Francúzsko

Francúzsko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 65,8 miliónov
 • Hlavné mesto: Paríž
 • Jazyk: francúzsky
 • Mena: Euro (EUR)

 

Francúzsko je populárna metropolitná krajina západnej Európy, ktorá má rušný turizmus. Ročne ju navštívia desiatky miliónov turistov. Vďačí za to širokej ponuke turistických atrakcií a svojej rôznorodosti. Francúzi radi hovoria, že v ich krajine je celá Európa. Okrem kultového Paríža môžete vo Francúzsku obdivovať mnohé krásne mestá a mestečká.

Francúzsko je známe aj pôsobivými hradmi, zámkami a katedrálami. Na zozname Svetového dedičstva UNESCO má Francúzsko zapísaných 39 miest. Bohaté kultúrne vyžitie a oslava umenia je súčasťou francúzskeho spôsobu života. Iba samotný Louvre, ročne navštívia milióny turistov. Obľúbené sú aj ďalšie múzeá, galérie a historické miesta.

 Skvelú relaxačnú dovolenku si môžete užiť na francúzskom pobreží. Francúzska riviéra na pobreží Stredozemného mora, alebo pobrežie Atlantického oceánu majú v ponuke špičkové pláže a dovolenkové strediská s dlhým zoznamom dovolenkových aktivít.

Množstvo dobrodružstiev môžete zažiť vo Francúzskych alpách. Turisti si pochvaľujú perfektné podmienky pre zimnú lyžovačku. Sklamaní nebudú ani milovníci prírody. 85% územia Francúzska tvorí nádherná zvlnená krajina s prírodou ako z rozprávky. 

Populárna je i francúzska gastronómia. Určite ochutnajte miestne vína a syry. Slávne francúzske špeciality sú podávané po celej krajine. Obľúbená je napríklad ochutnávka slimákov.

 

Francúzske mestečko Antibes

Francúzske mestečko Antibes (Zdroj: flickr/cc/Pedro Szekely)

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +1
 • Počet obyvateľov: 65,8 miliónov
 • Hlavné mesto: Paríž
 • Jazyk: francúzština
 • Mena: €

 

Ceny vo Francúzsku

Áno, ceny vo Francúzsku sú asi o polovicu vyššie ako u nás. Ale kto by neobetoval pár eur naviac, aby si vychutnal rannú kávu v Paríži? Samozrejme platí pravidlo veľkých a rušných miest. Čím väčšie a turisticky viac navštevované, tým drahšie. Za kapučíno v Paríži zaplatíte priemerne 3,50 €. V bežných supermarketoch sú však ceny celkom prijateľné.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,23 €
 • Voda (1,5l) = 0,70 €
 • 1l mlieka = 0,90 €
 • 1kg syra = 13 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 12 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 25 €
 • Kapučíno = 2,50 €
 • Fľaša vína = 5 €
 • Fľaša piva = 1,40 €

Ukážka architektúry vo Francúzsku

Ukážka architektúry vo Francúzsku (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Očkovanie a choroby vo Francúzsku

Do Francúzska môžete cestovať bez obáv. Nevyžaduje sa žiadne očkovanie. Občanom je poskytovaná zdravotná starostlivosť po predložení Európskeho zdravotného preukazu. Miestna legislatíva však vyžaduje v každom prípade spoluúčasť pacienta. Pri akútnych prípadoch sú pacienti v nemocnici ošetrení bez požiadavky finančnej spoluúčasti.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Francúzska

 

Bezpečnosť vo Francúzsku

Francúzsko je krajinou Európskej únie a bezpečnostná situácia je rovnaká ako v iných krajinách EÚ. Zvýšená kontrola dokladov je bežná počas priebehu dôležitých alebo masových podujatí. Bezpečnostné zložky sa môžu informovať aj o účele cesty a pobytu vo Francúzsku. Keďže je turizmus na mnohých miestach Francúzska masovou záležitosťou, turistom sa odporúča zvýšená opatrnosť a ochrana dokladov a osobných vecí.

Je bezpečné cestovať do Francúzska v čase Korony?

