Venezuela - Základné informácie

Venezuela

Venezuela

Krajina v Južná Amerika
 • Časové pásmo: -4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 31,5 milióna
 • Hlavné mesto: Caracas
 • Jazyk: španielsky
 • Mena: VEB

 

Venezuela sa rozprestiera na severnom pobreží juhoamerického kontinentu. Takmer 3000 metrov dlhé pobrežie obmývajú vody Atlantického oceánu a Karibského mora. K pevnine Venezuely patrí  viac ako 70 ostrovov a ostrovčekov. Najznámejšími sú ostrovy Isla de Margarita, Coche a súostrovie Los Roques.

V roku 1498 priplával k venezuelským brehom prvý Európan. Nebol to nikto iný ako moreplavec Krištof Kolumbus so svojou posádkou. Nadvláda Španielov pretrvala až do 19. storočia. Nasledovali storočia bojov o nezávislosť a samostatnosť.

Dych vyrážajúca venezuelská krajina ponúka svojim návštevníkom viac ako 40 národných parkov, jedinečnú faunu a flóru, bohaté dažďové lesy, vodopády, zasnežené vrcholky Ánd a nádherné pláže lemované tropickou zeleňou. Medzi najkrajšie pláže patrí populárna pláž ostrova Isla de Margarita  –  Playa Parguito, surfistický raj Playa El Yaque, pláže ostrova Coche či ostrova Cubague.

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT -4 hodiny
 • Počet obyvateľov: 31,5 milióna
 • Hlavné mesto: Caracas
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Bolívar (VEB),  1 € = 11,2 VEB

Pláž Playa Parguito na ostrove Isla de Margarita

Pláž Playa Parguito na ostrove Isla de Margarita (Zdroj: flickr/cc/Estudio Caracas)

 

CENY VO VENEZUELE

Oficiálnou menou Venezuely je bolívar (venezuelský bolívar), ktorý sa delí na 100 centimov. Často sa stretnete aj s platbou v zahraničnej mene. Ostrov Margarita je jedinou časťou krajiny, kde vláda platbu inou menou nepodporuje. Bankomaty sú dostupné takmer v každom meste. Vo väčších hoteloch a obchodoch sa dá platiť tiež platobnými kartami. Odletový poplatok môžete uhradiť v dolároch alebo bolívaroch.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 22,50 VEB
 • Voda (1,5 l) = 26 VEB
 • 1 l mlieka = 21 VEB
 • 1 kg miestneho syra = 160 VEB
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 144 VEB
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 358 VEB
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 153 VEB
 • Cola (0,33 l) = 28 VEB
 • Kapučíno = 30 VEB
 • Pivo = 19,70 – 59 VEB

 

OČKOVANIE A CHOROBY VO VENEZUELE

Zdravotnícka starostlivosť v krajine je na nízkej úrovni. Dobrú úroveň dosahujú len súkromné zdravotnícke zariadenia. Počítajte s tým, že vás môžu odmietnuť ošetriť, ak sa nepreukážete dostatočnou finančnou hotovosťou. Rozhodne pred vycestovaním venujte pozornosť kvalitnému cestovnému poisteniu.

Žiadne špeciálne očkovanie sa nevyžaduje od cestujúcich zo Slovenskej republiky. Odporúčame však zvážiť očkovanie proti tetanu, hepatitíde typu A a B, týfusu a žltej zimnici. V niektorých oblastiach sa vyskytuje horúčka dengue prenášaná komármi. Chráňte sa kvalitnými repelentmi. Vhodné je si pribaliť antimalariká.

Takmer kilometer vysoký vodopád Salto Angel

Takmer kilometer vysoký vodopád Salto Angel (Zdroj: flickr/cc/Bruno Vinícius)

 

BEZPEČNOSŤ VO VENEZUELE

Situácia nie je zrovna ideálna. Vyskytujú sa najmä prepadnutia a drobné krádeže. Ešte pred dovolenkou si vyhotovte kópiu svojich dokladov. Originál a iné cenné predmety vrátane hotovosti ponechajte v hotelovom trezore. So sebou noste len nevyhnutnú čiastku peňazí a kópiu pasu. Osobné veci nenechávajte bez dozoru, vyhýbajte sa davom a na rušných miestach zvýšte pozornosť.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?


