USA

USA

Krajina v Severná Amerika
 • Časové pásmo: +-6 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 325,7 milióna
 • Hlavné mesto: Washington, DC
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Americký dolár (USD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,068 (USD)

 

Spojené štáty americké, Spojené štáty, Amerika či len skratka USA označuje štát Severnej Ameriky, ktorého brehy obmývajú súčasne tri oceány. Na východe a západe to je Atlantický a Tichý oceán,  na severe pri Aljaške zas Severný ľadový oceán. USA sa skladá z 50 štátov, jedného federatívneho územia a 14 zámorských území.

Pôvodnými obyvateľmi krajiny boli Indiáni a Eskimáci. Pre Európanov bola Amerika nepoznaným svetom až do roku 1492. Vtedy sa na jej brehoch vylodil moreplavec Krištof Kolumbus so svojou posádkou. Nasledovali dlhé storočia masívnej kolonizácie a bojov svetových veľmocí o zisk aspoň časti územia.

Rozloha krajiny napovedá, že pôjde o destináciu veľkých kontrastov a možností. Nájdete tu všetko od nádhernej divokej prírody s veľkolepými kaňonmi, vodopádmi, ľadovcami, dažďovými lesmi i vyprahnutými oblasťami s kaktusmi, národných parkov, krásnych pláží Floridy, Havaja či New Yorku až po neutíchajúce mestá plné zaujímavostí a zábavy pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC -6 hodín
 • Počet obyvateľov: 325,7 milióna 
 • Hlavné mesto: Washington, DC
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Americký dolár (USD), 1 € = 1,1176 USD

Budova Kapitolu vo Washingtone

Budova Kapitolu vo Washingtone (Zdroj: flickr/cc/downforwhatever)

 

CENY V USA

V krajine sa platí americkým dolárom, ktorý sa delí na 100 centov. Ceny sú o trochu vyššie ako u nás. Platobnými kartami sa dá platiť skutočne všade. Na každom kroku sú dostupné bankomaty i zmenárne. Pomerne draho vychádza stravovanie v reštauráciách, no v Amerike nájdete širokú škálu stravovacích zariadení a aj cenovo prijateľnejšie varianty.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 2,50 USD
 • Voda (1,5 l) = 1,70 USD
 • 1 l mlieka = 1 USD
 • 1 kg miestneho syra = 9,80 USD
 • Porcia jedla v reštaurácii lacnejšej triedy = 12 USD
 • Porcia jedla v reštaurácii luxusnejšej triedy = 25 USD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5 USD
 • Cola (0,33 l) = 1,60 USD
 • Kapučíno = 3,60 USD
 • Pivo = 2,40 – 3,40 USD


OČKOVANIE A CHOROBY V USA

Zdravotná starostlivosť je na veľmi vysokej úrovni, no vysoké sú aj ceny za ošetrenie. Určite necestujte bez uzatvorenia komplexného cestovného poistenia. Pri ošetrení je nevyhnutné sa preukázať zmluvou o poistení. Výška doplácanej sumy závisí od toho, ako kvalitné poistenie budete mať. Ak nebudete poistení, môžete sa stretnúť s tým, že si od vás budú pýtať pred úkonom zálohu.

Pri ceste do USA si úplne vystačíte s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Pohľad na New York

Pohľad na New York (Zdroj: pixabay/cc/leyousfilms)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do USA

BEZPEČNOSŤ V USA

V niektorých oblastiach USA je kriminalita pomerne vysoká. Ministerstvo zahraničných vecí SR doporučuje slovenským občanom, aby dodržiavali pravidlá osobnej bezpečnosti a rozhodne sa nevydávali do neznámych a odľahlých štvrtí. Zbystrite pozornosť na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, nezdržujte sa podľa možnosti v davoch a pozor si dajte na osobné veci aj pri turistických atrakciách. Mohli by ste sa ľahko stať obeťou vreckových zlodejov.

Je bezpečné cestovať do USA v čase Korony?


DOKLADY V USA

V prípade, že cestujete do krajiny len za účelom turistiky, návštevy fyzickej osoby, obchodnej návštevy právnickej osoby (nie pracovne) a váš pobyt nepresiahne 90 dní, nepotrebujete vybavovať víza. Ako cestovný doklad vám poslúži cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Cestovný pas musí byť biometrický (vydaný po 15.01.2008) a k nemu potrebujete ešte schválený ESTA formulár (Elektronický formulár cestovnej autorizácie), čo je akási náhrada víz pre krajiny zapojené do programu Visa Waiver Program. Pozor si dajte na prekročenie dĺžky pobytu. Hrozí vám nielen vyhostenie z krajiny, ale aj zamietnutie vstupu v budúcnosti.

 

Cestovné doklady do USA

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V USA

 • Polícia, hasiči a záchranná služba:  911

Telefónna predvoľba v USA je +1.

 

POČASIE

Rozmanitosť krajiny sa odráža tiež v počasí. Zatiaľ čo na juhu v oblasti Kalifornie a Floridy je po celý rok príjemne teplo a v zime sa teploty držia na hodnote 20ºC, severné oblasti Aljašky majú veľmi chladné subarktické podnebie. Prevažná časť územia leží v miernom podnebnom pásme.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády (Zdroj: pixabay/cc/werner22brigitte)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Veľkolepé Niagarské vodopády sa rozprestierajú v americkom štáte New York a sčasti na území kanadského Ontaria. Ležia na rovnomennej rieke Niagara, ktorá sa vlieva do jazera Ontario. Niagara Falls sú jedny z najväčších vodopádov na svete. Za jedinú minútu vodopádmi pretečie až 168 000 metrov kubických.

Najstarší národný park krajiny a dokonca celého sveta nájdete práve na území USA. Reč je o je Yellowstonskom národnom parku, ktorý bol založený v roku 1872. Uvidíte zmes vzácnych rastlín,  približne sto druhov živočíchov a viac ako 200 gejzírov. Navyše park poskytuje ideálne podmienky na turistiku, cykloturistiku, horolezectvo či jazdu na koni.

New York, pulzujúce veľkomesto, postavili Holanďania v roku 1624 ako obchodné stredisko. Okrem ekonomického prínosu je mesto významným kultúrnym centrom krajiny. Nachádzajú sa tu historické pamiatky a viac ako sto svetovo preslávených múzeí a galérií.

Gejzír v Yellowstonskom národnom parku, Wyoming

Gejzír v Yellowstonskom národnom parku, Wyoming (Zdroj: pixabay/cc/shandianxiaojie_526)

 

VÝLETY

Kamkoľvek sa v USA vydáte, čaká na vás bohatý program. Môžete navštíviť niektorý z takmer 60 národných parkov, oddychovať na plážach, vydať sa s celou rodinou do zábavného parku, zažiť vzrušujúcu zábavu v Las Vegas, prezrieť si rodisko najväčších filmových trhákov – Hollywood alebo sa vybrať do niektorého z rušných veľkomiest, akým je napríklad New York.

Národný park Grand Canyon

Národný park Grand Canyon (Zdroj: flickr/cc/Franco Orsi)


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 120 V/ 60 Hz. Pre použitie amerických zástrčiek si musíte pred cestou zakúpiť adaptér.

Zásahy policajtov a neuposlúchnutie príkazov príslušníka polície môže mať tvrdšie prejavy, ako sme  zvyknutí u nás. V prípade, že dostatočne nerozumiete, trvajte na tlmočníkovi.