Durres - Základné informácie

Durres, Durrës alebo slovensky Drač je najstaršie mesto Albánska a významný prístav krajiny. Postavené je na pobreží Jadranského mora. Od hlavného mesta je vzdialené necelých 40 km smerom na západ.

Mesto založili v 7. storočí pred naším letopočtom grécki osadníci. Z tohto obdobia pochádza historický názov mesta – Epidamnos. V časoch rímskej nadvlády bolo premenované na Dyrrhachium a zažilo obdobie značného rozvoja. Na začiatku 20. storočia bol Durres dokonca hlavným mestom Albánska.

Slnečný Durres patrí k najväčším albánskym lákadlám. Krásne Jadranské more, piesočnaté pláže a množstvo pozoruhodných pamiatok prispieva k jeho popularite. Priezračné more pozvoľne klesá do hĺbky a je tak bezpečné pre všetky vekové kategórie. Rušné letovisko je plné reštaurácií, barov, hotelov a ponúka rozmanité aktivity.

Piesočnatá pláž v letovisku Durres

Piesočnatá pláž v letovisku Durres (Zdroj: flickr/cc/DangerousBiz)

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

  • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
  • Počet obyvateľov: 115 550
  • Jazyk: albánčina
  • Mena: Albánsky lek (ALL), 1 € = 130,4 ALL

CENY V DURRESE

V celom Albánsku sa v platobnom styku používa miestna mena – albánsky lek. Ceny potravín a tiež ubytovania sú nižšie ako u nás. Peniaze si môžete vymeniť v bankách, zmenárňach alebo u pouličných predavačoch. Keďže sa vyskytujú na uliciach podvodníci, odporúčame si peniaze bezpečne vymeniť v bankách.

Ceny niektorých potravín:

  • Chlieb = 63 ALL
  • Voda (1,5 l) = 53 ALL
  • 1 l mlieka = 122 ALL
  • 1 kg miestneho syra = 554,50 ALL
  • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 650 ALL
  • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 1040 ALL
  • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 450 ALL
  • Cola (0,33 l) = 117 ALL
  • Kapučíno = 139 ALL
  • Pivo = 90 – 135 ALL

Benátska veža z 15. storočia

Benátska veža z 15. storočia (Zdroj: flickr/cc/samisakari)

OČKOVANIE A CHOROBY V DURRESE

Ošetrenie poskytujú štátne i súkromné zdravotnícke zariadenia. Úroveň služieb rovnako aj vybavenia je nižšia než v slovenských nemocniciach. Pred cestou do Albánska venujte dostatočnú pozornosť kvalitnému cestovnému poisteniu. Ideálne je poistenie, ktoré kryje aj prípadný prevoz.

Žiadne špeciálne očkovanie sa nepožaduje. Ministerstvo zahraničných vecí SR však odporúča slovenským občanom, aby si pred cestou skontrolovali platnosť očkovania proti tetanu.

BEZPEČNOSŤ V DURRESE

Bezpečnostná situácia je stabilne dobrá. Hlavné turistické lokality vrátane Durres bojujú s drobnou kriminalitou. Cieľom sú predovšetkým nepozorní dovolenkári. Na frekventovaných miestach zvýšte pozornosť, osobné veci nenechávajte bez dozoru a nenoste pri sebe veľkú hotovosť. Nedoporučuje sa v nočných hodinách podnikať výlety alebo nocovať na parkoviskách.

Zámok v Durres – vila kráľa Zoga

Zámok v Durres – vila kráľa Zoga (Zdroj: flickr/cc/ilirkondakciu)

DOKLADY V DURRESE

Bezvízový vstup do krajiny sa vzťahuje jedine na turistické cesty, ktoré nepresiahnu dobu 90 dní. Cestovať môžete s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Cestovný doklad musí byť platný ešte minimálne 3 mesiace po opustení Albánska. Prihlasovacia povinnosť platí pre všetkých dovolenkárov, ktorí sa rozhodnú v krajine pobudnúť viac ako 30 dní.

Cerstovné doklady a podmienky vstupu Durres

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V DURRESE

  • Polícia: 129
  • Hasiči: 128
  • Záchranná služba: 127
  • Všeobecná núdzová linka: 112

Telefónna predvoľba v Durrese je +355.

POČASIE

Durres má príjemné stredomorské podnebie s horúcimi, suchými letami a miernymi zimami. Priemerné zimné teploty sa pohybujú okolo 11ºC a letné okolo 26ºC. Ročne padne približne 800 až 1 300 mm zrážok. Najväčšie množstvo padne v zimnom období.

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Za vlády Anastasiusa I. boli okolo mesta vybudované hradby, ktoré mali chrániť pred útokmi nepriateľov. Pôvodne byzantské mestské hradby spevnili a dostavali Benátčania. Stalo sa tak v 15. storočí. Kedysi tu bola i priehrada.

Najväčší starorímsky amfiteáter Balkánu nájdete práve v meste Durres. Amfiteáter postavený v 2. storočí nášho letopočtu pojme až 15000 divákov. V roku 1926 postihlo mesto zemetrasenie. Amfiteáter je jedna z mála pamiatok, ktorá vo veľmi dobrom stave zemetrasenie prežila.

Na behu mora sa nachádza najväčšie albánske múzeum – Archeologické múzeum Durrës. Prezrieť si môžete najväčšie a najkomplexnejšie archeologické zbierky v krajine. Vystavené artefakty pochádzajú z čias antiky či raného stredoveku.

Pozostatky rímskeho amfiteátra

Pozostatky rímskeho amfiteátra (Zdroj: flickr/cc/elsslots)

VÝLETY

V Durres sa môžete vydať po stopách histórie a prezrieť si pamiatky ako mestské hradby, rímsky amfiteáter, rímske kúpele, byzantské fórum, zámok postavený na kopci alebo si zájsť do archeologického či etnografického múzea. Dokonca môže podniknúť výlet do 38 km vzdialenej Tirany alebo rôzne lodné výlety.

Pozostatky byzantského opevnenia

Pozostatky byzantského opevnenia (Zdroj: flickr/cc/Marie-Hélène Cingal)

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz.

Neodporúča sa konzumovať vodu a jedlo, o ktorých pôvode nemáte dostatočné informácie.