Zimbabwe - Základné informácie

Zimbabwe

Zimbabwe

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: UTC + 2hod
 • Počet obyvateľov: 16,15 milióna
 • Hlavné mesto: Harare
 • Jazyk: anglický
 • Mena: Americký dolár (USD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,192 (USD)

 

Africký štát Zimbabwe  sa nachádza v juhovýchodnej časti čierneho kontinentu. Táto vnútrozemská krajina má spoločné hranice so Zambiou, Juhoafrickou republikou, Botswanou a Mozambikom. Člení sa na 8 provincií a dve mestá. Krajina je mimoriadne bohatá na nerastné suroviny.

Pôvodne obývali zimbabwské územie vyspelé banutské kmene. V 16. storočí prišli do krajiny Portugalci ako prví Európania. Najväčší vplyv na formovanie krajiny mal vplyv Britov. Samostatná Zimbabwianska republika sa sformovala v roku 1965. Dnešnú podobu s úplnou nezávislosťou od Veľkej Británie získala až v roku 1980.

Najväčšou pýchou krajiny je panenská príroda s týčiacimi sa horami, hustými lesmi a zelenými savanami, po ktorých sa preháňajú obrovské stáda divokých zvierat. Chránených území a národných parkov sú v krajine celé desiatky. Zimbabwe ponúka svojim návštevníkom ideálne podmienky na dobrodružné safari, turistiku, adrenalínové športy a tiež vzácne pozostatky starých kultúr.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 16,15 milióna 
 • Hlavné mesto: Harare
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Americký dolár (USD), 1 € = 1,1203 USD

Viktóriine vodopády, jedny z najväčších na svete (Zdroj: pixabay/cc/Russell_Yan)

 

CENY V ZIMBABWE

Pôvodnú menu (zimbabwianský dolár) nahradili zahraničné meny. Ako hlavná mena sa používa americký dolár, no stretnete sa aj s eurami, juhoafrickými randami či botswanskymi pulami. Krajina má pomerne nízke ceny. V hoteli vás jedna noc vyjde 10 – 80 USD a v reštaurácii sa dokážete najesť už za 4 USD. Bankomaty sú dostupné, no takmer vôbec nepodporujú zahraničné karty. Platiť budete musieť v hotovosti, platobné karty berú len výnimočne.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 USD
 • Voda (1,5 l) = 2,60 USD
 • 1 l mlieka = 1,50 USD
 • 1 kg miestneho syra = 10 USD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 USD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 15 USD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 USD
 • Cola (0,33 l) = 1 USD
 • Kapučíno =  2,20 USD
 • Pivo = 0,83 – 2,10 USD

 

OČKOVANIE A CHOROBY V ZIMBABWE

Vo všeobecnosti je úroveň zdravotníctva nízka. Lepšiu úroveň dosahujú len súkromné zariadenia. Európskemu štandardu sa blížia nemocnice v hlavnom meste a v Bulawayu. Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenským občanom, aby pred cestou uzatvorili kvalitné cestovné poistenie. Upozorňujeme, že ani to nie je zárukou ošetrenia. Vo väčšine zariadení sa vyžaduje platba v hotovosti. Doklad o zaplatení si starostlivo uschovajte. Budete ho potrebovať na preplatenie po návrate. K dispozícii je tiež mobilná zdravotnícka služba rýchlej pomoci (MARS). Liekov je v krajine málo, preto si pribaľte dobre vybavenú lekárničku.

Síce nie je žiadne očkovanie povinné, no určite sledujte aktuálnu situáciu a zvážte očkovanie. Odporúčame sa dať zaočkovať proti hepatitíde typu A a týfusu. Na mnohých miestach sa vyskytuj malária, najmä v období dažďov. Je nevyhnutné používať kvalitné repelenty a chrániť si telo odevom. Sporadicky sa vyskytuje cholera a to len vo vidieckych oblastiach. Stačí sa vyvarovať priamemu kontaktu s miestnym obyvateľstvom a kúpaniu sa v stojatých vodách. Inak nákaza nehrozí. Takmer 40% obyvateľstva je postihnutých vírusom HIV/AIDS.

