Rakúsko je stredoeurópska krajina, ktorej západné hranice sa dotýkajú Slovenka. Susedí tiež s Nemeckom, Českom, Maďarskom, Slovinskom, Talianskom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Člení sa na 9 spolkových krajín: Viedeň, Dolné Rakúsko, Burgendland, Horné Rakúsko, Štajersko, Korutánsko, Salzbursko, Tirolsko a Vorarlberg.

História Rakúska siaha do raného stredoveku, kedy prichádzali mnohé kmeňové národy. Najvýraznejšie sa na dejinách podpísala rodina Habsburgovcov. K moci sa dostala v 13. storočí. Od nástupu Márie Terézie na trón nasledovali roky plné konfliktov a bitiek, ale tiež veľkého rozvoja. Bohatá história priniesla dnešnému Rakúsku veľa vzácnych historických pamiatok, ktoré pravidelne obdivujú tisícky návštevníkov.

Veľkú časť povrchu krajiny zaberá horský masív Álp s týčiacimi sa štítmi, panenskou prírodou, údoliami a horskými jazerami. Už dlhé roky je Rakúsko vyhľadávanou krajinou v horúcich dňoch i zimnom období. Kúpanie v priezračných vodách, turistika, raftovanie či atrakcie pre rodiny s deťmi lákajú dovolenkárov v letnom období. V zimných mesiacoch sa lyžiarske strediská zaplnia turistami z celej Európy.

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 8 699 730
 • Hlavné mesto: Viedeň
 • Jazyk: nemčina
 • Mena: Euro (EUR)

Štefanský dóm vo Viedni

Štefanský dóm vo Viedni (Zdroj: flickr/cc/Andrea Gandino)

 

CENY V RAKÚSKU

S výmenou peňazí nebudete mať žiadne starosti. V Rakúsku sa platí eurom a to v hotovosti alebo platobnou kartou. Bankomaty sú k dispozícii na každom kroku. Ubytovanie začína od 50 EUR za jednu noc v 1-hviezdičkovom hoteli. V luxusnom 5-hviezdičkovom hoteli zaplatíte viac ako 200 EUR.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,80 €
 • Voda (1,5 l) = 2 €
 • 1 l mlieka = 1,25 €
 • 1 kg syra = 15,30 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 11 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 28 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 9 €
 • Cola (0,33 l) = 2,90 €
 • Kapučíno = 3,40 €
 • Pivo = 0,76 – 3,70  €


OČKOVANIE A CHOROBY V RAKÚSKU

Úroveň rakúskeho zdravotníctva je na vysokej úrovni. Zdravotnícke zariadenia sú veľmi dobre vybavené a poskytujú v nich služby kvalifikovaní lekári. Občania Slovenskej republiky majú po predložení Európskeho zdravotného preukazu nárok na ošetrenie rovnako ako obyvatelia Rakúska. Odporúča sa uzatvoriť pred cestou rozšírené komerčné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady.

Žiadne špeciálne očkovanie vás pred dovolenkou v Rakúsku nečaká. Stačí, ak si skontrolujete očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Pohľad na Salburg

Pohľad na Salburg (Zdroj: flickr/cc/jurek.georg)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Rakúska

BEZPEČNOSŤ V RAKÚSKU

Vnútorná bezpečnosť je na vysokej úrovni. Krádeží je málo, no odporúčame zvýšiť pozornosť v miestach, kde sa vyskytuje veľa turistov. Osobné veci nenechávajte bez dozoru.

Je bezpečné cestovať do Rakúska v čase Korony?


DOKLADY V RAKÚSKU

Na cestu do Rakúska vám postačí platný občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty alebo cestovný pas.

Cestovné doklady do Rakúska


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V RAKÚSKU

 

 • Polícia: 133
 • Hasiči: 122
 • Záchranná služba: 144
 • Tiesňová linka: 112
 • Lekárska pohotovosť: 141
 • Informácie o telefónnych číslach: 118877

Telefónna predvoľba v Rakúsku je +43.

Výhľad so štítu v Rakúskych Alpách

Výhľad so štítu v Rakúskych Alpách (Zdroj: pixabay/cc/Walkerssk)

 

POČASIE

Rakúsko sa nachádza medzi východným kontinentálnym a západným oceánskym podnebným pásmom. Z tohto dôvodu sú cítiť veľké rozdiely medzi zimou a letom a tiež rozdielne počasie v jednotlivých častiach krajiny. Na počasie má vplyv nadmorská výška. Vo vyšších polohách sú zrážky početnejšie, najmä tie snehové. Západná časť má miernejšie zimy a teplé letá. Pre východnú časť sú typické horúčavy počas leta, mrazivé zimy a zrážky počas celého roka.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, patrí k najstarším európskym mestám. Niet preto divu, že je plná skutočne nezabudnuteľných miest a historických pamiatok. Odporúčame navštíviť honosný barokový palác Schönbrunn či gotickú stavbu Stephansdom (dóm Sv. Štefana). Nevynechajte  prehliadku niektorej z mnohých galérií či múzeí ako napríklad Kunsthistorisches Museum.

Pod názvom Salzburg či Soľnohrad sa ukrýva rodisko slávneho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Kúzelné mesto s námestiami, kostolíkmi a fontánami ponúka vzácne stavby z románskeho obdobia, z čias gotiky, renesancie i baroka. K najnavštevovanejším pamiatkam patrí katedrála svatého Ruperta a Vrigila  zo 17. stor., zámok Mirabell a hrad Hohensalzburg.

Dych vyrážajúca príroda s neopakovateľnými výhľadmi patrí k najväčším lákadlám krajiny. Na jej území sa rozprestiera najväčší národný park v strednej Európy. Hovoríme o tzv. Nationalpark Hohe Tauern alebo slovenky o Národnom parku Vysoké Taury. Park tvoria ľadovcové plochy, ihličnaté lesy, vodné plochy, vodopády, alpské lúky a vysoké štíty.

Barokový palác Schönbrunn

Barokový palác Schönbrunn (Zdroj: flickr/cc/Franzpix)

 

VÝLETY

Vďaka dobre rozvinutej infraštruktúre je možné si urobiť výlet snáď kamkoľvek. Môžete sa vydať na výlet do jedného z mnohých múzeí, do rušných miest i tradičných dediniek, vydať sa na turistiku v ktoromkoľvek ročnom období, kúpať sa a venovať vodným športom či relaxovať v kúpeľných centrách.

Národný park Hohe Tauern

Národný park Hohe Tauern (Zdroj: flickr/cc/Lec)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

EL. napätie: 220 V/ 50 Hz. Používajú sa štandardné zástrčky európskeho typu. Adaptér nepotrebujete.