Zelené krajiny
  Červené krajiny
Posledná aktualizácia: 21.05.2022, stránka má informačný charakter
Rusko

Rusko

Cestovatelské informácie v čase korony

Farba Rusko: ZELENÁ

Krajina s návratom do SR bez obmedzenia

Cestovanie a vstup do Ruska - COVID-19

Aktualizované: 18/05/2022

Podmienky vstupu do krajiny

V súvislosti s prebiehajúcou vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine a eskaláciou aktuálnej bezpečnostnej situácie odporúčame občanom SR necestovať do Ruskej federácie.

 

Slovenská republika je zaradená medzi krajiny, ktorých občania môžu vstupovať do Ruska bez ohľadu na účel cesty. Na občanov SR sa už nevzťahujú obmedzenia na prijímanie dokladov, vybavovanie a vydávanie víz do Ruska.

 

Konkrétne podmienky udelenia vstupných víz je potrebné konzultovať s ruským veľvyslanectvom v Bratislave.

 

Zo strany Ruskej federácie bolo pozastavené plnenie niektorých ustanovení Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Ruskou federáciou o uľahčení udeľovania víz občanom Európskej únie a Ruskej federácie. Zmeny sa týkajú hlavne spracovania žiadostí o udelenie víz členom oficiálnych delegácií a novinárom. Vízová povinnosť sa týka aj držiteľov diplomatických a služobných pasov.

 

Pri vstupe do Ruska je stále potrebný PCR test na COVID-19 v anglickom alebo ruskom jazyku, nie starší ako 48 hodín. Potvrdenie o negatívnom výsledku je vhodné mať vytlačené. Povinnosť platí pre všetkých cudzincov vrátane diplomatov. Test je nutné predložiť pred vstupom do lietadla smerujúceho do Ruska. Výnimka z testov pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 alebo pre zaočkovaných, sa neuplatňuje.

 

Vstup cudzincov do Ruska je možný letecky iba z tzv. bezpečných krajín, pre občanov SR sa odporúča letisko Schwechat.

 

Podmienky tranzitu, pobytu a odchodu

Medzinárodný tranzit v Moskve je možný do 24 hodín len po predložení letenky do následnej destinácie a platného negatívneho PCR testu.

 

V prípade pozitívneho testu na COVID-19 počas pobytu v Rusku odporúčame kontaktovať Rospotrebnadzor na hotline linke 8-800-2000-112. Prípadné predĺženie platnosti udeleného ruského víza riešte prosím v spolupráci so svojim pozývajúcim subjektom.

 

Cudzincom nachádzajúcim sa na území Ruska s expirovanými vízami alebo povoleniami na pobyt odporúčame obrátiť sa na príslušné orgány Ministerstva vnútra Ruskej federácie, na územné oddelenia migračnej polície za účelom upravenia právneho postavenia v krajine alebo opustenia územia Ruska.

 

Informácie pre cudzincov, ktorí sa v Rusku plánujú zdržiavať dlhodobo

 

Vzhľadom na narastajúce obmedzenia a prerušenie leteckých spojov medzi Ruskou federáciou a Európou odporúčame využívať existujúce letecké spojenia s medzipristátím napr. v Turecku, Spojených Arabských Emirátoch, Katare, prípadne pozemnú autobusovú alebo vlakovú dopravu cez Estónsko a Fínsko, alebo cestu osobným automobilom cez Lotyšsko.

 

Opatrenia v krajine

Aktuálne je v Ruskej federácii evidovaný mierny nárast nákazy. Stále platí povinnosť nosenia rúšok vo verejnej doprave, obchodoch a na ďalších verejných miestach.
Situácia sa v jednotlivých regiónoch môže líšiť.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Zdroj: www.mzv.sk

COVID-19 cestovateľská mapa
opatrenia pre vstup do krajín a návrat zo zahraničia na Slovensko

Prehľadná cestovateľská mapa vám pomôže zistiť, aké opatrenia pre vstup aktuálne platia v krajinách po celom svete. Zároveň sme pridali aj informácie, aký postup pre návrat zo zahraničia na Slovensko musia dodržať očkovaní, prekonaní a neočkovaní. Pravidelne aktualizujeme krajiny, z ktorých je návrat na Slovensko bez obmedzení, alebo je povinné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, alebo karanténa.

Krajiny s návratom do SR bez obmedzení:
Destinácia
Návrat na Slovensko
Krajiny s návratom do SR s obmedzeniami:
Destinácia
Návrat na Slovensko