Senegal - Základné informácie

 

Na západnom výbežku Afriky sa rozprestiera bývala francúzska kolónia – Senegal. Západné brehy krajiny obmýva Atlantický oceán. Susedí s Gambiou, Guineou, Guineou-Bissau, Mali a Mauritániou. Administratívne sa delí na 14 regiónov.

Prvé zmienky o Senegale pochádzajú až z čias neskorého stredoveku. Vtedy prichádzajú do krajiny prví Európania. V 15. storočí sa na území Senegalu udomácnili Portugalčania a začali zakladať prvé osady. Pre obchodníkov bola krajina strategickým miestom. Nasledovalo obdobie prosperity a rozmachu. Po druhej svetovej vojne sa stala francúzskou kolóniou. Dnes je nezávislou republikou.

Divokosť krajiny, nedotknuté zákutia a rozprávkové pláže robia z tejto krajiny čoraz atraktívnejšiu destináciu i pre našincov. Rozmanitú krajinu tvorí polopúšť na severe, savany a tropické lesy na juhu a pobrežie pokrývajú mangrovníkové lesy. Všade na vôkol sa stretnete s exotickými zvieratami a typickými stromami – baobami.

Ostrov Île de Gorée neďaleko Dakaru

Ostrov Île de Gorée neďaleko Dakaru (Zdroj: flickr/cc/UNESCO Africa)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +0 hodín
 • Počet obyvateľov: 12 969 606
 • Hlavné mesto: Dakar
 • Jazyk: francúzština
 • Mena: Frank (CFA), 1 € = 655,957 XOF (CFA)


CENY V SENEGALE

V krajine sa oficiálne používa západoafrický frank, ktorý sa delí sa na 100 centimov. Predajcovia uprednostňujú platbu v hotovosti. Len zriedkakedy sa stretnete s platbou cestovnými šekmi v eurách. Najlepšie nakúpite na miestnych trhoch. Miestni sú zvyknutí na zjednávanie, tak to využite.

Najlacnejšie ubytovanie v jednoduchom hoteli začína na 7000 CFA. Noc v priemernom hoteli vás vyjde od 20 000 do 46 000 CFA. Jedlo je lacné. Najesť sa môžete už za jedno euro, čo je cca 655 CFA.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 584 CFA
 • Voda (1,5 l) = 450 CFA
 • 1 l mlieka = 1034 CFA
 • 1 kg miestneho syra = 15000 CFA
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 1500 – 4000 CFA
 • Porcia jedla v reštaurácii európskeho typu = 3500 – 8000 CFA
 • Porcia jedla v občerstvení na ulici = 655 – 2000 CFA
 • Cola (0,33 l) = 433 CFA
 • Kapučíno = 1300 CFA
 • Pivo (0,33 l) = 787 – 1180 CFA

Piesočnatá pláž v Dakare

Piesočnatá pláž v Dakare (Zdroj: flickr/cc/_Pixelmaniac_)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V SENEGALE

Kvalitné služby a vybavenie poskytuje nemocnica v hlavnom meste. Mimo mesta je úroveň nižšia. Odporúča sa uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby hradí prevoz na Slovensko.

Pred vycestovaním do Senegalu sa odporúča očkovanie proti žltej zimnici, meningitíde, žltačke typu A a B a brušnému týfusu. V prípade, že cestujete v období medzi júnom a novembrom, počítajte so zvýšeným výskytom malárie. Pribaľte si preto antimalariká a kvalitné repelenty.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Senegalu

BEZPEČNOSŤ V SENEGALE

Senegal patrí k bezpečným africkým krajinám. Komplikovanejšia situácia je len v regióne Casamance pri južnej hranici s Gambiou. V rámci bezpečnosti sa odporúča vyhotoviť si kópiu cestovných dokladov a originál ponechať v hoteli. Môže sa vám stať, že sa budete musieť v meste preukázať kópiou pasu miestnej polícii. Odporúča sa tiež nestrhávať na seba pozornosť cennými predmetmi a vyzývavým odevom. Vo väčších mestách sa vyskytujú drobné krádeže. Osobné veci majte neustále pod dohľadom.

Veľká mešita v Dakare

Veľká mešita v Dakare (Zdroj: flickr/cc/jmasher)

 

Je bezpečné cestovať do Senegalu v čase Korony?

DOKLADY V SENEGALE

Od roku 2015 môžu slovenskí občania cestovať do Senegalu bez víz. Ako cestovný doklad vám postačí platný cestovný pas. Jeho platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky.

Cestovné doklady do Senegalu


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V SENEGALE

 

 • Polícia: 17
 • Pohotovosť: 221 33 889 15 15, 221 33 824 24 18
 • Hasiči: 18
 • Polícia v Dakare: 33 823 71 49/ 33 823 25 29  

Telefónna predvoľba v Senegale je +221.

 

POČASIE

Vďaka tropickému podnebnému pásmu sú teploty vysoké počas celého roka. Pohybujú sa medzi 20 až 30ºC v priemere. Šplhajú sa niekedy až k 40ºC. V júni prichádza obdobie dažďov. Vrcholí v auguste a končí približne v októbri. Potom nasleduje obdobie sucha, ktoré býva občas sprevádzané prašným vetrom zo Sahary.

Niokolo-Koba National Park je pod ochranou UNESCO

Niokolo-Koba National Park je pod ochranou UNESCO (Zdroj: flickr/cc/Eamon Corbett)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Na pobreží Atlantického oceánu sa rozprestiera Dakar, hlavné mesto Senegalu. Pobrežím sa tiahnu malebné pláže z bieleho piesku, kde si naplno užijete vodné športy a aktivity. Navyše je mesto plné historických pamiatok ako Veľká mešita a prezidentský palác. Zážitkom je návšteva miestneho trhu či múzea.

Nielen milovníkom krásnej prírody a zvierat odporúčame návštevu Národného parku Niokolo-Koba. Rozprestiera sa v úrodnej časti okolo rieky Gambie, približne 450 km od hlavného mesta. Park je bohatý na rastlinné a živočíšne druhy. Žijú tu napríklad slony, antilopy, byvoly, opice a viac ako 300 druhov vtákov.

Unikátnym miestom je jazero sfarbené doružova. Túto „anomáliu“ spôsobujú mikroorganizmy, ktoré produkujú ružové farbivo. Oficiálne sa mu hovorí Lac Rose, no stretnete sa aj s označením Retba. K jeho popularite prispeli svetoznáme preteky Rallye Paris-Dakar. Práve pri jazere, severovýchodne od mesta Dakar je cieľová rovinka týchto pretekov.

Oblasť Sine Saloum Delta

Oblasť Sine Saloum Delta (Zdroj: flickr/cc/rgrant_97)

 

VÝLETY

Pobyt v Senegale si môžete spríjemniť výletom do národných parkov a lesov, ktoré sú domovom exotických zvierat. Skúsiť tiež môžete výlet na motorovom člne cez mangrovníkové lesy, plavbu loďou do oblasti Saloum, trajektom na ostrov Île de Gorée alebo sa oboznámiť so životom miestnych obyvateľov v malých dedinkách. Bohatá je tiež ponuka športových aktivít vrátane jazdy na koni a rybárčenia.

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Rešpektujte tradície tejto prevažne moslimskej krajiny. Ženy by mali chodievať viac zahalené. Hotel, v ktorom budete ubytovaní, môže od vás vyžadovať spoločenské oblečenie pri vstupe na večeru.

El. napätie: 230 V/ 50 Hz. Pre použitie vlastnej elektroniky budete potrebovať cestovný adaptér.

Odporúča sa na pitie používať len balená voda alebo prevarená voda z kohútiku. Vyhýbajte sa nápojom, v ktorom je ľad a neolúpanému ovociu a zelenine. Konzumujte len riadne tepelne upravenú stravu.