Namíbia - Základné informácie

Namíbia

Namíbia

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +2 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 2,48 milióna
 • Hlavné mesto: Windhoek
 • Jazyk: anglický, používaná je aj nemčina a afrikánčina spolu s miestnymi černošskými jazykmi
 • Mena: Namíbijský dolár (NAD)
 • Menový kurz: 1€ = 18,007 (NAD)

 

Na západnom pobreží južnej Afriky sa rozprestiera jedna z najmenej preskúmaných krajín kontinentu – Namíbia. Susedí s Angolou, Zambiou, Botswanou a Juhoafrickou republikou. Na západe krajiny obmýva pobrežie Atlantický oceán.

Nezávislosť získala ako jedna z posledných afrických krajín. Stalo sa tak až v roku 1990. Územie Namíbie obývali pôvodné kmene až do 15. storočia, kedy prišli do krajiny prví Európania.

Namíbia je krajina mnohých kontrastov, kde sa prelínajú pulzujúce moderné mestá s tradíciami a nepoznanými miestami. Ponúka prírodné klenoty ako ohromujúce kaňony, púšte, národné parky s množstvom divých zvierat, členité pobrežie, rieky a vodopády. Väčšinu územia zaberá najstaršia púšť na svete – Namíbijská púšť s vysokými dunami. Pestrosť cítiť i v architektúre. Uvidíte moderné stavby, zastúpenie koloniálnej architektúry a tradičné obydlia domorodých kmeňov.

Červené duny v oblasti Sossusvlei

Červené duny v oblasti Sossusvlei (Zdroj: pixabay/cc/Klinkow)


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 2,48 milióna 
 • Hlavné mesto: Windhoek
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Namíbijský dolár (NAD), 1 € = 14,546 NAD


CENY V NAMÍBII

Oficiálnou menou je namíbijský dolár (NAD), ktorý sa delí na 100 centov. V platobnom styku sa tiež používa juhoafrický rand (kurz 1:1 k namíbijskému doláru). Bankomaty nájdete vo všetkých väčších mestách. Platobné karty Visa a Master Card využijete v hoteloch a reštauráciách.

Ceny sú veľmi rozdielne. Záleží na lokalite. Ubytovanie začína na 50 NAD za noc v kempe, vzrastie na 500 NAD v hoteli a dokonca až na 1500 NAD v atraktívnych lokalitách ako napr. v oblastiach národných parkov.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 10,80 NAD
 • Voda (1,5 l) = 18 NAD
 • 1 l mlieka = 16 NAD
 • 1 kg miestneho syra = 96 NAD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 98 NAD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 240 NAD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 72 NAD
 • Cola (0,33 l) = 11 NAD
 • Kapučíno = 23 NAD
 • Pivo = 11 – 21 NAD


OČKOVANIE A CHOROBY V NAMÍBII

Úroveň zdravotníckych zariadení je pomerne dobrá. Určite pred cestou uzatvorte poistenie liečebných nákladov. V krajine hrozí riziko nákazy maláriou. Odporúča sa preto užívať chemické profylaktiká pred cestou a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu.

Ministerstvo zahraničných vecí SR doporučuje slovenským cestovateľom očkovanie proti tetanu. Zvážte tiež očkovanie proti hepatitíde typu A a B a týfusu.


BEZPEČNOSŤ V NAMÍBII

Bezpečnosť v Namíbii je stabilizovaná, až na oblasť pri hraniciach s Angolou, kde je situácia neistá. Odporúčame dodržiavať základné pravidlá osobnej bezpečnosti. Nenoste pri sebe cenné veci a nenechávajte osobné veci bez dozoru.

Namíbia ponúka množstvo úchvatných krás

Namíbia ponúka množstvo úchvatných krás (Zdroj: pixabay/cc/4939)

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

DOKLADY V NAMÍBII

Pre vstup do krajiny potrebujete cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov po návrate z krajiny a platné vízum vydané napr. na Veľvyslanectve Namíbie vo Viedni. Ak by ste pobyt potrebovali predĺžiť, obráťte sa na imigračný úrad v Namíbii.

Cestovné doklady do Namíbie


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V NAMÍBII

 

 • Jednotné číslo núdzového volania: 10111

Telefónna predvoľba v Namíbii je +264.


POČASIE

Podnebie je veľmi suché. Ročné obdobia sú opačne ako na severnej pologuli. Letné obdobie trvá od septembra do apríla, pričom v obdobím od októbra do apríla trvá obdobie dažďov. Zima začína v máji a trvá do augusta. V tomto období ovplyvňujú pobrežie východné vetry, ktoré často navejú piesok z Namíbijskej púšte do Atlantického oceánu. V zimnom období sa teploty pohybujú medzi 18 – 22ºC a v letnom stúpnu na 30ºC.

Kostol pripomína éru nemeckého kolonializmu

Kostol pripomína éru nemeckého kolonializmu (Zdroj: flickr/cc/Raymond June)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Zaujímavé historické pamiatky prevažne v štýle nemeckého kolonializmu a zábavu nájdete v hlavnom meste krajiny – v meste Windhoek. Uvidíte napríklad luteránsky kostol či pevnosť Alte Feste. Mesto prepája rôzne kultúry, ruch veľkomesta s tradíciami a je výborným východiskovým bodom pre podnikanie safari výletov.

Húfy zvierat pri napájadle uvidíte v Národnom parku Etosha v severozápadnej časti Namíbie. Je jedným z najlepšie prístupných parkov v celej južnej Afrike. Poskytuje domov populácii levov, leopardov, gepardov, zebier, žiráf, slonov, nosorožcov či viac ako 300 druhom vtákov.

Medzi tie najkrajšie prírodné krásy Namíbie patria vodopády Ruacana Falls, jedny z najväčších vodopádov Afrike. Nachádzajú sa na rieke Kunene. Nevynechajte návštevu skalných útvarov Messum Crater južne od vodopádov.

Slony pri napájadle v NP Etosha

Slony pri napájadle v NP Etosha (Zdroj: pixabay/cc/paul24)

 

VÝLETY

Z pestrej ponuky výletov si môžete vybrať napríklad adrenalínové jazdy na terénnych autách cez vysoké duny púšte, obľúbené safari výpravy, návštevu niektorého z národných parkov, turistiku do prírody, návštevu typických afrických dediniek či miestnych trhov s unikátnymi suvenírmi.

Dobrodružstvo naprieč divokou krajinou

Dobrodružstvo naprieč divokou krajinou (Zdroj: pixabay/cc/leoto)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Jazdí sa po ľavej strane. Potrebujete mať pri sebe medzinárodný vodičský preukaz. Nezabúdajte na dostatočné zásoby pohonných hmôt a vody.

Nekúpte sa v sladkých vodách! Hrozí riziko nákazy bilharziou a dokonca možnosť stretu s krokodílom a hrochom.

Šetrite vodou, cena vody je v krajine vysoká.

Tečúca voda z kohútika je pitná, no odporúčame uprednostniť kupovanú vodu z fľaše.

El. napätie: 220 V/ 50 Hz. Pre použitie našej elektroniky je potrebné zakúpiť cestovný adaptér.

COVID-19 Garancia