Zelené krajiny
  Červené krajiny
Posledná aktualizácia: 18.05.2022, stránka má informačný charakter
Juhoafrická republika

Juhoafrická republika

Cestovatelské informácie v čase korony

Farba Juhoafrická republika: ZELENÁ

Krajina s návratom do SR bez obmedzenia

Cestovanie a vstup do Juhoafrickej republiky - COVID-19

Aktualizované: 27/04/2022

Podmienky vstupu do krajiny

Každý cestujúci, ktorý vstupuje do Juhoafrickej republiky, musí predložiť vyplnený zdravotný formulár, tzv. health form.

 

Plne zaočkovaní cestujúci sú povinní predložiť potvrdenie o zaočkovaní (dve dávky) v anglickom jazyku vakcínou, ktorá je uznaná WHO. Akceptované sú digitálne verzie s QR kódom, odporúča sa mať potvrdenie aj v papierovej forme s QR kódom. 

 

Nezaočkované osoby musia predložiť negatívny PCR test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín, ktorý musí byť vykonaný certifikovaným zariadením a musí byť v anglickom jazyku.

 

Deti do 5 rokov sú oslobodené od potreby preukázať sa potvrdením o očkovaní alebo negatívnym PCR testom.

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovanie v rámci krajiny je povolené. Vnútroštátne lety a verejná doprava sú v prevádzke s podmienkou nosenia ochranných rúšok. 

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Od 1. októbra 2020 boli obnovené medzinárodné komerčné lety. Pre prílet a odlet zahraničných cestujúcich bude otvorených 5 letísk, a to

  • OR Tambo (Johannesburg),
  • Cape Town International (Kapské Mesto),
  • King Shaka International Airport (Durban),
  • Kruger Mpmulanga
  • a Lanseria (Johannesburg). 

 

Upozornenie pre leteckú prepravu

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii odporúča občanom SR, cestujúcim z a do Juhoafrickej republiky, aby sledovali oznamy leteckých spoločností, pretože je predpoklad, že v prípade výskytu nových mutácií COVID-19 v Juhofrickej republike môžu byť obratom zavádzané cestovné obmedzenia.

 

Opatrenia v krajine

Od apríla bol zrušený stav núdze a zákaz vychádzania. V platnosti zostávajú obmedzenia na zhromažďovanie s kapacitou do 1000 ľudí v interiéri a 2000 ľudí v exteriéri, v prípade štadiónov a hál je povolená maximálne 50 % obsadenosť.

 

Naďalej platí povinnosť nosenia ochranných rúšok vo verejných priestoroch, vrátane obchodov, úradov, tovární, dopravných prostriedkoch a iných verejných interiéroch. Pri vstupoch do verejných priestorov môžete byť podrobení meraniu telesnej teploty. Nosenie rúšok v exteriéri sa nevyžaduje.

 

Viac informácií nájdete na: COVID-19 guidelines

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

 

Zdroj: www.mzv.sk

COVID-19 cestovateľská mapa
opatrenia pre vstup do krajín a návrat zo zahraničia na Slovensko

Prehľadná cestovateľská mapa vám pomôže zistiť, aké opatrenia pre vstup aktuálne platia v krajinách po celom svete. Zároveň sme pridali aj informácie, aký postup pre návrat zo zahraničia na Slovensko musia dodržať očkovaní, prekonaní a neočkovaní. Pravidelne aktualizujeme krajiny, z ktorých je návrat na Slovensko bez obmedzení, alebo je povinné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, alebo karanténa.

Krajiny s návratom do SR bez obmedzení:
Destinácia
Návrat na Slovensko
Krajiny s návratom do SR s obmedzeniami:
Destinácia
Návrat na Slovensko