Tipy na fakultatívne výlety - Malaga

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Pri návšteve Španielska si nenechajte ujsť druhé najväčšie mesto Andalúzie, jeden z najstarších stredomorských prístavov, mesto, ktoré si uchováva tradície. Reč je o meste Malaga, ktoré turistom ponúka krásne pláže, promenády s palmami, fascinujúce scenérie Costa del Sol, parky s bohatou vegetáciou, rozmanité historické pamiatky a mnoho  zaujímavých miest. Dnes vám ukážeme, čo sa v Malage oplatí vidieť.  

 

Alcazaba

Malaga je známa dvomi maurskými pevnosťami. Jednou z najzachovalejších v celom Španielsku je pevnosť Alcazaba, ktorá bola postavená na pozostatkoch fenického paláca v 9. storočí a prestavaná v 11. storočí. Opevnenie tvoria tri obvodové múry s 110 vežami. Zachované ostali len niektoré ako napríklad Torre de la Vela či Torre del Homenaje. Dnes sa tu nachádzaj aj múzeum výtvarného umenia a archeologické múzeum. Súčasťou pevnosti je  krásna záhrada ukrytá v nádvorí hradu.

Cena vstupného: 2,20 EUR, spojené vstupné Alcazaba a  Gibralfaro: 3,55 EUR, v nedeľu po 14:00 vstup zadarmo

Pevnosť Alcazaba patrí k najzachovalejším v krajine

Pevnosť Alcazaba patrí k najzachovalejším v krajine (Zdroj: flickr/cc/campra)

 

Gibralfaro

Najkrajší výhľad na mesto sa vám naskytne, keď navštívite hrad Gibralfaro týčiaci sa na kopci nad mestom vedľa pevnosti Alcazaba. Postavený bol už v 10. storočí ako ochrana pred útokmi a ubytovňa pre vojakov. Finálnu podobu však získal až v 14. storočí za vlády Sultána Yusefa I. z Granady. Hrad bol postavený na mieste, kde sa pôvodne nachádzal fenický maják. Názov je odvodený od slova "Gebel-faro" (spojenie arabského a gréckeho slova), čo v preklade znamená „Skala majáku“.

Cena vstupného: 2,10 EUR

Druhou pevnosťou v meste je Gibralfaro

Druhou pevnosťou v meste je Gibralfaro (Zdroj: flickr/cc/MomLes)

 

Teatro Romano de Malaga

V kultúrnom centre mesta pri pevnosti Alcazaba sa nachádza najstaršia pamiatka Malagy - Teatro Romano de Malaga. Toto antické divadlo bolo postavené v prvom storočí pred n. l. za vlády cisára Augusta a využívané až do 3. storočia nášho letopočtu. Divadlo s kapacitou 220 divákov bolo dlhé roky ukryté pred svetom, no vďaka dlhému archeologickému výskumu a náročným prácam je dnes celoročne prístupné verejnosti.

Teatro Romano de Malaga

Teatro Romano de Malaga (Zdroj: flickr/cc/kamandula)

 

Katedrála La Manquita

Na mieste pôvodnej mešity bola medzi rokmi 1528 –1782 postavená najväčšia katedrála Malagy a to katedrála La Manquita.  Od Plaza de la Marina, Calle Larios Molina vedie cesta až do starého mesta, kde dominuje táto katedrála. Na stavbe sa spájajú prvky barokové, renesančné a gotické,  hlavná loď siaha do výšky 40 metrov. Návštevníci môžu vystúpiť na vrchol 86 metrovej severnej veže a pokochať sa nádherným panoramatickým výhľadom.

Cena vstupného: 3,50 EUR

La Manquita, najväčšia katedrála v Malage

La Manquita, najväčšia katedrála v Malage (Zdroj: flickr/cc/FJKFJK)

 

Iglesia de Santa María del Sagrario

Kostol známy ako La iglesia del Sagrario alebo Iglesia de Santa María del Sagrario uvidíte pri prechádzke cez historické centrum mesta. Výstavba prebiehala medzi 15. - 18. storočím. Kostol má portál vytesaný z kameňa, ktorý sa v pôvodnom stave uchoval od 16. storočia až dodnes. Na stavbe sa prelínajú gotické a typicky španielske prvky.

 

Ulica Marqués de Larios

Prelínanie tradičných prvkov z modernými uvidíte pri prechádzke po pešej zóne, hlavnej tepne centra, ulici Marqués de Larios. Je to živé miesto s obchodíkmi a reštauráciami, počas víkendov je plná živých sôch a hudobníkov. Odtiaľto vedie aj cesta k vychýrenému trhovisku Atarazanas s veľkým výberom čerstvých potravín. Tradícia  centrálneho trhu siaha až do 14. storočia.