Významné kamenné stavby Great Zimbabwe National Monument (Zdroj: flickr/cc/globlesi)

 

BEZPEČNOSŤ V ZIMBABWE

Kriminalita je v zemi skutočne nízka. Reálne riziko predstavuje skôr možnosť nákazy cholerou či zablúdenie v neznámej krajine. Nevydávajte sa nikdy na individuálnu turistiku.

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Zimbabwe nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

DOKLADY V ZIMBABWE

Okrem platného cestovného pasu budete potrebovať vízum. Získať ho môžete priamo po prílete do Zimbabwe. Môžete si kúpiť jedno-vstupové vízum, dvoj-vstupové a dokonca viac-vstupové. Mohlo by sa vám zdať zbytočné kupovať iné než jedno-vstupové vízum, no ak sa chystáte na výlety k hraniciam, zvážte kúpu iného víza. Platí len pre pobyty do 30 dní. Pri odlete z krajiny musíte uhradiť tzv. odletovú taxu vo výške 20 USD.


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V ZIMBABWE

 

 • Polícia: 995
 • Prvá pomoc: 994
 • Hasiči: 993

Telefónna predvoľba v Zimbabwe je +263.


POČASIE

V nížinách je podnebie tropické, na väčšine územia subtropické a miernejšie vo vyššej nadmorskej výške. Najteplejšie je v období október – marec, kedy teploty stúpnu nad 33ºC, v nížinách nad 40ºC. Na náhornej plošine je chladnejšie. Teploty sa pohybujú okolo 15 – 20ºC v teplom auguste. V novembri prichádza obdobie dažďov a trvá až do apríla.

Anglikánska katedrála v Harare (Zdroj: flickr/cc/lloydgary)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Na hraniciach so Zambiou môžete navštíviť jedny z najväčších vodopádov na svete. Na rieke Zambezi vytvorila príroda úchvatné dielo – Viktóriine vodopády. Takmer 1800 metrov široké vodopády miestni obyvatelia volajú Mosi-oa-tunya, čo v preklade znamená „dym, ktorý hrmí“. Voda padá do kaňonu z výšky až 120 metrov.

Jedným z najkrajších národných parkov je Matobo ležiaci na juhu krajiny, približne 35 kilometrov od mesta Bulawayo. Okrem prírodného bohatstva s bujnou vegetáciou a rozmanitými živočíchmi sú územia cenné z historického hľadiska. Nachádzajú sa tu posvätné územia s pozostatkami prastarých stavieb a nástenné maľby.

Hneď po prílete sa ocitnete v centre všetkého diania – v hlavnom meste Harare. Mesto založila Britská juhoafrická spoločnosť v roku 1890. Dnes je to živé miesto, kde zažijete zábavu a môžete si prezrieť miestne katedrály, múzeá, galérie, zelené parky, Lavronské vtáčie záhrady a botanické záhrady.

Národný park Matobo (Zdroj: flickr/cc/Royal Bloke)

 

VÝLETY

V ponuke fakultatívnych výletov sú výpravy do krásnej prírody, do národných parkov, jeep safari i pešie túry, jazdy na koňoch, slonoch a bicykloch či rybárčenie. Môžete navštíviť hadiu farmu, rehabilitačné stredisko so šelmami, zahrať si golf alebo sa venovať adrenalínovému splavu rieky. Na svoje si prídu aj milovníci histórie.

Zimbabwe je ideálna krajina na safari výlety (Zdroj: flickr/cc/jamessteamer1)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V/ 50 Hz. Naše spotrebiče nie sú kompatibilné s miestnymi zásuvkami. Budete potrebovať cestovný adaptér.

Voda z kohútiku je pitná. Ak cestujete do vidieckych oblastí, pite radšej vodu balenú.

Z dôvodu výskytu cholery i vo všeobecnosti prísne dodržiavajte hygienické návyky a pravidelne si umývajte ruky. Vyhýbajte sa priamemu kontaktu (dotyk) s miestnymi obyvateľmi.

V prípade, že cestujete priamo do oblasti s výskytom malárie, zakúpte si na mieste antimalariká. Tie miestne sú najúčinnejšie.