Vhodné destinácie na potápanie

Potápanie a šnorchlovanie patrí k obľúbeným aktivitám počas dovolenky pri mori. Nie vždy však príroda vytvorí vhodné podmienky na poznávanie sveta pod hladinou. Preto vám dnes ponúkame zoznam overených destinácií, kde si naplno vychutnáte podmorské dobrodružstvo.


Egypt – Dahab

(Zdroj: flickr/cc/andre.callewaert)

Egypt je už dlhé roky overenou destináciou, kde si príjemné chvíle oddychu môžete spestriť poznávaním podmorského sveta. Priezračné vody sú vhodné na šnorchlovanie i náročnejšie ponory. Dokonca tu nájdete hoteli orientujúce sa na milovníkov tohto športu.

Najlepšie podmienky na potápanie v Červenom mori sú pri mestečku Dahab na juhovýchodnom brehu Sinajského polostrova. Je ideálnym miestom na technické potápanie. Výhodou Dabahu je výborná viditeľnosť počas celého roka a tiež podmanivý svet koralov, ktorý sa tiahne takmer od pláže. Spoločnosť vám budú robiť najrôznejšie morské živočíchy. Požičovne potápačského vybavenia sú na každom kroku.

Zobraziť všetky ponuky do Egypta

 

Bali

(Zdroj: flickr/cc/Luko GR)

Nepoznané miesta, rajské útesy plné života, neopísateľne bohatá fauna i flóra a vraky lodí – to všetko láka dovolenkárov práve na Bali. Na prvý pohľad sa zdá, že je Bali miestom, kam mieria len profesionálni potápači. Dnes je však Bali pripravené na príchod všetkých milovníkov podmorských krás. K dispozícii sú profesionálne školy potápania a požičovne vybavenia.

Vo vodách Indického oceánu a Jávskeho mora žije neuveriteľných viac ako 3000 druhov morských živočíchov vrátane najväčšej ryby na svete, delfínov, žralokov a obrovských korytnačiek. Výhodou Bali i celej Indonézie je, že tu ešte stále nájdete veľké množstvo panenských miest a lokalít nezasiahnutých masovým turizmom.

Zobraziť všetky ponuky na Bali

 

Thajsko

(Zdroj: flickr/cc/Similan Dive Center)

Priezračné vody Andamského mora a Thajského zálivu lákajú dovolenkárov z celého sveta, aby nahliadli do tajuplného sveta pod hladinou. Najlepšími lokalitami Thajska sú ostrovy nezasiahnuté vlnou tsunami.

Najpopulárnejším sa v posledných rokoch stal ostrovček Ko Tao s plytkými miestami pre absolútnych začiatočníkov. Pri potápaní uvidíte nespočetné množstvo exotických rybičiek, raje, barakudy a žraloky. Za najkrajšie potápačské lokality sú považované Similanské ostrovy a oblasti pri ostrovoch Phi Phi a Ko Lanty. Rozľahlé koralové útesy, nádherné scenérie a bohatá fauna a flóra je ako stvorená pre profesionálnych potápačov, ale aj menej skúsených.

Zobraziť všetky ponuky do Thajska


Maldivy

(Zdroj: pixabay/cc/MarcelloRabozzi)

Maldivy nie sú len o oddychu na nádherných plážach a kúpaní. Je to jedna z najznámejších oblastí na dobrodružné výpravy pod hladinu. Priezračné vody Indického oceánu vytvárajú dokonalé podmienky na podrobné skúmanie i plytké ponory pre začiatočníkov.

Maldivské atoly sú obohnané koralovými útesmi, ktoré sú domovom exotických rýb a ďalších morských živočíchov. Môžu sa pochváliť tiež bohatou flórou. Vytvárajú ideálne podmienky na  šnorchlovanie v sprievode pestrofarebných rybiek a korytnačiek, ale tiež hlboké ponory za vrakmi lodí. Takmer na každom ostrove sa nachádza potápačské centrum s profesionálnymi inštruktormi.

Zobraziť všetky ponuky na Maldivy

 

Belize

(Zdroj: flickr/cc/Dumbledore Calrissian)

Belize je vychýrenou potápačskou destináciou a vďaka oblastiam s malou hĺbkou je ideálnym miestom pre šnorchlovanie. Potápači s malými skúsenosťami či dokonca začiatočníci zamieria do malých zátok Karibského mora a tyrkysové vody oceánu sú zas pripravené pre profesionálne ponory.

Pri pobreží Belize sa tiahne jeden z najväčších bariérových útesov na svete. Viac ako 300 kilometrov dlhý koralový útes s podmorskými lúkami rias a tráv je domovom pestrofarebných rybiek, obrovských rají či žralokov. Okrem živočíchov a farebných koralov sa môžete tešiť na nezabudnuteľné krasové jaskyne a kaňony. O tom, že ide o výnimočnú lokalitu svedčí zápis väčšiny útesu do zoznamu UNESCO.

 

Zobraziť všetky ponuky do Belize

 

Galapágy

(Zdroj: pixabay/cc/sebastian_photos)

Galapágy tvorí 18 ostrovov sopečného pôvodu ležiacich vo východnej časti Tichého oceánu. Oblasť síce nie je bohatá na koralové útesy, no zaručene uvidíte vzácne živočíchy. Chránená morská rezervácia je domovom rozmanitých tvorov ako napríklad žraloky, delfíny, tulene, morské leguány a morské korytnačky.

Ostrovy vyhľadávajú predovšetkým skúsení potápači, ktorí zvládajú ponory v priam ľadovej vode so silnými prúdmi. Začiatočníci však nemusia byť sklamaní. Je tu veľa pokojnejších lokalít, kde profesionálne školy potápania organizujú kurzy.

 

 

Chorvátsko

(Zdroj: flickr/cc/f0xeg1rl)

Nadšení prieskumníci podmorského sveta nemusia ani chodiť ďaleko. Aj v cenovo dostupnom Chorvátsku nájdete skutočne kvalitné podmienky na ponory. V chorvátskych vodách si prídu na svoje skúsení potápači i úplní začiatočníci. Nájdete tu hneď niekoľko potápačských škôl a pestrú ponuku lodných výletov zameraných na potápanie.

Slovenskí cestovatelia majú širokú paletu overených tipov, kam chodia za účelom potápania či šnorchlovania. Tie najkvalitnejšie podmienky a bohaté morské dno nájdete rozhodne na juhu Istrie, v Severnej Dalmácii a na ostrove Pag. Neoľutujete ani návštevu ďalších ostrovov ako napríklad Rab, Brač a Korčula. Pod hladinou sa nachádzajú vraky lodí, jaskyne, koraly, farebné riasy, sasanky, hviezdice a mnoho ďalších morských živočíchov a rastlín.

Zobraziť všetky ponuky do Chorvátska

 

Taliansko – Sardínia

(Zdroj: flickr/cc/Rudgr.com)

Sardínia ležiaca v Stredozemnom mori patrí medzi overené miesta s kvalitnými podmienkami na skúmanie podmorského bohatstva. Mnohých návštevníkov láka atmosféra Karibiku či dokonca nedotknuté rajské miesta v hlbinách mora. Na svoje si prídu úplný začiatočníci i skúsení potápači.

Len pár metrov pod hladinou sa vám naskytne pohľad na húfy farebných rýb, červených koralov a rôznych morských rastlín. More pri Sardínii je bohaté na rôzne skalné útvary a jaskyne. Lákadlom pre mnohých dovolenkárov sú výpravy k vrakom lodí.

Zobraziť všetky ponuky na Sardíniu

 

COVID-19 Garancia