Marqués de Larios

Marqués de Larios (Zdroj: flickr/cc/quinoal)

 

Picassovo múzeum

Picassovo múzeum sídli v paláci Palacio de Buenavista, v renesančnej budove zdobenej maurskými prvkami, ktorá bola obnovená v modernom štýle. Nájdete ho priamo v srdci starého mesta na ulici Calle San Agustín. V múzeu si môžete prezrieť viac ako 233 umeleckých diel. Poslednú nedeľu v mesiaci je vstup zdarma.

Cena vstupného: dospelý 5,50 – 10 EUR, dieťa do 13 rokov zadarmo

Budova Picassovho múzea

Budova Picassovho múzea (Zdroj: flickr/cc/RAFAVIVI)

 

Rodný dom Picassa

Keď budete kráčať po Plaza de la Merced smerom k Picassovmu múzeu, naďabíte na jeho rodný dom. Sú tu vystavené zaujímavé fotografie, ktoré dokumentujú život a tvorbu umelca počas života v Malage a niekoľko artefaktov z raného obdobia. Stáva sa, že si turisti túto budovu zmýlia s múzeom, no to sa nachádza o pár metrov ďalej.   

Cena vstupného: 1 EUR

Rodný dom Pabla Picassa

Rodný dom Pabla Picassa (Zdroj: flickr/cc/bradman334)

 

Centro de Arte Contemporáneo (CAC)

Centro de Arte Contemporáneo je centrum súčasného umenia s výnimočnou zbierkou umenia 20. storočia od roku 1950 po súčasnosť. Nachádza sa v oblasti známej ako Soho de Málaga v bývalej budove tržnice. Stála expozícia pozostáva zo 400 diel, organizujú sa dočasné výstavy, prednášky, kurzy a semináre.

Cena vstupného: zadarmo

Centro de Arte Contemporáneo

Centro de Arte Contemporáneo (Zdroj: flickr/cc/monumentosdemalaga)

 

Múzeum umenia a kostýmov

Múzeum môžete navštíviť v historickej časti mesta Malaga, sídli v typickej andalúzskej budove z 17. storočia s maurskými prvkami. Návštevníkov oboznámi s tradíciami, miestnym folklórom a remeselnými výrobkami tohto regiónu. Neustále pripravujú nové výstavy prezentujúce tunajšiu kultúru.

 

Interaktívne múzeum hudby

Museo Interactivo de la Música de Malaga (MIMMA) má svoje sídlo v  Palacio del Conde Navas z 18. storočia. Zabudnite na nápis „prosím, nedotýkajte sa“, v tomto múzeu si môžete prezrieť a vyskúšať bohatú zbierku nástrojov pre všetky vekové kategórie. Múzeum vlastní zbierku hudobných nástrojov z celého sveta zo všetkých epoch a kultúr, približne 1000 kusov (400 kusov tvorí stálu expozíciu).

Cena vstupného: dospelý 4 EUR, študent, senior a skupina 3 EUR, dieťa do 6 rokov zadarmo

Museo Interactivo de la Música de Malaga

Museo Interactivo de la Música de Malaga (Zdroj: flickr/cc/Ulrike Parnow)

 

La Concepcion Jardin Botanico (Botanická záhrada)

La Concepcion predstavuje jedinečný komplex záhrad, ktoré sú tematicky rozdelené. Uvidíte časti s tropickými rastlinami a exotickými kvetmi, plochy s „miestnou“ vegetáciou, rastliny privezené zo  Šalamúnových ostrovov, Polynézie, Číny, Japonska, Austrálie, Brazílie či Mexika, stredomorskú flóru, tropické a subtropické rastliny. Záhrady začali vznikať v roku 1855. Súčasťou je aj pozoruhodný zámok, ktorý patril tvorcom týchto záhrad -  markízovi Casa Loring a jeho manželke.

Botanická záhrada v Malage

Botanická záhrada v Malage (Zdroj: flickr/cc/Christopher West)
 

Parque de Málaga

Malaga je známa aj svojimi krásnymi parkmi, jedným z nich je Parque de Málaga medzi Principal Alameda a Paseo de España, tiahne sa od Plaza de General Torrijos po Plaza de la Marina. Oddýchnuť si môžete v prostredí bohatej vegetácie, stredomorských i tropických rastlín.

Jeden z parkov v Malage – Parque de Málaga

Jeden z parkov v Malage – Parque de Málaga (Zdroj: flickr/cc/ALMA MATER2208 – Jenny Villar)

Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu: