Lokality

Madagaskar - Základné informácie

Madagaskar

Madagaskar

Krajina v Afrika
 • Časové pásmo: +3 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 24,89 milióna
 • Hlavné mesto: Antananarivo
 • Jazyk: francúzsky, malgašský
 • Mena: Malgašský ariary (MGA)
 • Menový kurz: 1€ = 4430,917 (MGA)

 

Pri juhovýchodnom pobreží africkej pevniny leží ostrov Madagaskar. Jeho brehy obmýva Indický oceán. Ostrov s dĺžkou takmer 1600 km a šírkou 500 km sa z hľadiska rozlohy zaradil na 4. miesto.

Prví osadníci priplávali z Indie a východnej Afriky. Od roku 1500 prichádzajú na ostrov Európania. Do roku 1960, kedy získal nezávislosť, bol francúzskou kolóniou. O popularizáciu sa postaral spisovateľ a dobrodruh Móric Beňovský, ktorého si miestni obyvatelia zvolili za kráľa.

Na Madagaskare akoby zastal čas...zmes africkej kultúry s vplyvmi Indonézie a Polynézie sa ubránila francúzskej kolonizácii a pretrváva do dnešných dní. Upúta vás úžasná príroda i svojská architektúra. Stretnutia s farebnými chameleónmi a poskakujúcimi lemurmi sú na dennom poriadku.

Nádherné exotické pláže obmýva azúrové more. Okolie dotvára tropická fauna. Pobrežie lemujú malebné lagúny a koralové útesy. Výhodou tejto priam idylickej dovolenky je pokojná atmosféra. Ostrov stále uniká masovému turizmu, krajina je neporušená a miestni obyvatelia srdeční.

V popredí ryžové políčka

V popredí ryžové políčka (Zdroj: flickr/cc/mariusz kluzniak)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +2 hodiny
 • Počet obyvateľov: 24,89 milióna
 • Hlavné mesto: Antananarivo
 • Jazyk: francúzština, malgaština
 • Mena: Malagašský ariary (MGA) (madagaskarský frank), 1 € = 3438,7 MGA

Piesočnatá pláž s tropickým palmami

Piesočnatá pláž s tropickým palmami (Zdroj: flickr/cc/Daniele Romeo)

 

CENY NA MADAGASKARE

Oficiálnou menou Madagaskaru je tzv. malagašský ariary deliaci sa na 100 centimov. Označovaný je vo francúzštine ako madagaskarský frank. Najlepšie sa na ostrove zamieňajú eurá. Obchodov je na ostrove málo, nakupuje sa prevažne v tržniciach a u pouličných predavačoch.

Cena ubytovania je rôzna. Závisí od triedy a lokality. Ubytovanie v kempe vyjde 1 – 5 EUR (3438 – 17193 MGA) za noc. V hoteli v menšom meste za noc zaplatíte 5 – 12 EUR (17193 – 41264 MGA), no vo väčších mestách a lukratívnejších lokalitách až 50 a viac eur za noc. Ceny potravín sú nižšie ako v SR.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 2063 MGA
 • Voda (1,5 l) = 1375 – 3438 MGA
 • 1 l mlieka = 3438 MGA
 • 1 kg miestneho syra = 40576 MGA
 • Porcia jedla v lacnejšej reštaurácii = 4814 MGA
 • Porcia jedla v luxusnejšej triedy = 24414 MGA
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8940 MGA
 • Cola (0,33 l) = 1719 MGA
 • Kapučíno = 3094 MGA
 • Pivo = 2407 – 4126 MGA
   

OČKOVANIE A CHOROBY NA MADAGASKARE

Úroveň zdravotníctva je na nízkej úrovni. Európsky štandard spĺňajú len súkromné zariadenia. Krajina neustále bojuje s nedostatkom kvalifikovaného personálu a liekov. Navyše sa vždy od pacientov vyžaduje platba vopred a to v hotovosti. Odporúčame pred cestou uzatvoriť medzinárodné zdravotné poistenie s eventuálnou možnosťou transportu do Juhoafrickej republiky či Austrálie.

Žiadne špeciálne očkovanie sa nevyžaduje, no odporúča sa očkovanie proti hepatitíde typu A a B, žltej zimnici a brušnému týfusu. Skontrolujte si očkovanie proti tetanu. Vhodné je pribaliť si lieky na črevné problémy a antimalariká.

