Lokality

Holandsko - Základné informácie

 

Holandsko sa rozprestiera v severozápadnej Európe. Zo severu krajinu obmýva Severné more. K holandskej pevnine patria tiež ostrovy Saba, Sint Eustatius, Bonaire a autonómne ostrovy Aruba, Curacao a Sint Maarten.
Veterné mlyny sa stali akýmsi symbolom Holandska

Veterné mlyny sa stali akýmsi symbolom Holandska (Zdroj: pixabay/cc/tpsdave)

 

Prvými obyvateľmi boli germánske a keltské kmene. Dnešné Holandsko sa rozprestiera na historickom území  Nizozemska, konkrétne v jeho severnej časti. V 19. storočí vzniklo samostatné kráľovstvo pretrvávajúce až do súčastnosti.

Holandsko sa môže pochváliť množstvom pamiatok a zaujímavých miest. Ponúka chránené  prírodné oblasti, kvetinové záhrady, početné múzea a galérie s dielami svetoznámych umelcov ako Rubens, Rembrandt či van Gogh. Dokonca môžete oddychovať na krásnych plážach obmývaných krištáľovo-čistým morom na severe krajiny.

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 17 000 000
 • Hlavné mesto: Amsterdam
 • Jazyk: holandčina
 • Mena: Euro (EUR)

Holandské národné múzeum Rijksmuseum

Holandské národné múzeum Rijksmuseum (Zdroj: pixabay/cc/kirkandmimi)

 

CENY V HOLANDSKU

Oficiálnou menou je euro, takže žiadne starosti s hľadaním zmenárne nebudete mať. Nie je problém platiť v hotovosti či kartou. Počítať však musíte s vyššími cenami ako u nás.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb (500 g) = 1,3 €
 • Voda (1,5 l) = 0,8 €
 • 1 l mlieka = 0,9 €
 • 1 kg syra = 8,7 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 27,50 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 15 €
 • Cola (0,33 l) = 2,1 €
 • Kapučíno = 2,5 €
 • Pivo = 0,9 – 4 €


OČKOVANIE A CHOROBY V HOLANDSKU

Úroveň zdravotníckych zariadení a služieb je vysoká. Odporúčame pred vycestovaní uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje prípadné ošetrenie. Ideálne je také, čo kryje aj prevoz do SR. Inak by vás ošetrenie vyšlo skutočne draho. Pozor, je nutné mať pri sebe preukaz zdravotného poistenca.

Žiadne nadštandardné očkovanie nebudete potrebovať. Postačíte si s očkovaním podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Holandska


BEZPEČNOSŤ V HOLANDSKU

Bezpečnostná situácia je pomerne dobrá. Vyskytujú sa drobné krádeže, ale tiež odcudzenie vecí z áut a izieb. Zlodeji sa samozrejme zameriavajú na turistov. Na vreckárov si dajte pozor na frekventovaných miestach. Najhoršia situácia je v Amsterdame.

Je bezpečné cestovať do Holandska v čase Korony?


DOKLADY V HOLANDSKU

Do Holandska môžete cestovať len na základe predloženia platného občianskeho preukazu. Nebudete potrebovať cestovný pas ani víza. V prípade, že cestujete za turistickými či osobnými účelmi a váš pobyt nepresiahne dobu 3 mesiace, nemusíte sa hlásiť k pobytu.
Kvetinová záhrada Keukenhof v Haarleme

Kvetinová záhrada Keukenhof v Haarleme (Zdroj: flickr/cc/jmplom)

 

Cestovné doklady do Holandska

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V HOLANDSKU

 

 • Polícia, hasiči a záchranná služba: 112
 • Miestna polícia: 0900 8844
 • Pohotovosť: 0900 1515
 • Pobrežná hliadka: 0900 0011

Telefónna predvoľba v Holandsku je +31.


POČASIE

Podnebie Holandska je prevažne oceánske. Vplyvy Severného mora a Golfského prúdu spôsobujú, že letá sú príjemné bez vysokých horúčav a naopak zimy mierne. Najnižšie teploty sa pohybujú okolo 1,7ºC v januári a najvyššie okolo 17ºC v júni.

Kanál v Amsterdame

Kanál v Amsterdame (Zdroj: pixabay/cc/kirkandmimi)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Pri návšteve Holandska si nenechajte ujsť návštevu hlavného mesta. Amsterdam je ukážkou moderného veľkomesta s množstvom pamiatok, múzeí a atrakcií pre všetky generácie. Nájdete tu rušné nákupné zóny s módnymi butikmi i romantické kanály lemované meštianskymi domami.

Holandsko vo svete mimo iného preslávila dlhoročná tradícia pestovania tulipánov. Ak by ste chceli vidieť najväčšiu kvetinovú záhradu, zamierte do mesta Haarlem. Približne 20 km západne od Amsterdamu sa nachádza záhrada Keukenhof. Každoročne tu rozkvitne až 6 miliónov rastlín.

Milovníkom histórie odporúčame mesto Haag v západnej časti krajiny. Haag je dodnes sídlom vlády, parlamentu i panovníka. Nikde inde v Holandsku nenájdete takú koncentráciu starobylých palácov, domov a múzeí ako práve tu. Prepája modernú architektúru, historické stavby a veľké plochy zelene a parkov.

Nočná atmosféra mesta Haag

Nočná atmosféra mesta Haag (Zdroj: pixabay/cc/RobVanDerMeijden)

 

VÝLETY

Ponuka výletov je skutočne pestrá. Vyraziť môžete do každého kúta krajiny. Stačí si len vybrať či uprednostňujete pulzujúce mestá, pôvodné dediny, historické pamiatky, prírodné krásy, múzeá, oddych na piesočnatých plážach alebo hľadáte zábavu pre celú rodinu.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Okrem veľkých nákupných centier sú obchody zatvorené v sobotu popoludní, v nedeľu celý deň a otvárajú až v pondelok o cca 13:00 hod.

Galérie a múzeá bývajú v pondelok zatvorené.