Kanada

Kanada

Krajina v Severná Amerika
 • Časové pásmo: +-6 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 36,29 milióna
 • Hlavné mesto: Ottawa
 • Jazyk: angličtina, francúština
 • Mena: Kanadský dolár (CAD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,343 (CAD)

 

Na severe amerického kontinentu sa rozprestiera druhá najväčšia krajina sveta. Je ňou Kanada obmývaná tromi oceánmi – na severe Severným ľadovým oceánom, Atlantickým na východe a Tichým na západe.

Miestne obyvateľstvo tvorí neuveriteľne pestrú zmes kultúr a  národností. Prisťahovalci, prevažne Briti, splynuli s domorodými indiánskymi kmeňmi. V minulosti mala na krajinu veľký vplyv francúzska a britská kolonizácia. Kanada je dodnes jednou z krajín Britského spoločenstva (Commonwealth) na čele s britskou kráľovnou Alžbetou II.

Divoká príroda ukrýva úžasné prírodné krásy. Od Aljašky až do USA sa tiahnu majestátne Kordillery, Skalisté hory a pohorie Sv. Eliáše na západe. Veľké územie pokrývajú zelené nížiny, planiny, náhorné plošiny, zalesnené plochy a prérie. K najväčším krásam patria nespočetné jazerá, rieky, skalné útvary, no i členité pobrežie a fjordy.

Nedotknutá kanadská príroda

Nedotknutá kanadská príroda (Zdroj: pixabay/cc/MemoryCatcher)


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT -3 hodiny 30 minút až GMT -9 hodín (-6 hodín – Ottawa a provincia Ontario)
 • Počet obyvateľov: 36, 29 milióna 
 • Hlavné mesto: Ottawa
 • Jazyk: angličtina, francúzština
 • Mena: Kanadský dolár (CAD),  1 € = 1,438 CAD


CENY V KANADE

Na celom území Kanady sa dnes používa jednotná mena – kanadský dolár. Ten sa delí na 100 centov. Ľahko si v krajine zameníte peniaze za miestnu menu. Na každom rohu sa nachádzajú banky, zmenárne a bankomaty. Platiť sa dá v hotovosti, cestovnými šekmi i kreditnými kartami.

Ubytovanie zoženiete už za 16 až 33 CAD za noc. Lepšie ubytovanie v hoteli vychádza na približne  40 CAD.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 3 – 4 CAD
 • Voda (1,5 l) = 2,50 CAD
 • 1 l mlieka = 2,30 CAD
 • 1 kg miestneho syra = 13,70 CAD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 15 CAD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 35 CAD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 9,30 CAD
 • Kapučíno = 4,20 CAD
 • Cola (0,33 l) = 2 CAD
 • Pivo = 2,60 – 7 CAD

Budova parlamentu vo VancouveriBudova parlamentu vo Vancouveri (Zdroj: pixabay/cc/TonW)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V KANADE

Zdravotnícke zariadenia sú na vysokej úrovni, no upozorňujeme, že medzi Kanadou a Slovenskou neexistuje žiadna dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ošetrenie vás preto môže vyjsť skutočne draho, dokonca aj niekoľkonásobne vyššie ako v SR. Je nevyhnutné pred cestou uzatvoriť komplexné cestovné poistenie.

Žiadne špeciálne očkovania vás pred cestovaním do Kanady nečakajú. Vystačíte si s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Kanady


BEZPEČNOSŤ V KANADE

Kanada je bezpečná krajina s pomerne nízkou kriminalitou. Obozretní musíte byť vo väčších mestách, kde sa ako všade môžu vyskytnúť vreckoví zlodeji. Odporúčame sa vyhnúť okrajových častiam miest so zvýšeným počtom prisťahovalcov z krajín tretieho sveta.

Je bezpečné cestovať do Kanady v čase Korony?