Na Madagaskare rastie 6 druhov baobabov, ktoré sa nikde inde nevyskytujú

Na Madagaskare rastie 6 druhov baobabov, ktoré sa nikde inde nevyskytujú (Zdroj: flickr/cc/NatGeo*)

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Madagaskar

BEZPEČNOSŤ NA MADAGASKARE

Situácia je stabilná, no kriminalita dosť vysoká. Úplne bežné sú krádeže osobných vecí, dokladov a peňazí. Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje slovenských občanov, aby zvýšili pozornosť, sledovali svoje osobné veci a najmä, aby si si vyhotovili kópiu dokladov a originály uschovali v hotelovom rezorte. Nenoste pri sebe cenné veci a veľkú hotovosť. Vyhýbajte sa verejným zhromaždeniam.

Je bezpečné cestovať na Madagaskar v čase Korony?


DOKLADY NA MADAGASKARE

Pre vstup do krajiny budete potrebovať platný cestovný pas, vízum a spiatočný cestovný lístok. V prípade, že cestujete z oblasti s výskytom žltej zimnice, musíte predložiť tiež potvrdenie o očkovaní. Cestovný pas musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po opustení krajiny.

 

Cestovné doklady na Madagaskar

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA MADAGASKARE

 

 • Polícia: 17
 • Hasiči: 18
 • Záchranná služba: 22 200 40

Telefónna predvoľba na Madagaskare je +261.

Hlavné mesto Antananarivo

Hlavné mesto Antananarivo (Zdroj: flickr/cc/nkarabiber)

 

POČASIE

Na Madagaskare sa striedajú dve ročné obdobia a to obdobie sucha (apríl – október) a obdobie dažďov (november – marec). Tropické podnebie v pobrežných oblastiach ovplyvňujú pasáty. Mení sa smerom do vnútrozemia na mierne. Celoročne hrozí riziko tropických búrok a cyklónov, najčastejšie v období január – február.  Najväčšie množstvo zrážok padne na juhu.
 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Jedným zo symbolov ostrova sú vzácne stromy – baobaby. Najkrajšou baobabovou lokalitou je západné pobrežie neďaleko mesta Morondava. Tzv. Alej baobabov sa týči do výšky úchvatných 30 metrov. Atmosféru tohto miesta dotvárajú miestni obyvatelia, na bicykloch a záprahoch sa presúvajú za prácou na ryžové políčka.

Antananarivo je hlavným mestom rovnomennej provincie a súčasne hlavným mestom ostrova. Je to historicky najzaujímavejšia lokalita. V minulosti tu totižto stáli kráľovské mestá ríše zvanej Imerina.

V juhovýchodnej časti Madagaskaru sa rozprestiera Národní park Ranomafana, ktorý sa rozhodne oplatí navštíviť. Tento tropický dažďový prales ukrýva vzácne druhy rastlín a živočíchov vrátane viacerých druhov lemurov, 130 druhov žiab či viac ako 100 druhov vtákov.

Na ostrove žije Lemura catta

Na ostrove žije Lemura catta (Zdroj: pixabay/cc/skeeze)

 

VÝLETY

Poznávacie výlety sa zameriavajú na krásy madagaskarskej prírody. Sprievodcovia vás zavedú do národných parkov, ku gejzírom a vodopádom, do podhorských dediniek či do lokalít s výskytom lemurov. Nechýbajú obľúbené lodné výlety na okolité ostrovčeky a plavby po pobreží, ktoré sú často spojené s oddychom na krásnych plážach, kúpaním a dokonca aj potápaním.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Štandardne je el. napätie 220 V/50 Hz so zásuvkami nášho typu. Len zriedkakedy narazíte na 110 V.

Tečúca voda nie je vhodná na pitie. Je nutné ju prevariť či filtrovať. Odporúčame piť vodu balenú vo fľašiach a pri kúpe skontrolovať neporušený vrchnák. Vyhýbajte sa ľadu v nápojoch, na ulici predávanej zmrzline a ovocie a zeleninu poriadne umyte a olúpte.

Zákaz fotografovania ozbrojených síl, vládnych budov a mostov.