Slovinsko - Základné informácie

Slovinsko

Slovinsko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 2 milióny
 • Hlavné mesto: Ľubľana
 • Jazyk: slovinsky, taliansky, maďarsky
 • Mena: Euro (EUR)

 

Slovinsko s rozlohou 20 273 km² patrí medzi najmenšie štáty Európskej únie. Tento stredoeurópsky štát má prístup k Jadranskému moru. Hoci jeho pobrežie má dĺžku sotva 47 km, malebnú atmosféru a kúzlo mu nemôžeme uprieť. Susedí s Talianskom, Rakúskom, Chorvátskom a Maďarskom.

Archeologické prieskumy ukázali, že bolo územie osídlené už v praveku. Krajina bola súčasťou Rímskej ríše i Rakúsko-Uhorska. Výrazný vplyv malo na formovanie krajiny obdobie vlády Habsburgovcov. Od roku 1929 tvorilo súčasť Juhoslávie. Samostatnosť získalo až v roku 1991.

Na jednom mieste nájdete majestátne hory s krásnou prírodou i malebnú riviéru s čistými kamenistými plážami. Oddych na plážach, prechádzky a poznávanie historických pamiatok si môžete okoreniť adrenalínovými športami a horskou turistikou. V posledných rokoch sa stalo Slovinsko vyhľadávanou destináciou pre nadšencov splavovania a kvalitného wellnessu.

Krásna príroda v okolí Julských Álp

Krásna príroda v okolí Julských Álp (Zdroj: flickr/cc/Canon user)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 2 063 077
 • Hlavné mesto: Ľubľana
 • Jazyk: slovinčina
 • Mena: Euro (EUR)


CENY V SLOVINSKU

Slovinsko ako člen EÚ používa jednotnú menu – euro. S výmenou peňazí preto nebudete mať žiadne starosti. Ceny sú pre našinca priaznivé. S predraženými cenami sa stretnete len v hlavnom meste. Mierne rozdiely v cenách sú medzi hlavnou letnou sezónou a zvyškom roku. Ceny ubytovania sa pohybujú od 50 EUR v 1-hviezdičkovom hoteli až po približne 200 EUR v 5-hviezdičkovom za jednu noc.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,10 – 1,50 €
 • Voda (1,5 l) = 0,60 – 1 €
 • 1 l mlieka = 0,90 €
 • 1 kg miestneho syra = 8 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 15 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 7 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 9 €
 • Cola (0,33 l) = 1,90 €
 • Kapučíno = 1,50 €
 • Pivo = 2,40 – 2,70 €

Slovinsko je už roky obľúbenou raftingovou destináciou

Slovinsko je už roky obľúbenou raftingovou destináciou (Zdroj: flickr/cc/Cristiano De March)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V SLOVINSKU

Štátne i súkromné zdravotnícke zariadenia sú na veľmi dobre úrovni. Pred odchodom do Slovinska si vybavte Európsky preukaz zdravotného poistenia vo vašej poisťovni v SR. Ak sa preukážete týmto preukazom v Slovinsku, budete ošetrení za rovnakých podmienok ako slovinskí občania. Odporúča sa uzatvoriť tiež cestovné poistenie.

Slovenskí občania, hlavne deti, by mali byť očkovaní proti hepatitíde typu B. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. V prípade, že sa chystáte na dlhšiu túru do horských oblastí, zvážte očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Slovinska


BEZPEČNOSŤ V SLOVINSKU

Slovinsko je považované za bezpečnú krajinu. Kriminalita je nízka. Horšia situácia je v prímorských oblastiach, kde sa pohybuje najviac turistov. Nenechávajte osobné veci bez dozoru a tašku, prípadne elektroniku, majte na dobre viditeľnom mieste.

Je bezpečné cestovať do Slovinska v čase Korony?


DOKLADY V SLOVINSKU

Slovenskí občania môžu cestovať do Slovinska len s platným občianskym preukazom. V prípade, že cestujú neplnoleté deti bez svojich rodičov, odporúčame mať pri sebe úradne overenú plnú moc. Pre dovolenkárov ubytovaných v dovolenkových rezortoch nepripadá žiadna prihlasovacia povinnosť. Ak cestujete „na voľno“, musíte sa do 48 hodín prihlásiť na najbližšej polícii.

Unikátny Hrad Predjama pod previsom skalnej steny

Unikátny Hrad Predjama pod previsom skalnej steny (Zdroj: flickr/cc/PetJok)

 

Cestovné doklady do Slovinska

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V SLOVINSKU

 

 • Integrovaný informačný systém (polícia, prvá pomoc, hasiči): 113
 • Všeobecné informácie: 1987

Telefónna predvoľba v Slovinsku je +386.


POČASIE

Podnebie v Slovinsku je rozmanité, stretnete sa s kontinentálnym, alpským i stredomorským podnebím. Pobrežie a západná časť krajiny má stredomorské podnebie s príjemne teplým a slnečným počasím takmer počas celého roka. Prevažnú časť územia tvorí kontinentálna klíma so studenými zimami a horúcimi letami.

Slovinské letovisko Portorož

Slovinské letovisko Portorož (Zdroj: flickr/cc/F Street)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Mesto Portorož, jedno z najznámejších slovinských letovísk, nájdete na v Terstskom zálive. Známe prímorské a klimatické kúpele, hotely s bohatými službami, promenády, luxusné reštaurácie, veľmi dobré podmienky na potápanie i zábava v aquaparku...to všetko láka turistov do Portorožu. Navyše sa toto prístavné mesto môže pochváliť piesočnatou plážou, čo je v Slovinsku nevídané.

Medzi najnavštevovanejšie atrakcie patrí Postojnská jaskyňa. Slovinsko je bohaté na krasové oblasti a jaskynné systémy, no táto jaskyňa je unikát. Jaskynný tunel vytvorila rieka Pivka a už v roku 1872 tu bola postavená železničná trať s osvetlením. Každý deň ním premáva vláčik, ktorý vás prevedie po tajomných zákutiach jaskyne.

Na hranici s Talianskom sa rozprestiera pohorie Julské Alpy, ktoré je súčasťou Triglavského národného parku. Návštevníkom ponúka horské steny, vodopády, rieky, ľadovcové plesá, ideálne podmienky na adrenalínový splav, turistiku i horolezectvo.

Krásy Postojnskej jaskyne

Krásy Postojnskej jaskyne (Zdroj: flickr/cc/Sonja&Wolfgang)
 

VÝLETY

Z výletov sú obľúbené najmä rôzne podoby turistiky, poznávanie krásnej prírody, horské výstupy na skalné steny, návšteva jaskýň, Národného parku Triglav a prehliadka jazera Bohinj. Bohatá je tiež ponuka športov vrátane adrenalínových zážitkov. Skúsiť môžete liečivé kúpele, atrakcie pre rodiny s deťmi alebo poznávať slovinské mestá a pamiatky.

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Elektrické napätie: 220 V/ 50 Hz. Používajú sa štandardné zástrčky európskeho typu. Nebudete potrebovať cestovný adaptér.

V horských oblastiach vás môže zastihnúť silná búrka a ochladenie. Prispôsobte preto svoj odev a obuv prírodným podmienkam.