DOKLADY V KANADE

Medzi Kanadou a Slovenskou republikou platí bezvízový vstup. Je však limitovaný. Vzťahuje sa na turistické a študijné pobyty kratšie ako 6 mesiacov. Ako cestovný doklad vám poslúži pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po opustení Kanady s čítacou zónou na dátovej strane pasu  najmenej s jednou prázdnou (nepopísanou) stranou, ďalej musíte preukázať spiatočnú letenku, turistické poistenie a dostatočnú finančnú hotovosť (hotovosť cca 100 – 150 CAD na deň, výpis z kreditnej karty, cestovné šeky).

Cestovné doklady do Kanady


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V KANADE

 

 • Polícia, záchranná služba a požiarnici: 911
 • Informácie o telefónnych číslach: 411
 • Prvá pomoc pri otrave: 1 800 267 1373 (737-1100)
 • Námorné a letecké záchranné akcie: 1 800 267 7270

Telefónna predvoľba v Kanade je +1.

Budova parlamentu v Ottawe

Budova parlamentu v Ottawe (Zdroj: pixabay/cc/werner22brigitte)

 

POČASIE

Z rozlohy krajiny vyplýva, že podnebie i počasie bude v jednotlivých častiach rozdielne. Na krajnom severe je mrazivé polárne podnebie s priemernými teplotami 0 až -2ºC, klesnúť môžu až na -45ºC. Stredná časť krajiny má mierne kontinentálne podnebie. Na väčšine územia sú zimy silné. Juh je vo všeobecnosti teplejší, ale tiež západné a východné pobrežie. Tu sa teploty v najteplejšom období (júl – august)  pohybujú okolo 20ºC a zimy sú mierne.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Zaujímavým turistickým cieľom je mesto Québec, ktorého historické centrum je zapísané na zozname UNESCO. Mesto obohnané hradbami dodnes pripomína vlnu francúzskej kolonizácie. Ak by ste si plánovali návštevu Kanady v zimnom období, odporúčame si cestu vybrať v termíne veľkolepého zimného festivalu.

Svetoznáme Niagarské vodopády snáď ani netreba predstavovať. Nádherný prírodný úkaz patrí k najnavštevovanejším miestam Kanady. Skupinu fascinujúcich vodopádov si môžete prezrieť vo východnej časti krajiny, pri hraniciach s USA.

Kanada je známa nádhernou divokou prírodou a teda aj národnými parkmi. Jedným z najznámejších je Jasper National Park na juhozápade provincie Alberta. Máte možnosť vidieť úchvatné ľadovcové pole Columbia Icefield, vysoké hory, majestátne vodopády, jaskynný systém Castleguard, bohatú faunu a flóru.

Stredoveký hrad Chateau Frontenac v Québecu

Stredoveký hrad Chateau Frontenac v Québecu (Zdroj: pixabay/cc/JFGagnonPhotograhie)

 

VÝLETY

Tak veľká krajina, akou je Kanada, vám nedovolí ani vydýchnuť. Môžete vďaka kvalitnej doprave vyraziť takmer do ktoréhokoľvek kúta krajiny. V ponuke sú turistické výpravy do prírody, do národných parkov, výstupy na hory, lyžovanie v Skalistých horách, pre odvážnych pozorovanie ľadových medveďov, plavby po mori a pozorovanie veľrýb, historické pamiatky, veľké mestá či rodinné atrakcie.

Fascinujúce Niagarské vodopády pri hraniciach s USA

Fascinujúce Niagarské vodopády pri hraniciach s USA (Zdroj: pixabay/cc/ASTemplates)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Platí čiastočná prohibícia. Na verejnosti sa nesmú požívať alkoholické nápoje. Veková hranica na umožňujúca zakúpiť alkohol je 21 rokov.

Elektrické napätie: 110 V/50 Hz – budete potrebovať cestovný adaptér.

Pre vedenie vozidla potrebujete mať medzinárodný vodičský preukaz.

Dieťaťa mladšie ako 16 rokov – v prípade, že takéto dieťa cestuje samé alebo v sprievode jedného rodiča, je potrebné, aby malo pri sebe úradne overenú kópiu rodného listu a súhlas rodiča/ov o vycestovaní. Tieto doklady musia byť úradne preložené do anglického alebo francúzskeho jazyka.