Mexiko: Tajuplný Yucatán s oddychom pri mori
Upresnite svoje filtrovanie
Mexiko: Tajuplný Yucatán s oddychom pri mori
Mexiko Mexiko
 Mexiko  Mexiko

Mexiko: Tajuplný Yucatán s oddychom pri mori 

Mexiko: Tajuplný Yucatán s oddychom pri mori 

Zastávok: 9
1.deň - Playa del Carmen

Odlet z Viedne, pílet do Cancunu

 

Predpokladané letové časy:

 • Viedeň - Cancun: 10:40 - 16:10 (priamy let Austrina Airlines)

 

Prílet na medzinárodné letisko v Cancúne, transfer do centra Mayskej Riviéry Playa del Carmen. Noc v hoteli B&B.

2.deň - Chichen Itza, Izamal, Mérid

Chichen Itza: Začneme jedným zo siedmich novodobých divov sveta, mystickou Chichen Itza. Návšteva potrvá približne 2 hodiny. Spoznáme Kukulkanov chrám, na ktorom počas jarnej a jesennej rovnodennosti je možné pozorovať prírodný fenomén, zostup opereného hada, neskôr si pozrieme a vysvetlíme princíp rituálnej hry Pelota a taktiež sa pozrieme na Chrám Bojovníkov. V minulosti toto archeologické nálezisko bolo veľkým kráľovským mestom, z tohto dôvodu nemôže chýbať ani návšteva Chrámu Mníšek medzi inými.

Izamal: Vo vnútrozemí Yucatánskeho polostrova sa nachádza malebné mestečko s názvom Izamal. Toto mestečko bolo vyhlásene mexickou vládou za jedno z Magických miest Yucatánu. Zvláštnosťou tohto miesta je, že malebné domčeky sa túlia k sebe a formujú tak krásne úzke uličky po ktorých sa prevezieme na dobových kočoch. Izamal je zvláštny aj tým, že sa tu spája španielska a mayska kultúra dohromady. Domčeky širšieho centra a námestie sú namaľované na žlto, čo malo symbolizovať hojnú úrodu kukurice a v jednotlivých častiach mesta sa do súčasnosti zachovali rôzne pyramídy. V tomto mestečku sa nachádza aj miestny kláštor, ktorý v súčasnosti slúži iba ako kostol. Hovorí sa o ňom, že po Sixtínskej kaplnke má 2. najväčšie átrium na svete.

Merida: Krásna a romantická Merida. Toto mesto od minulosti až do prítomnosti je kultúrnym, ekonomickým a spoločenským centrom celého spolkového štátu Yucatán. Počas koloniálnej epoky v nej našli svoj domov vlastníci sisalových plantáži. Vďaka čomu toto miesto malo čulé obchodné spojenie nie len s ostatnými časťami Mexika aj so samotnou Európou, pretože z neďalekého prístavu Sisal sa vyvážali sisalové laná do Európy. Počas večernej prehliadky navštívime dom zakladateľa Meridy Francisca Monteja, ktorý až do 80. Rokov minulého storočia patril jeho priamym potomkom. Potom sa pôjdeme pozrieť na miestnu katedrálu o ktorej sa traduje, že je to najstaršia katedrála na Americkom kontinente. Vďaka sisalovému boomu si Meridská smotánka postavila vlastné „ Champs –Elysées “ Paseo de Montejo na ktorej sa do súčasnosti nachádzajú rezidenčné vily.

Ubytovanie sa v hoteli v Meride. 

 

3. deň - Sisalová plantáž, oddych pri pobreží Mexického zálivu

Sisalová plantáž: Yucatánsky polostrov bol pre Mexickú ekonomiku veľmi dôležitý, pretože sa na ňom pestovalo „zelené zlato“. Toto zlato bolo natoľko cenné, že keď sem priplávali lode z Európy naplnené mramorom tak ako protiváhu sa vracali naplnené sisalom. Až do začiatku 20. storočia sa svetová produkcia lodných lán sústreďovala do tohto regiónu. Po objavení umelých vlákien, tento druh ekonomiky začal upadať a dnes má už iba lokálny charakter. Aj preto, nemôže chýbať na našej ceste. Našu prehliadku začneme návštevou haciendy kde žil samotný vlastník plantáže, potom si vysvetlíme proces spracovania od zasiatia až po finálnu produkciu na dobových strojoch z konca 19 a začiatkom 20. storočia. Náš pobyt zakončime kúpaním sa v cenote, čo je jaskyňa v ktorej sa nachádza kryštálovo čistá voda a dá sa v nej kúpať.

Oddych pri pobreží Mexického zálivu

V odpoludňajších hodinách príjazd k pobrežiu Mexického zálivu, možnosť ochutnať plody mora alebo len tak ležať a oddychovať na pláži. Vo večerných hodinách návrat späť do hotela v Meride.

4. deň - Uxmal, Campeche

Uxmal: Jedno z najdôležitejších miest tzv. klasického obdobia je Uxmal. Počas prehliadky tohto náleziska budete môcť pozorovať konštrukciu pyramíd v tzv. Puuckom štýle, pre ktorý bolo typické, že sa dbalo na to ako objekt vyzerá navonok ale na kultúru bývania vo vnútri sa nekládol veľký dôraz. Počas našej prehliadky budete mať možnosť uvidieť kúzelníkovu pyramídu, ktorá vďaka mayskému „storočiu“ bola dovedna 5x prestavaná. Potom sa pozrieme na Chrám mníšok, budeme pokračovať vystúpením na pyramídu Gran Pyramide a rozhodne nemôže chýbať výstup na kráľovský palác odkiaľ je krásny výhľad na celé archeologické nálezisko.

