Klenoty Katalánska: Barcelona a Montserrat

 • Španielsko
počet termínov
počet dní
5
zastávok
doprava
1.deň

Odlet z Viedne s leteckou spoločnosťou Laudamotion.

 

Predpokladané letové časy::

Viedeň - Barcelona El Prat - odlet v ranných hodinách

 

Stretnutie so sprievodcom na letisku vo Viedne, po prílete do Barcelony nasleduje transfer do 3* hotela. 

Barcelona je druhé najväčšie mesto Španielska (prvým je, prirodzene, Madrid; veční rivali). V priebehu dejín bola rímskym vojenským táborom a istý čas aj hlavným mestom oblasti, ktoré tvorí dnešné Španielsko.

Legenda hovorí, že Barcelonu založil Herkules; iná, viac reálnejšia, že tak urobil už v 3. st. pred n. l. Kartáginec Hamilkar Barca, otec slávneho dobyvateľa Hannibala a mesto nazval Barcino (po svojej rodine). Či je tak, či onak, do Barcelony sa zamilujete na prvý pohľad. Tento goticko-modernistický zázrak Katalánska, ležiaci na pobreží Stredozemného mora, má svoj špecifický kozmopolitno-pohodový charakter.
Pádom Frankovej diktatúry Katalánsko získalo späť svoj autonómny status (politický i kultúrny) a Barcelona začala ožívať; naplno zažiarila v r. 1992 (Olympijské hry) a odvtedy je jedným z najnavštevovanejších miest Európy; patrí medzi najdynamickejšie a najštýlovejšie mestá na svete. 

Barcelona je hlavným mestom Katalánska (101,9 km2); provinciu s najvyšším HDP v celom Španielsku obýva asi 7, 5 miliónov ľudí, pričom v Barcelone žije približne 1, 6 milióna obyvateľov. Katalánsko patrí spolu s francúzskym regiónom Rhone-Alpes, talianskou Lombardiou a nemeckým Baden-Württemberskom k tzv. „štyrom motorom Európy“ (vysoko industriálnym regiónom). 

 

Program:

Vychádzka „starým“ mestom = tzv. srdce Barcelony. Začneme najznámejším európskym bulvárom La Rambla  (živým, umeleckým, demokratickým, trošku dekadentným, v každom prípade, opojne prirodzeným). Nazvať La Ramblu (1, 5 km) ulicou nie je výstižné; La Rambla „je život“; hovorí sa, že kto neprešiel touto najznámejšou európskou promenádou (spája centrum mesta s pobrežím, prístavom a plážou) akoby ani v Barcelone nebol. Práve na La Rambla stojí La Boqueria (Mercat de Sant Josep; známa tržnica sv. Jozefa z 19. st.), ktorá poteší všetky zmysly, oblaží oko i žalúdok. Individuálne voľno; pokračujeme... prejdeme okolo jednej z najznámejších operných scén v Európe Gran Teatre del Liceu. Na moment (a kvôli fotkám) odbočíme na krásne, priestranné námestie Plaça Reial (Kráľovské námestie) navrhnuté mladým Gaudím. A smerujeme do minulosti... do historickej časti mesta Barri Gotic, ktorá je považovaná za centrum starého mesta Barcelony, s katedrálou sv. Eulálie a pozoruhodnou koncentráciou palácov či kostolov, z ktorých väčšina stojí na rímskych základoch. Srdce Gotickej časti je námestie Plaça Sant Jaume, kde oproti sebe stoja budova katalánskej vlády a mestská radnica, Ajuntament, ktoré spolu vytvárajú harmonický pár. V Gotickej časti sa nachádza aj slávna židovská štvrť, El Call, so synagógou Sinagoga Major de Barcelona. Množstvo uličiek, prepletených do labyrintu… straťme sa tu na chvíľu nielen v čase, ale aj v priestore. 

Program je bez vstupov do pamiatok.

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie v centre Barcelony. 

  
2.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodcom na recepcii.

Nazvime si ho „po stopách Gaudího“. Deň začneme „zázrakom“ parkom Güell (jeden z Gaudího nespútaných projektov, ktorý tvoril 14 rokov; dokončil ho J. M. Jujol). Nádherný Park Güell je neopísateľný; to musíte len zažiť! Je plný kamenných skulptúr, zelene a kvetín... mozaiky sú očarujúce... je neskutočne fotogenický, poskytujúci zaujímavé výhľady na mesto. Je to omamné miesto (možno tuná okúsiť doslova rozprávkový svet tak intenzívne, ako asi nikde inde na svete). U Gaudího si ho objednal jeho trpezlivý a odvážny mecenáš gróf Eusebi Güell, ktorý chcel vytvoriť na okraji mesta oázu pokoja, zelene, krásy a umenia; niečo v štýle anglického záhradného predmestia  (park je zapísaný v zozname pamiatok kultúrneho dedičstva  UNESCO; rozloha 6 ha). V tomto meste zanechal práve architekt Antoni Gaudí svoju najviditeľnejšiu stopu... čakajú nás ďalšie Gaudího stavby bytový dom La Pedrera (Casa Mila);  Casa Batlló, ktorá vzdáva hold patrónovi Katalánska, sv. Jurajovi  (Sant Jordi); či Casa Lleó Morera na Passeig de Grácia (ulica, ktorú musí vidieť každý) a hrdá ikona Barcelony La Sagrada Familia. To, čo je pre Paríž Eiffelovka, to, čo je pre NY Socha Slobody. La Sagrada Familia je Gaudího životné dielo; do jeho dokončenia stále zostáva niekoľko rokov... (údajne r. 2030). Individuálne voľno. 
Deň ukončíme pri hrajúcich fontánach Font Mágica v časti Montjuic (Plaça Espanya). Mimochodom, lanovkou sa môžeme dostať na 210 m vysoký vrchol Montjuic-u, odkiaľ sa nám naskytnú panoramatické výhľady na večernú Barcelonu. 

