Hongkong - Základné informácie

Hongkong

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: +8 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 7,348 miliónov
 • Hlavné mesto: Victoria City
 • Jazyk: kantonština, čínština, angličtina
 • Mena: Hongkongský dolár (HKD)
 • Menový kurz: 1€ = 8,490 (HKD)

 

Hongkong je autonómnou oblasťou Číny ležiacou na južnom pobreží a v Juhočínskom mori. Územie s rozlohou 2705 km² zahŕňa ostrov Hongkong, polostrov Kowloon, nové teritóriá a približne 200 ostrovov pri pobreží, v Juhočínskom mori. Hongkong má jednu z najsilnejších ekonomík na juhovýchode Ázie.

Archeologické výskumy ukázali, že územie dnešného Hongkongu bolo osídlené už pred 5000 rokmi. V 16. storočí k brehom doplávali  Európania počas portugalských výprav. Krátko na to prišli Briti, ktorí sa výrazne podpísali na formovaní hongkongskej histórii. Od roku 1843 sa stal britskou kolóniou. Pod správou Číny je od roku 1997.

Jedinečnosť Hongkongu spočíva v prelínaní historických odkazov s dynamicky sa rozvíjajúcimi časťami. Mrakodrapová džungľa patrí k najhustejšie osídleným oblastiam sveta. Hlavný ostrov je prepojený s pevninou a ďalšími ostrovmi prostredníctvom trajektov. Nájdete tu prírodné krásy, mestské parky, historické pamiatky, moderné mrakodrapy, múzeá, galérie... jednoducho zaujímavé miesta a program pre všetky vekové kategórie.

Pohľad na mrakodrapy Hongkongu

Pohľad na mrakodrapy Hongkongu (Zdroj: pixabay/cc/Felix_He)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +8 hodín
 • Počet obyvateľov: 7,348 miliónov 
 • Jazyk: kantonština, čínština, angličtina
 • Mena: Hongkongský dolár (HKD), 1 € = 9,0581 HKD

 

CENY V HONGKONGU

Oficiálnou menou krajiny je hongkongský dolár, ktorý sa delí sa na 100 centov. Peniaze si môžete vybrať v bankomatoch alebo bankách, ktoré sú ľahko dostupné. Jednoduchšie ubytovanie zoženiete už od 200 HKD. Luxusné ubytovanie vás vyjde na cca 1250 – 2500 HKD.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 16,10 HKD
 • Voda (1,5 l) = 12,10 HKD
 • 1 l mlieka = 23,50 HKD
 • 1 kg miestneho syra = 108 HKD
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 55 HKD
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 175 HKD
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 35 HKD
 • Cola (0,33 l) = 8,40 HKD
 • Kapučíno = 34,40 HKD
 • Pivo = 13 – 16 HKD

Budhistický chrám na ostrove Lantau

Budhistický chrám na ostrove Lantau (Zdroj: pixabay/cc/falco)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V HONGKONGU

Žiadne očkovanie nie je povinné. Podľa okolností vášho pobytu zvážte očkovanie proti hepatitíde typu A a B, brušnému týfusu a tetanu. V niektorých oblastiach sa vyskytuje kliešťová encefalitída. Pred cestou odporúčame navštíviť oddelenie cudzokrajných chorôb vo vašej nemocnici alebo sa obrátiť na svojho lekára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Hongkonga

BEZPEČNOSŤ V HONGKONGU

Bezpečnostná situácia je pomerne dobrá. Treba počítať s mierou kriminality na frekventovaných miestach. Doporučujeme pri návšteve Hongkongu dodržiavať zásady všeobecnej bezpečnosti. Nenechávajte svoje osobné veci bez dozoru. Nezdržiavajte sa v davoch. Doklady a peniaze si starostlivo uschovajte.

 

Je bezpečné cestovať do Hongkonga v čase Korony?

Cestovné doklady do Hongkonga

DOKLADY V HONGKONGU

Na turistické cesty do 90 dní sa nevzťahuje vízová povinnosť. Ako doklad vám postačí cestovný pas s minimálnou platnosťou 90 dní po návrate z dovolenky. Po prílete do Hongkongu je nevyhnutné vyplniť tzv. príletovú kartu.

Výhľad z hory Victoria Peak

Výhľad z hory Victoria Peak (Zdroj: flickr/cc/B@pts...)

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V HONGKONGU

 

 • Polícia: 199
 • Prvá pomoc: 192
 • Hasiči: 191  

Telefónna predvoľba v Hongkongu je +852.

 

POČASIE

Hongkong leží v subtropickom podnebnom pásme. V letných mesiacoch prevláda vlhké horúce počasie so zrážkami v podobe prehánok a búrok. Hrozí riziko tajfúnov. V zimnom období zmierňujú teploty monzúny vanúce od mora. Padne oveľa menej zrážok. Najpríjemnejšie počasie je počas novembra a decembra, kedy je sucho, slnečno a teploty sú mierne.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Pulzujúca obchodná štvrť Kowloon je akýmsi epicentrom zábavy a diania. Hlavnou atrakciou je Avenue of Stars, ktorá nápadne pripomína hollywoodsky chodník slávy. Okrem otlačkov na chodníku uvidíte niekoľko kovových plastík významných osobností. Nechýbajú sochy známych hercov Bruca Leeho a Jackieho Chana.

Asi tak 7 kilometrov od centra Hongkongu sa vypína hora Viktória (Victoria Peak). Je z nej úchvatný výhľad na celý Hongkong. Týči sa v nadmorskej výške 554 metrov nad morom. Na vrchol hory sa môžete vyviezť lanovkou.

Zaujímavým miestom je tiež ostrov Lantau, najväčší z hongkongských ostrovov. Na rozlohe 147 km² sa rozprestierajú chránené oblasti s nedotknutou vegetáciou, tradičné dedinky ako napríklad Tai O či zaujímavé stavby. Budhistickí mnísi postavili na ostrove na začiatku 20. storočia kláštorný komplex Po Lin. Práve tu objavíte snáď najväčšiu atrakciu Hongkongu. Je ňou bronzová socha Veľkého Budhu, ktorá meria 26 metrov a váži okolo 200 ton. Na ostrove je dokonca vybudovaný Disneyland.

Socha Veľkého Budhu na ostrove Lantau

Socha Veľkého Budhu na ostrove Lantau (Zdroj: pixabay/cc/tee2tee)

 

VÝLETY

Ostrovy i pevnina sú ľahko dostupné trajektom. Príjemným zážitkom je napríklad plavba na ostrovček Lamma s nádhernými plážami. Milovníci krásnej prírody sa môžu vydať na Victoria Peak či najvyššiu dostupnú horu Lantau Peak na ostrove Lantau. Oddych od pulzujúceho veľkomesta nájdete v mestskom parku.

Socha Bruca Leeho na Avenue of Stars

Socha Bruca Leeho na Avenue of Stars (Zdroj: flickr/cc/Huong_Quynh2211)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Najčastejšie sa používajú zásuvky európskeho typu, Stretnúť sa však môžete tiež so zásuvkami amerického či austrálskeho typu. V takom prípade je nevyhnutné použiť adaptér. Ľahko ho zakúpite v miestnom obchode.

Voda z kohútiku je väčšinou nezávadná. Na pitie je lepšie kupovať balenú vodu.