Campeche: Západné pobrežie polostrova dopĺňa klenot medzi koloniálnymi mestami: Campeche je jedno z najvýznamnejších španielskych miest v Mexiku. Odtiaľ sa plavili lode do Španielska naplnené drahocennými surovinami ako zlato, striebro, jadeit, kakao medzi inými vďaka čomu sa stalo vďačným terčom pirátov. Po opakovanom spustošení mesta začali stavať Španieli dômyselný systém hradieb a bášt, ktoré mali tento prístav uchrániť pred pirátmi.

Ubytovanie v hoteli v Campeche

5. deň - Palenque, Misolha

Palenque: Po raňajkách odchod do Palenque. Palenque je považované za najkrajšie mayské mesto klasického obdobia. Nález zachovalej hrobky kráľa Pakala v krypte pod "Chrámom nápisov" v šesťdesiatych rokoch minulého storočia urobil z Palenque kultové miesto. Na úpätí hôr a obklopené bujnou džungľou vytvára toto miesto atmosféru tajomna. Medzi ďalšie významné stavby patrí Chrám slnka, Chrám kríža či Kráľovský palác.

Misol Ha: Nasleduje transfer a návšteva 36m vysokého vodopádu Misol Ha, kde sa natáčal film Predátor.

Ubytovanie v Palenque.

6. deň - Calakmul

Skoro ráno odchod z hotela do kúzelného mesta Calakmul: Cestou skvelé raňajky v miestnej reštaurácii. Toto archeologické nálezisko je najvýznamnejšie z celej Rio Béckej skupiny miest. Jedná sa o jedno z najväčších archeologických miest v celej Strednej Amerike. Samotné mesto sa rozprestieralo na viac ako 70km2 a archeológovia v ňom identifikovali viac ako 7000 budov, čo je omnoho viac ako v ktoromkoľvek inom mayskom meste. Tomuto komplexu dominuje Gran Pyramide, ktorej základná doska dosahuje po obvode 2,5 hektára čo je najviac v celom mayskom svete. V Calakmule žilo viac ako 200 000 obyvateľov slúžil ako hlavné náboženské a správne stredisko celého historického regiónu Petén. Väčšina objektov je ešte zasýpaná tonami hliny a džungľou a budete mať jedinečnú možnosť toto nádherné nálezisko spoznať.

Noc v hoteli na ceste do Chetumal.

 

 

7.deň - Múzeum Mayskej kultúry Chetumal, Bacalar

Múzeum Mayskej kultúry: Ráno návšteva Múzea Mayskej kultúry a po ňom návšteva cenotu v ktorom sa nachádza krištáľovo čistá voda. Pre Máyov boli cenoty vstupná brána do pekla. Na porovnanie s prvým cenotom spomínaný v predošlom texte tak tento je otvorený.

Bacalar: Potom odchod smerom k lagúne Bacalar. Miestni o nej tvrdia, že je to “lagúna 7 farieb”, pretože v závislosti hĺbky vody , mení svoju farbou od tyrkysovo modrej až po tmavo zelenú farbu.

V odpoludnajších hodinách ubytovanie v hoteli v Playa del Carmen. Možnosť fakultativnych výletov po okolí.

ďalšie dni pobytu

Voľný program v plážovom hoteli.

posledný deň pobytu

Check out z hotela, transfer na letisko, odlet do Viedne.

Plánovaný odlet z Cancunu je o 19:05, prílet do Viedne na ďalší deň o 11:30

V cene je zahrnuté
 • Spiatočná letenka Viedeň - Cancún - Viedeň
  priamy let Austrian Airlines
 • 1 ks príručnej batožiny do 8kg/osoba

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • 7 dňový okruh Yucatánom s ubytovaním a raňajkami v overených 3* hoteloch

 • Všetky transfery

 • Ubytovanie na 5 alebo 8 nocí v hoteli Bluebay Grand Esmeralda 4* s all inclusive

 • Všetky transfery

 • Slovenského sprievodcu počas celej doby okruhu

 • Vstupy do archeologických nálezísk podľa programu

 • Prehliadku na koči v mestečku Izamal

 • Vstup na Haciendu

 • Vstup do Muzea Mayskej kultury v Chetumale

 • Vstup do lagúny Bacalar

 • Poistenie insolventnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Batožina do podpalubia

Vstupné podmienky

Pre občana SR, ktorý chce navštíviť Spojené štáty mexické za účelom turistiky do 180 dní, platí bezvízový styk. Musí mať platný cestovný pas, minimálne šesť mesiacov po návrate z krajiny. Občania SR, ktorí sa chcú zdržiavať na území Spojených štátov mexických na obdobie dlhšie ako 180 dní, chcú v Mexiku študovať alebo pracovať, musia požiadať o udelenie víz na Veľvyslanectve Spojených štátov mexických vo Viedni, resp. ma inom mexickom veľvyslanectve alebo konzuláte vo svete.Po príchode do Mexika sa vyplňuje registračný formulár mexického migračného úradu, ktorá návštevník odovzdáva pri odchode z krajiny.

 

Viac informácií získate na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR - TU

Dôležité informácie

Check in do hotelov je možný po 14:00.

Check out z hotelov je možný do 12:00.

Minimálny počet účastníkov zájazdu je 6