Nový Zéland - Základné informácie

Nový Zéland

Krajina v Austrália
 • Časové pásmo: +11 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 4,8 miliónov
 • Hlavné mesto: Wellington
 • Jazyk: anglický, maorský
 • Mena: Novozélandský dolár (NZD)
 • Menový kurz: 1€ = 1,612 (NZD)

 

Nový Zéland tvoria dva hlavné ostrovy a ešte mnoho menších ostrovčekov v Tichom oceáne. Južný ostrov (South Island) je prevažne hornatý. Vypína sa na ňom najvyšší vrch Nového Zélandu – Mount Cook. Severný ostrov je naopak skôr rovinatý, formovaný niekdajšou sopečnou činnosťou.

Ostrovy boli osídlené pomerne neskoro. Medzi 13. a 15. storočím prišli do krajiny polynézski osadníci. V roku 1942 doplávali k brehom Nového Zélandu prví Európania.

Nový Zéland je pestrou krajinou, kde okúsite kúpanie na pláži i zasnežené vrcholky hôr. Pobrežie je členité a vytvára mnoho malebných zákutí s „opustenými“ plážami. Nekončiace zelené pastviny s ovcami, tropické lesy, termálne pramene, čisté jazerá, gejzíry či jaskyne sú len malou ukážkou prírodného bohatstva tejto krajiny. Skrátka neprídu ani milovníci histórie, architektúry a rôznych múzeí a galérií.

Nedotknutá príroda je najväčším bohatstvom

Nedotknutá príroda je najväčším bohatstvom (Zdroj: pixabay/cc/12019)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +12 hodín
 • Počet obyvateľov: 4 812 000
 • Hlavné mesto: Wellington
 • Jazyk: angličtina, maorčina
 • Mena: Novozélandský dolár (NZD), 1 € = 1,6944 NZD

 

CENY NA NOVOM ZÉLANDE

Bežné potraviny a predmety každodennej potreby nie sú oveľa drahšie ako u nás. Vysoké ceny pocítite na rôznych atrakciách (napríklad vstupenky do národných parkov). Oficiálnou menou krajiny je novozélandský dolár deliaci sa na 100 centov. Platiť môžete v hotovosti alebo platobnými kartami. Dostupné sú bankomaty i banky.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 2,20 NZD
 • Voda (1,5 l) = 1,80 NZD
 • 1 l mlieka = 2,56 NZD
 • 1 kg miestneho syra = 9,50 NZD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 18 NZD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 45 NZD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 11 NZD
 • Cola (0,33 l) = 3,14 NZD
 • Kapučíno = 4,48 NZD
 • Pivo = 5,20 NZD

Hora Mount Cook v Južných Alpách

Hora Mount Cook v Južných Alpách (Zdroj: pixabay/cc/kewl)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA NOVOM ZÉLANDE

Štátne zdravotnícke zariadenia sú v krajine viac rozšírené než súkromné zariadenia. Novozélandské zdravotníctvo je na dobrej úrovni zrovnateľnej s Austráliou a Európou. Upozorňujeme na uzatvorenie kvalitného poistenia. Nepoistení turisti budú mať s ošetrením zbytočné problémy a to dokonca  v prípade, že by chceli platiť v hotovosti.

Žiadne nadštandardné očkovanie nemusíte absolvovať. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Nový Zéland

BEZPEČNOSŤ NA NOVOM ZÉLANDE

Nový Zéland sa môže pochváliť nízkou mierou kriminality. Pozornosť zbystrite vo väčších mestách. Mohli by ste sa stať obeťou miestnych vreckárov. Hotovosť, cennosti a doklady si starostlivo odložte. Tašku noste na dobre viditeľnom mieste.

 

Je bezpečné cestovať na Nový Zéland v čase Korony?

Cestovné doklady na Nový Zéland

DOKLADY NA NOVOM ZÉLANDE

Medzi Novým Zélandom a Slovenskou republikou platí bezvízový styk. Vzťahuje sa na turistické cesty do 90 dní. V prípade, že chcete v krajine študovať či pracovať, musíte požiadať príslušné veľvyslanectvo o vydanie konkrétneho typu víz. Ako cestovný doklad vám poslúži platný cestovný pas.

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA NOVOM ZÉLANDE

 

 • Polícia, hasiči, záchranná služba: 111
 • Konzulárna služba ministerstva zahraničných vecí: 021 427 299

Telefónna predvoľba na Novom Zélande je +64.

Piesočnatá pláž Maunganui Beach

Piesočnatá pláž Maunganui Beach (Zdroj: flickr/cc/Ken&Trish)

 

POČASIE

Podnebie by sa vo všeobecnosti dalo charakterizovať ako mierne, prímorské. Severný ostrov je teplejší ako zvyšok krajiny. Bohatá na zrážky a dosť veterná je západná časť Južného ostrova. Ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 0ºC až 30ºC. Len výnimočne prekonajú tieto hodnoty.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Ostrovy ponúkajú tiché miesta i rušné, ktoré ocenia milovníci poriadnej zábavy a pestrého programu. Ak ste sa našli v druhej kategórii, skúste navštíviť hlavné mesto Nového Zélandu. Mesto Wellington sa nachádza na Severnom ostrove, konkrétne v jeho južnej časti. Okrem prechádzky mestom s kostolmi a inými zaujímavými stavbami môžete zamieriť do múzeí, zoologickej a botanickej záhrady, nakupovať a vychutnávať si nočný život.

Pozdĺž západného pobrežia Južného ostrova sa tiahnu Južné Alpy. Dominantou pohoria je Mount Cook, najvyššia hora Nového Zélandu. Vypína sa do výšky 3724 metrov nad morom. Celá oblasť okolo Mount Cooku je chránená a tvorí Národný park Aoraki/Mount Cook.

Krásne piesočnaté pláže obmývané tyrkysovým morom môžu vo vás vzbudzovať mylný pocit, že ste na dovolenke v Karibiku. Takou je tiež prírodná piesočnatá pláž Maunganui Beach v zátoke Bay of Plenty. Pláž je dokonalým miestom na romantické chvíle, kúpanie a dokonca surfovanie.

Pohľad na hlavné mesto

Pohľad na hlavné mesto (Zdroj: pixabay/cc/reginaspics)

 

VÝLETY

Ostrovčeky roztrúsené neďaleko hlavných ostrovov sú ideálnym miestom na lodné výlety. Môžete si vychutnávať plavbu alebo spoznávať samotné ostrovy. Môžete podnikať dobrodružné výpravy a  pozorovať vtáky. Adrenalínových nadšencov poteší bungee jumping či dokonca raftovanie po vodopáde na rieke Kaituna.

Rafting na rieke Kaituna

Rafting na rieke Kaituna (Zdroj: flickr/cc/browne.katie)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 230 V / 50 Hz. Budete potrebovať cestovný adaptér.

Pozor na jedovaté medúzy!

Platia pomerne prísne pravidlá o dovoze na Nový Zéland. Zakázaný je dovoz všetkých potravín.

Čo by ste mali vedieť?

Pripravte sa na dovolenku na Nový Zéland. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy