Nemecko či oficiálnym názvom Spolková republika Nemecko je štát v strednej Európe. Skladá sa zo 16 spolkových krajín. Susedí s Francúzskom, Luxemburskom, Belgickom, Holandskom a Dánskom. Nemecko má dokonca prístup k moru. Jeho severné brehy obmýva Severné a Baltské more.

Predpokladá sa, že pôvodné germánske kmene osídlili územie dnešného Nemecka už v roku 100 nášho letopočtu. Do povedomia sa Nemecko zapísalo neblahou vojnovou minulosťou, no jeho história je oveľa bohatšia a dodnes uchováva mnoho úžasných pamiatok.

V Nemecku čaká na cestovateľov bohatý program a to počas celého roka. Krajina je popretkávaná množstvom dobre vybudovaných ciest, ktoré vedú ku kultúrno-historickým pamiatkam, rodinným atrakciám i prírodným krásam. Letné obdobie láka turistov hlavne k moru a na turistiku. Zima praje milovníkom športov. Vycestovať môžu napríklad do Álp, do pohoria Harz alebo Čierneho lesa.

Zámok Neuschwanstein neďaleko mesta Füssen

Zámok Neuschwanstein neďaleko mesta Füssen (Zdroj: pixabay/cc/TreptowerAlex)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 82 175 684
 • Hlavné mesto: Berlín
 • Jazyk: nemčina
 • Mena: Euro (EUR)


CENY V NEMECKU

Nemecko ako člen EÚ používa jednotnú menu, teda euro. Bankomaty sú ľahko dostupné, s výberom nebudete mať žiaden problém. Cena ubytovania sa pohybuje od 48 EUR za noc v 1-hviezdičkovom hoteli až do približne 135 EUR v 5-hviezdičkovom.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,50 €
 • Voda (1,5 l) = 0,62 €
 • 1 l mlieka = 0,86 €
 • 1 kg miestneho syra = 10,18 €
 • Porcia jedla v lacnejšej reštaurácii =10 €
 • Porcia jedla v luxusnejšej reštaurácii = 22 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 €
 • Cola (0,33 l) = 2,45 €
 • Kapučíno = 2,50 €
 • Pivo = 0,74 – 3,68 €

Nádherná alpská príroda

Nádherná alpská príroda (Zdroj: pixabay/cc/EdwinRS)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V NEMECKU

Zdravotnícke zariadenia a v nich poskytované služby sú na vysokej úrovni. Slovenským občanom je poskytovaná bezplatná starostlivosť na základe predloženia Európskeho preukazu zdravotného poistenie. Ten si musia vyžiadať od svojej zdravotnej poisťovne v SR ešte pred dovolenkou. Platí to len v prípade využitia štátnych zariadení. Ak by ste chceli využiť súkromné kliniky a ambulancie, uzatvorte komerčné poistenie.

Žiadne špeciálne očkovanie nebudete potrebovať. Úplne si vystačíte s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Nemecka


BEZPEČNOSŤ V NEMECKU

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenských občanom dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. Zvýšte pozornosť v rušných mestách, turisticky vyhľadávaných lokalitách a na zastávkach mestskej hromadnej dopravy. Nenechávajte osobné veci bez dozoru. Podľa možnosti sa dlho nezdržiavajte v miestach s väčším množstvom ľudí.

 

Je bezpečné cestovať do Nemecka v čase Korony?

DOKLADY V NEMECKU

Do krajiny môžete cestovať s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Na území Nemecka sa slovenskí občania môžu zdržiavať až do posledného dňa platnosti cestovného dokladu. Platí to pre turistické a služobné cesty, ktoré nepresiahnu dobu 3 mesiace.

Budova Ríšskeho snemu v Berlíne

Budova Ríšskeho snemu v Berlíne (Zdroj: pixabay/cc/Wetandi)

 

Cestovné doklady do Nemecka

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V NEMECKU

 

 • Záchranná služba, polícia : 110
 • Požiarna služba, prvá pomoc: 112
 • Informácie o telefónnych číslach: 11837, 11833

Telefónna predvoľba v Nemecku je +49.


POČASIE

Podnebie je mierne kontinentálne, na severe prímorské. Vplyv na počasie má Golfský prúd. Najteplejšie je vnútrozemie počas júla, kedy sa teplota pohybuje v priemere okolo 20ºC. V zimnom období sa držia teploty na 0ºC. Ročne padne približne 600 až 1000 mm zrážok. Bohatší na zrážky je sever a západ.

Kolínska katedrála v nočných hodinách

Kolínska katedrála v nočných hodinách (Zdroj: pixabay/cc/Andi_Graf)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Kolín nad Rýnom sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Rýn. Mesto založili Rimania už pred 2000 rokmi. Spleť uličiek v starej časti mesta Altstadt vás zavedie k mnohým námestiam, tradičným krčmičkám a k historickým pamiatkam akou je napríklad gotická radnica. Dominantou mesta je 157 metrov vysoká Kolínska katedrála.

Čoraz väčšej popularite sa teší mesto Mníchov. Okrem množstva úžasných historických pamiatok, múzeí a atrakcií je presláveným organizátorom pivného festivalu. Každoročne sem prichádzajú nadšenci z celého sveta, aby sa zúčastnili 16-dňových osláv na počesť tohto nápoja.

O tom, že Alpy sú malebným miestom s nezabudnuteľnými panoramatickými pohľadmi nepochybuje skutočne nikto. My vám však odporúčame konkrétnu oblasť a to Vysokohorský národní park Berchtesgaden. Rozprestiera sa v juhovýchodnej časti krajiny, pri hranici s Rakúskom.

Môže sa pochváliť viac ako 800 krasovými jaskyňami, bohatou sieťou turistických chodníčkov i horou Jenner, na ktorú vedie lanovka.

Radnica v Mníchove

Radnica v Mníchove (Zdroj: pixabay/cc/Alexas_Fotos)

 

VÝLETY

Vďaka veľmi dobrej infraštruktúre sa môžete vydať prakticky kdekoľvek. Po celej krajine sú roztrúsené rozprávkové hrady a zámky, nechýbajú atrakcie pre celé rodiny ako zábavné parky a množstvo zoologických záhrad. Skúsiť môžete letnú i zimnú turistiku, vyraziť k moru na severe alebo do hôr na zimnú lyžovačku.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Elektrické napätie: 220 V/ 50 Hz. Používajú sa štandardné zásuvky európskeho typu. Žiadny adaptér nebudete potrebovať.