Francúzsko - Základné informácie

Francúzsko

Francúzsko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 65,8 miliónov
 • Hlavné mesto: Paríž
 • Jazyk: francúzsky
 • Mena: Euro (EUR)

 

Francúzsko je populárna metropolitná krajina západnej Európy, ktorá má rušný turizmus. Ročne ju navštívia desiatky miliónov turistov. Vďačí za to širokej ponuke turistických atrakcií a svojej rôznorodosti. Francúzi radi hovoria, že v ich krajine je celá Európa. Okrem kultového Paríža môžete vo Francúzsku obdivovať mnohé krásne mestá a mestečká.

Francúzsko je známe aj pôsobivými hradmi, zámkami a katedrálami. Na zozname Svetového dedičstva UNESCO má Francúzsko zapísaných 39 miest. Bohaté kultúrne vyžitie a oslava umenia je súčasťou francúzskeho spôsobu života. Iba samotný Louvre, ročne navštívia milióny turistov. Obľúbené sú aj ďalšie múzeá, galérie a historické miesta.

 Skvelú relaxačnú dovolenku si môžete užiť na francúzskom pobreží. Francúzska riviéra na pobreží Stredozemného mora, alebo pobrežie Atlantického oceánu majú v ponuke špičkové pláže a dovolenkové strediská s dlhým zoznamom dovolenkových aktivít.

Množstvo dobrodružstiev môžete zažiť vo Francúzskych alpách. Turisti si pochvaľujú perfektné podmienky pre zimnú lyžovačku. Sklamaní nebudú ani milovníci prírody. 85% územia Francúzska tvorí nádherná zvlnená krajina s prírodou ako z rozprávky. 

Populárna je i francúzska gastronómia. Určite ochutnajte miestne vína a syry. Slávne francúzske špeciality sú podávané po celej krajine. Obľúbená je napríklad ochutnávka slimákov.

 

Francúzske mestečko Antibes (Zdroj: flickr/cc/Pedro Szekely)

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: UTC +1
 • Počet obyvateľov: 65,8 miliónov
 • Hlavné mesto: Paríž
 • Jazyk: francúzština
 • Mena: €

 

Ceny vo Francúzsku

Áno, ceny vo Francúzsku sú asi o polovicu vyššie ako u nás. Ale kto by neobetoval pár eur naviac, aby si vychutnal rannú kávu v Paríži? Samozrejme platí pravidlo veľkých a rušných miest. Čím väčšie a turisticky viac navštevované, tým drahšie. Za kapučíno v Paríži zaplatíte priemerne 3,50 €. V bežných supermarketoch sú však ceny celkom prijateľné.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,23 €
 • Voda (1,5l) = 0,70 €
 • 1l mlieka = 0,90 €
 • 1kg syra = 13 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 12 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 25 €
 • Kapučíno = 2,50 €
 • Fľaša vína = 5 €
 • Fľaša piva = 1,40 €

Ukážka architektúry vo Francúzsku (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Očkovanie a choroby vo Francúzsku

Do Francúzska môžete cestovať bez obáv. Nevyžaduje sa žiadne očkovanie. Občanom je poskytovaná zdravotná starostlivosť po predložení Európskeho zdravotného preukazu. Miestna legislatíva však vyžaduje v každom prípade spoluúčasť pacienta. Pri akútnych prípadoch sú pacienti v nemocnici ošetrení bez požiadavky finančnej spoluúčasti.

 

Bezpečnosť vo Francúzsku

Francúzsko je krajinou Európskej únie a bezpečnostná situácia je rovnaká ako v iných krajinách EÚ. Zvýšená kontrola dokladov je bežná počas priebehu dôležitých alebo masových podujatí. Bezpečnostné zložky sa môžu informovať aj o účele cesty a pobytu vo Francúzsku. Keďže je turizmus na mnohých miestach Francúzska masovou záležitosťou, turistom sa odporúča zvýšená opatrnosť a ochrana dokladov a osobných vecí.

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu vo Francúzsku nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

 

Doklady do Francúzska

Pri cestovaní do Francúzska postačuje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Francúzske úrady vyžadujú pri akomkoľvek krátkodobom pobyte v krajine doklad o zdravotnom poistení. Platí Európsky zdravotný preukaz alebo individuálne zdravotné poistenie.

Pohľad na prístavné mesto Nice (Zdroj: flickr/cc/Kurt Bauschardt)

 

☎ Dôležité čísla vo Francúzsku

 

 • Polícia: 17
 • Prvá pomoc: 15
 • Hasiči: 18
 • Tiesňové volania: 112

Telefónna predvoľba pre Francúzsko: +33

 

Počasie

Počasie na väčšine územia Francúzska je veľmi príjemné. Mierne zimy a mierne teplé letá sú v centrálnej oblasti, vrátane oblasti Paríža. Teploty sa v mesiacoch máj – október pohybujú v rozmedzí 20 – 26 °C. Horúce letá sú typické pre Stredozemné pobrežie Francúzska. Augustové teploty sa približujú k 30°C a dĺžka slnečného svitu dosahuje 12 hodín. Atlantické pobrežie Francúzska má tiež mierne podnebie, s priemernými teplotami v lete okolo 27°C a v zime okolo 11°C. Chladné a zasnežené zimy sú v horských oblastiach Álp, Pyrenejí a pohoria Auvergne.

Viac informácií o počasí vo Francúzsku >

Ukážka architektúry vo Francúzsku (Zdroj: flickr/cc/Dennis Jarvis)

 

Zaujímavé miesta vo Francúzsku

Bezpochyby je Paríž takmer povinnosťou. Už len prechádzka ulicami vás naplní romantikou. K tomu je tu Eifelovka, Louvre i slávne Champs-Elysées. Príjemný odpočinok pri pochôdzkach si môžete užiť v krásnych verejných parkoch a záhradách. K top atrakciám patria aj Notre Dame Cathedral, Národná opera či Víťazný oblúk. Obľúbenou oblasťou na dovolenku vo Francúzsku je Provensálko a jeho levanduľové polia. Je popretkávané množstvom historických miest, stredovekých kláštorov a kostolov. Právom je označované ako živá učebnica dejepisu. Zahŕňa aj Francúzsku riviéru s krásnymi plážami. K hlavným atrakciám regiónu patrí aj mesto Avignon. Tu nájdete mnohé historické paláce, katedrály a múzeá.

Viac informácií o plážach vo Francúzsku >

Parížske múzeum Museé du Louvre (Zdroj: flickr/cc/zoetnet)

 

Výlety vo Francúzsku

Ak chcete spoznať túto nádhernú krajinu, môžete si vybrať z ponuky okružných výletov. Sú zvyčajne orientované na miestny región, alebo na celé Francúzsko. Obľúbené sú obhliadky miest a miestnych pamiatok. Veľmi príjemné sú cykloprehliadky, rôzne plavby loďou alebo niekoľkodňové tematické výlety. V špeciálne ponuke možno objaviť aj gurmánske výlety a vínne cesty. Rodiny s deťmi môžu zažiť skvelé dobrodružstvá v desiatkach zábavných a tematických parkoch. Všetky možnosti výletov v regióne vašej dovolenky môžete objaviť na recepcii hotela alebo v miestnych informačných kanceláriách.

Viac informácií o výletoch vo Francúzsku >

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Francúzi milujú, keď sa turisti snažia hovoriť s miestnymi po francúzsky. Naučte sa pred cestou aspoň zopár základných fráz. Ak sa v Paríži veľmi ponáhľate, zabudnite na taxi. Skôr ako sa nazdáte môže uviaznuť v zápche. Lacným a rýchlym spôsobom dopravy je metro alebo autobusy.

 

Ďalšie zaujímavé články o Francúzsku

Turistický sprievodca mestom Paríž