Program je bez vstupov do pamiatok.

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie v centre Barcelony. 

  
3.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodcom na recepcii.

Vyjdeme si „za mesto“. Ak je niečo, čo musíte v okolí Barcelony vidieť, potom to je Benediktínsky kláštor Montserrat, ktorý stojí v prírodnom parku na kopci, približne 40 km severozápadne od Barcelony. Od 12. storočia  je významným pútnickým miestom Katalánska, opradený mnohými legendami (bol tu pápež Benedikt XIII; Krištof Kolombus; Miguel Cervantes... celá plejáda španielskych kráľov a iných prominentov). Vznik sa datuje od r. 1025, kedy ho dal opát Olib postaviť na pamiatku zjavenia Panny Márie na tunajšom vrchu. V súčasnej  podobe existuje od 19. stor., lebo ten pôvodný bol zničený Napoleónovmi  vojakmi. 
Najvyšší vrchol pohoria Montserrat sa volá Sant Jeroni a nachádza sa vo výške 1236 m. n. m. Odtiaľ sa môžeme pokochať úžasnými výhľadmi (uvidíte Pyreneje aj Mallorcu), preskúmať kláštor, prírodu či múzeum s archeologickými a umeleckými zbierkami; asi najznámejšou je socha Čiernej madony, o ktorej sa hovorí, že s ňou nedokázali mnísi pohnúť, preto okolo nej postavili kláštor. 
Každý deň je v kláštore (od 13. 00 hod.) vystúpenie chlapčenského zboru Escolania de Montserrat, ktorý patrí k najstarším v Európe. 

Po ukončení programu návrat do Barcelony a voľný čas v Barcelone. 

  
4.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodcom na recepcii.

Čaká nás tzv. „moderná Barcelona“. 


Štadión FCB z r. 1992;  Camp Nou („nové ihrisko“). Bol dokončený v r. 1957 a jeho kapacita je 99 500 divákov (ide o najväčší futbalový štadión v Európe a piaty najväčší na svete).

 
Následne sa stratíme a znovu nájdeme v “španielskej dedine” Poble Espanyol“, ktorá bola postavená pre Svetovú výstavu v r. 1929; ide o zmes architektonických štýlov typických pre každú oblasť Španielska, vrátane domov, kostolných veží, námestí, studní, uličiek... súčasťou sú flamenco-vystúpenia, dobré jedlo, stánky so suvenírmi. 
 

Program je bez vstupov na štadión a do pamiatok.

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie v centre Barcelony. 

  
5.deň

Check out z hotela, transfer z hotela na letisko, odlet do Viedne.

 

Barcelona El Prat - Viedeň: odlet v ranných hodinách

  
V cene je zahrnuté
 • Letecká doprava Viedeň - Barcelona - Viedeň

 • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg

 • 1 ks malej príručnej batožiny v rozmeroch 35x20x20cm

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Online check-in

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami

 • Program so slovenským sprievodcom v Barcelone
  bez vstupov do pamiatok
 • Celodenný výlet so slovenským sprievodcom do Montserratu
  vrátane transferov, obeda a jazdy na Sant Joan Funicular, vstupneky múzea v Montserrate
 • Transfer letisko - hotel - letisko

 • Poistenie insolvenstnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Miestne poplatky - city tax (vo výške 2€/os./noc) splatné priamo na recepcii hotela

 • Batožina do podpalubia
  Doplatok za 20kg batožinu do podpalubia je 50€ na osobu za oba smery (nie je povinná). V pípade záujmu je potrebná rezervácia batožiny spolu so zájazdom (v prípade doobjednania batožiny až po úhrade zájazdu je doplatok za 20 kg batožinu 80€ na osobu za oba smery). Batožinu je možné objednať pre ľubovoľný počet cestujúcich.
 • Miestna doprava v Barcelone

 • Vstupy do pamiatok

Indormácie o letoch a programe

Cestovná kancelária nezodpovedá za prípadnú zmenu letových časov v rámci rovnakého dňa odletu.

 

V prípade potreby je sprievodca oprávnený zmeniť poradie programu

Vstupné podmienky

Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Turistický pobyt možný bez registrácie po dobu maximálne 90 dní.

 

Bližšie informácie nájdete na stránke MZV SR TU