Lokality

Aruba - Základné informácie

Aruba

Aruba

Krajina v Južná Amerika
 • Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 103 400
 • Hlavné mesto: Oranjestad
 • Jazyk: nizozemština, papiamentština
 • Mena: AWG

 

Karibský ostrov Aruba leží zhruba 30 km od severného pobrežia Venezuely a západne od ostrova Curaçao. Ostrov je sotva 30 km dlhý a 9 km široký.

Ako prví ostrov objavili Španieli v roku 1499. Od 17. storočia patrí Holandsku. Dnes má špecifické postavenie s vlastnou menou a vlajkou a je autonómnym územím Holandského kráľovstva. Na čele je kráľovná Beatrix zastúpená guvernérom.

Aruba, to sú predovšetkým dlhé kilometre nádherných pláží s jemným svetlým pieskom, tyrkysovo modré more, bohatá fauna a všadeprítomné exotické palmy, kaktusy a sukulenty. Južné pobrežie lemujú koralové útesy, ktoré ponúkajú výborné podmienky na potápanie. Ostrov je prispôsobený pre potreby turistov s množstvom živých barov a reštaurácií. Nechýba veľké golfové ihrisko.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT -4 hodiny  
 • Počet obyvateľov: 103 400
 • Hlavné mesto: Oranjestad
 • Jazyk: nizozemština, papiamentština
 • Mena: Arubský florin (AWG), 1 € = 1,9121 AWG

Pobrežie na západnej strane ostrova.

Pobrežie na západnej strane ostrova. (Zdroj: flickr/cc/Daniel Leifheit)


CENY NA ARUBE

Oficiálnou menou Aruby je  Arubský florin, ktorý sa delí na 100 centov. Častejšie sa však stretnete s platbou v dolároch. Platí sa predovšetkým v hotovosti, kreditné karty vám vezmú len v zariadeniach vyššej triedy.

Ceny potravín aj ubytovania sú vyššie ako u nás. Mimo sezónu vás jedna noc v hoteli vyjde na zhruba 100 USD. Večera v reštaurácii stojí približne 20 – 25 USD. V reštaurácii či bare zaplatíte za nealkoholický nápoj cca 3 USD a alkoholický cca 5 USD.

Cena potápania, ktoré zahŕňa jeden ponor vrátane potápačskej výstroje, sa pohybuje okolo 35 USD.

Približná cena za green fee na 18-jamkovom ihrisku Tierra del Sol je 90 USD.

Námestie v hlavnom meste Oranjestad.

Námestie v hlavnom meste Oranjestad. (Zdroj: flickr/cc/Bruno Mesmin)


OČKOVANIE A CHOROBY NA ARUBE

Pred cestou do Aruby nebudete potrebovať žiadne špeciálne očkovanie. Odporúča sa očkovanie proti tetanu, žltačke typu A a B.

S cestovným ruchom sa na ostrove zvyšuje aj úroveň zdravotníckych služieb. Ceny sú dosť vysoké, a preto je najlepšie uzatvoriť pred dovolenkou cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné a úrazové náklady. Nezabudnite mať vždy pri sebe Európsky preukaz zdravotného poistenia.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Aruby

BEZPEČNOSŤ NA ARUBE

Aruba ako luxusná dovolenková destinácia má veľmi dobrú bezpečnostnú situáciu. Treba si dávať pozor na cennosti, peniaze a doklady.

Je bezpečné cestovať do Aruby v čase Korony?


DOKLADY NA ARUBE

Pre vstup do krajiny nepotrebujete víza. Stačí vám platný cestovný pas, ktorý má platnosť ešte minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny. Taktiež musíte mať spiatočnú letenku.

Cestovné doklady do Aruby


DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA ARUBE

 

 • Tiesňová linka (polícia, hasiči, prvá pomoc): 911
 • Polícia: 100
 • Turistické informácie: (+297)-582 3777

Telefónna predvoľba na Arube je +297.

 

POČASIE

Aruba má veľmi dobré klimatické podmienky. Leží v tropickom podnebnom pásme mimo zónu hurikánov. Denné teploty vzduchu sa počas celého roka držia na hodnote okolo 28ºC.  Zrážok je veľmi málo, padne približne 25mm ročne.

Romatický západ slnka na pobreží.

Romatický západ slnka na pobreží. (Zdroj: flickr/cc/Bea Croes)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

V juhozápadnej časti ostrova nájdete hlavné mesto Oranjestad. Vybudované bolo okolo pevnosti Fort Zoutman. Toto živé miesto je plné obchodíkov, reštaurácií, barov, ale aj múzeí a pútavých domov s miestnymi a holandskými prvkami.

Ďalším zaujímavým miestom je Arikok National Park, ktorý zaberá až 20% plochy ostrova s veľkou časťou vnútrozemia a severovýchodného pobrežia. Súčasťou parku sú jaskyne ako Fontein Grot s petroglyfmi Arawackých Indiánov, najvyššia hora ostrova Mount Jamanota, plantážnické domy v Prins Halley či bohatá vegetácia so vzácnymi kaktusmi a pokrivenými stromami divi-divi.

Arikok National Park

Arikok National Park (Zdroj: flickr/cc/Six Sigma Man)


VÝLETY

Aruba ako typická dovolenková destinácia ponúka širokú škálu výletov. Ostrov je malý, a preto nebudete potrebovať taxi či autobus. Môžete sa vybrať individuálne či skupinovo za krásami pláží, do prírody na turistiku, urobiť si výlet na jeepoch či vyraziť na golf. Niektoré arubské ranče organizujú poldenné výlety na koňoch. K dispozícii je počas celého roka anglicky hovoriaci sprievodca.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Na ostrove sa jazdí vľavo. Povolená je rýchlosť 40 km/h v obci a 60 km/h mimo nej. Denný prenájom auta vyjde cca 60 USD, pri lepšom type viac. K základnej sume sa platí ešte poistenie.

Na Arube sa používajú zástrčky severoamerického typ podobne ako v USA a Kanade. Elektrické napätie v sieti je 110V/60 Hz. V niektorých hoteloch vyššej triedy býva 220V. Odporúčame si pribaliť cestovný adaptér.