulosti Holanďania, ktorí tu založili prvú osadu (dnešné Kapské mesto), zakladali záhrady, plantáže a vinice. Nasledovalo obdobie formovania sa, nepokojov a zmien, ktoré sprevádzali históriu krajiny až do konca 20. storočia.

V Juhoafrickej republike čaká na návštevníkov neuveriteľná pestrosť. Ponúka rozmanitú prírodu. Len národných parkov je v krajine viac ako 12. Na východe sa tiahnu Dračie hory, na západe púšť a stredná časť sa stala domovom typickej africkej zvery. Nesmieme zabudnúť na úžasné pláže z jemného piesku obmývané neuveriteľne čistou vodou, ideálne na relax, kúpanie i potápanie.

Hoordhoek Beach je jednou z mnohých úchvatných pláži na juhu Afriky
Hoordhoek Beach je jednou z mnohých úchvatných pláži na juhu Afriky (Zdroj: flickr/cc/Violator83)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 49 810 427
 • Hlavné mesto: Pretória
 • Jazyk: angličtina, afrikánčina, 9 černošských jazykov (Xhosa, Zulu, Ndebele, Sesotho, Sepedi, Swati, Setswana, Tsonga, Venda)
 • Mena: Juhoafrický rand (ZAR), 1 € = 13,8649 ZAR

 

CENY V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE

Miestna mena – juhoafrický rand sa delí na 100 centov. Platiť sa dá v hotovosti či platobnými kartami a to najmä Visa a MasterCard. Peniaze si môžete zameniť alebo priamo vybrať z miestnych bankomatov. Vybrať sa dá len menšia čiastka.

Väčšina cien potravín je o pár centov nižšia ako u nás. V obchodoch sa dá platiť tiež kartami, no na trh jedine s hotovosťou. Priemerná cena za ubytovanie v hoteli je 561 ZAR.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 11,80 ZAR
 • Voda (1,5 l) = 13,40 ZAR
 • 1 l mlieka = 1,80 ZAR
 • 1 kg miestneho syra = 79 ZAR
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 94 ZAR
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 198 ZAR
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 52 ZAR
 • Cola (0,33) = 10,10 ZAR
 • Kapučíno = 20,10 ZAR
 • Pivo = 12 – 20 ZAR

Radnica v Kapskom meste

Radnica v Kapskom meste (Zdroj: pixabay/cc/unserekleinemaus)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE

Súkromné zdravotnícke zariadenia dosahujú veľmi vysokú úroveň, Vysoká však je aj cena poskytovaných služieb. Odporúčame pred cestou uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady. K dispozícii sú tiež kvalitné lekárne.

Žiadne špeciálne očkovanie sa nevyžaduje, no zvážte očkovanie proti žltačke typu A a B a tetanu. V prípade, že cestujete do Krugerovho parku, severných a severovýchodných oblastí krajiny je potrebné užívať antimalariká v kombinácii s repelentom.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Juhoafrickej republiky

BEZPEČNOSŤ V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE

Turistické oblasti sú pomerne bezpečné. Samozrejme, turisti sú často terčom krádeží. Zvýšte pozornosť a dávajte si pozor na osobné veci. Nenoste pri sebe veľkú hotovosť či drahé predmety, zbytočne neupozorňujte na cenné fotoaparáty a kamery. Celková situácia v krajine nie je dobrá. Juhoafrická republika sa radí ku krajinám s vysokým výskytom násilnej trestnej činnosti. Preto sa doporučuje turistom dodržiavať nasledovné zásady bezpečnosti. Nepodnikajte výlety mimo turistickú zónu. Najbezpečnejšie sú organizované výlet s miestnym sprievodcom. Nepoužívajte verejnú dopravu, ale len hotelom overenú taxi službu.

Je bezpečné cestovať do Juhoafrickej republiky v čase Korony?


DOKLADY V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE

V roku 2016 zaviedla Juhoafrická republika pre slovenských občanov vízovú povinnosť a to pre všetky účely cesty. Požiadať o jeho vydanie môžete na príslušnom veľvyslanectve. Najbližšie je Veľvyslanectvo Juhoafrickej republiky vo Viedni. Ak chcete, aby vám vízum bolo vydané bezplatne, musíte preukázať bonitu bankovým výpisom za ostatné 3 mesiace.

Zmenili sa tiež podmienky cestovania detí. Neplnoletá osoba musí mať pri sebe originál alebo úradne overenú kópiu rodného listu s jasne vyznačenými menami oboch rodičov a ten musí byť úradne preložený do anglického jazyka. Pri cestovaní len s jedným rodičom, musí mať dospelá osoba úradne overený a do anglického jazyka úradne preložený súhlas druhého rodiča a kópiu jeho cestovného dokladu.

Cestovné doklady do Juhoafrickej republiky


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE

 

 • Polícia: 10111
 • Prvá pomoc: 911
 • Hasiči: 10177  
 • Tiesňové volanie (spojená linka): 112
 • Informácie o tel. číslach: 1023

Telefónna predvoľba v Juhoafrickej republike je +27.

Turistický chodník, v pozadí Stolová hora

Turistický chodník, v pozadí Stolová hora (Zdroj: flickr/cc/D-Stanley)

 

POČASIE

Vo všeobecnosti by sa podnebie mohlo charakterizovať ako subtropické, príjemne teplé po celý rok. Klimatické podmienky sú však rozdielne v závislosti od nadmorskej výšky v jednotlivých častiach krajiny.  Priemerné letné teploty sa na východe pohybujú v rozmedzí 15 – 17ºC, zatiaľ čo na západe len do 12ºC. Podobne to platí v zimných mesiacoch. Západ je chladnejší s teplotami do 19ºC a teploty na východe stúpnu na 21ºC až 24ºC.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Obľúbeným turistickým cieľom je Kapské mesto s nádhernými prírodnými scenériami. Ide o prvú európsku osadu na území krajiny, vďaka čomu si od tunajších obyvateľov vyslúžilo prezývku Materské mesto. Môžete podniknúť výlet na mys Dobrej nádeje s nádhernými plážami, vystúpiť na Stolovú horu a navštíviť okolitý národný park alebo sa zoznámiť s históriou a prezrieť si najstaršiu budovu krajiny – Castle of Good Hope.

Oplatí sa zavítať aj do hlavného mesta – Pretória. Ponúka zmes zelených záhrad, zaujímavej histórie s ukážkami koloniálnej architektúry a množstvo múzeí. Obľúbenou atrakciou a to nielen pre rodiny s deťmi je National Zoological Gardens. Zoologická záhrada patrí k najväčším záhradám na svete.

Snáď najznámejším národným parkom je Krugerov národný park pri hraniciach s Mozambikom a Zimbabwe. Na ploche 20 000 km² žije 137 druhov cicavcov, 112 druhov plazov, 227 druhov motýľov a  neuveriteľných 500 druhov vtákov. Uvidíte napríklad zebry, antilopy, levy, slony, gepardy či pštrosy.

Viac informácií o plážach v Juhoafrickej republike >

Kapské mesto a pohorie Table Mountain

Kapské mesto a pohorie Table Mountain (Zdroj: flickr/cc/Diriye Amey)

 

VÝLETY

Juhoafrická republika je známa širokou škálou aktivít a výletov. Adrenalínových nadšencov nadchne ponuka výletov do púšte, do kaňonu Blyde River, k vodopádom Augrabies, výstupy na Dračie hory, jednoducho rôzne pešie a cyklistické trasy. Dokonca poskytuje jedny z najlepších podmienok na svete na horolezecké výstupy a bouldering.

Rodiny s deťmi zaujme najmä ponuka vodných a zábavných parkov či výlet do národných parkov a safari.

Môžete si tiež urobiť krátky výlet za golfom alebo sa previezť na koni. Nesmieme opomenúť veľmi dobré podmienky na potápanie. Mnoho spoločností organizuje potápanie za účelom poznávania podmorského sveta a vrakov lodí. Dokonca je v ponuke aj potápanie v klietke za žralokmi.

Prípadne môžete využiť našu ponuku na poznávací výlet do Juhoafrickej republiky. 

Viac informácií o výletoch v Juhoafrickej republike >

Nielen rodiny s deťmi nadchne safari

Nielen rodiny s deťmi nadchne safari (Zdroj: flickr/cc/efpalinos)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Elektrické napätie: 220 – 230 V/50 Hz. Pre použitie našich spotrebičov je nutné zakúpenie cestovného adaptéru.

Voda je pitná vo všetkých väčších mestách. Vyvarujte sa kúpaniu v riekach a stojatých vodách.

Chráňte si zrak a pokožku pred intenzívnym slnečným žiarením.

Jazdí sa po ľavej strane. Pre vedenie vozidla je potrebný medzinárodný vodičský preukaz.

Pozor, cestujete do krajiny s najvyšším výskytom HIV/AIDS na svete. Buďte obozretní pri akomkoľvek styku s krvou. Vyhľadávajte len nemocnice s vysokým štandardom služieb.