 

Doklady do Francúzska

Pri cestovaní do Francúzska postačuje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Francúzske úrady vyžadujú pri akomkoľvek krátkodobom pobyte v krajine doklad o zdravotnom poistení. Platí Európsky zdravotný preukaz alebo individuálne zdravotné poistenie.

Pohľad na prístavné mesto Nice

Pohľad na prístavné mesto Nice (Zdroj: flickr/cc/Kurt Bauschardt)

 

Cestovné doklady do Francúzska

☎ Dôležité čísla vo Francúzsku

 

 • Polícia: 17
 • Prvá pomoc: 15
 • Hasiči: 18
 • Tiesňové volania: 112

Telefónna predvoľba pre Francúzsko: +33

 

Počasie

Počasie na väčšine územia Francúzska je veľmi príjemné. Mierne zimy a mierne teplé letá sú v centrálnej oblasti, vrátane oblasti Paríža. Teploty sa v mesiacoch máj – október pohybujú v rozmedzí 20 – 26 °C. Horúce letá sú typické pre Stredozemné pobrežie Francúzska. Augustové teploty sa približujú k 30°C a dĺžka slnečného svitu dosahuje 12 hodín. Atlantické pobrežie Francúzska má tiež mierne podnebie, s priemernými teplotami v lete okolo 27°C a v zime okolo 11°C. Chladné a zasnežené zimy sú v horských oblastiach Álp, Pyrenejí a pohoria Auvergne.

Viac informácií o počasí vo Francúzsku >

Ukážka architektúry vo Francúzsku

Ukážka architektúry vo Francúzsku (Zdroj: flickr/cc/Dennis Jarvis)

 

Zaujímavé miesta vo Francúzsku

Bezpochyby je Paríž takmer povinnosťou. Už len prechádzka ulicami vás naplní romantikou. K tomu je tu Eifelovka, Louvre i slávne Champs-Elysées. Príjemný odpočinok pri pochôdzkach si môžete užiť v krásnych verejných parkoch a záhradách. K top atrakciám patria aj Notre Dame Cathedral, Národná opera či Víťazný oblúk. Obľúbenou oblasťou na dovolenku vo Francúzsku je Provensálko a jeho levanduľové polia. Je popretkávané množstvom historických miest, stredovekých kláštorov a kostolov. Právom je označované ako živá učebnica dejepisu. Zahŕňa aj Francúzsku riviéru s krásnymi plážami. K hlavným atrakciám regiónu patrí aj mesto Avignon. Tu nájdete mnohé historické paláce, katedrály a múzeá.

Viac informácií o plážach vo Francúzsku >

Parížske múzeum Museé duLouvre

Parížske múzeum Museé du Louvre (Zdroj: flickr/cc/zoetnet)

 

Výlety vo Francúzsku

Ak chcete spoznať túto nádhernú krajinu, môžete si vybrať z ponuky okružných výletov. Sú zvyčajne orientované na miestny región, alebo na celé Francúzsko. Obľúbené sú obhliadky miest a miestnych pamiatok. Veľmi príjemné sú cykloprehliadky, rôzne plavby loďou alebo niekoľkodňové tematické výlety. V špeciálne ponuke možno objaviť aj gurmánske výlety a vínne cesty. Rodiny s deťmi môžu zažiť skvelé dobrodružstvá v desiatkach zábavných a tematických parkoch. Všetky možnosti výletov v regióne vašej dovolenky môžete objaviť na recepcii hotela alebo v miestnych informačných kanceláriách.

Viac informácií o výletoch vo Francúzsku >

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Francúzi milujú, keď sa turisti snažia hovoriť s miestnymi po francúzsky. Naučte sa pred cestou aspoň zopár základných fráz. Ak sa v Paríži veľmi ponáhľate, zabudnite na taxi. Skôr ako sa nazdáte môže uviaznuť v zápche. Lacným a rýchlym spôsobom dopravy je metro alebo autobusy.

 

Ďalšie zaujímavé články o Francúzsku

Turistický sprievodca mestom Paríž