DOKLADY VO VENEZUELE

Do Venezuely cestujú slovenskí občania len na základe predloženia platného cestovného pasu. Platí to v prípade, že cestujete za účelom turistiky a váš pobyt nepresiahne dobu 90 dní.

 

Cestovné doklady do Venezuely

DÔLEŽITÉ ČÍSLA VO VENEZUELE

 

 • Polícia: 552 5353, 169, 171
 • Hasiči: 166, 171
 • Dopravná polícia: 167
 • Zdravotná starostlivosť: 571 2266, 171
 • Všeobecné číslo v prípade núdzového stavu: 171

Telefónna predvoľba vo Venezuele je +58.

 

POČASIE

Krajina leží v tropickom podnebnom pásme s horúcim a vlhkým počasím. Miernejšie a príjemnejšie podnebie je len v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou. Priemerné teploty sa počas roka pohybujú medzi 20 – 30ºC. Vnútrozemie je oveľa suchšie a vysoké teploty citeľnejšie. Pobrežie je zmierňované vánkom od mora.

Capitolio Nacional, Caracas

Capitolio Nacional, Caracas (Zdroj: flickr/cc/Rigoberto Marcano Pasquier @rigotordoc)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Práve vo Venezuele môžete uzrieť najvyšší vodopád sveta. Je ním Angelov vodopád, španielsky nazývaný Salto Angel. Dosahuje výšku neuveriteľných 979 metrov. Nachádza sa na rieke Churún v Národnom parku Canaima, v štáte Bolívar. Samotný park je vďaka svojej kráse a jedinečnosti zapísaný na zozname UNESCO.

Nielen milovníci kvalitného potápania vyhľadávajú oblasť Los Roques. Ide o známe koralové súostrovie, ktoré sa skladá z 52 ostrovčekov. Obývaný je len hlavný ostrov súostrovia a to El Gran Roques. Ostrovy majú nádhernú prírodu s panenskými miestami a tropickou vegetáciou. Veľkolepé tropické palmy sa nakláňajú nad dokonalými plážami z jemného belavého piesku.

Delta rieky Orinoco je nielen známa úchvatnou prírodou rozprestierajúcou sa na ploche až 30 000 km², ale najmä vďaka miestnym obyvateľom. Dodnes tu žijú pôvodní indiáni z kmeňu Varao. Od dávnych čias si stavajú jedinečné kolové príbytky známe ako palafitos.

Pláž na Los Roques

Pláž na Los Roques (Zdroj: flickr/cc/Elisa Altobelli)

 

VÝLETY

Z bohatej ponuky fakultatívnych výletov môžete skúsiť napríklad dobrodružné jeep safari po hornatom teréne, plavbu loďou po lagúne či na okolité ostrovy, romantický výlet na koňoch, vydať sa na výpravu do niektorého z národných parkov alebo do pôvodných indiánskych dediniek. Okrem výborných podmienok na potápanie a šnorchlovanie ponúka ideálne podmienky na turistiku, horolezectvo i adrenalínové športy.

Obydlia indiánov na delte rieky Orinoco

Obydlia indiánov na delte rieky Orinoco (Zdroj: flickr/cc/juan.zamoral)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Voda z vodovodného kohútika nie je vhodná na pitie. Požívajte len balenú vodu. Nekonzumujte ovocie a zeleninu, ktorá nie je dostatočne umytá a stravujte sa v overených zariadeniach alebo priamo v hoteli.

Pri príchode do krajiny sa platí tzv. turistický poplatok, ktorý nie je zahrnutý v cene letenky.

Vo Venezuele sa používajú zásuvky na dvojkolíkové zástrčky. Pre použitie vlastných spotrebičov je nevyhnutné mať zakúpený cestovný adaptér.

COVID-19 Garancia