Lokality

Guadeloupe - Základné informácie

Guadeloupe

Guadeloupe

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 462 tisíc
 • Hlavné mesto: Basse - Terre
 • Jazyk: francúzština
 • Mena: Euro (EUR)

 

Guadeloupe tvorí dvoj-ostrov a niekoľko malých ostrov ležiacich v Karibskom mori, približne 600 km severne od pobrežia Južnej Ameriky. Patrí do súostrovia Malé Antily. Život sa sústreďuje na hlavné ostrovy - Basse Terre a Grand Terre.

 

Súostrovie čelilo krátkej britskej a švédskej okupácii. Najväčší vplyv na historický vývoj krajiny malo ale Francúzsko, ktoré územie zabralo v roku 1635. Dodnes je francúzskym zámorským územím.

 

Na Guadeloupe zažijete atmosféru pravého tropického raja s nádhernými plážami z jemného bieleho piesku, tyrkysovým morom, romantickými zátokami, vysokými vodopádmi a termálnymi prameňmi. Ostrovy sú husto porastené tropickými rastlinami a lesmi s vysokými palmami.

Exotická dovolenka na ostrove Guadeloupe

Exotická dovolenka na ostrove Guadeloupe (Zdroj: flickr/cc/akcfoto)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC -5 hodín
 • Počet obyvateľov: 462 800
 • Hlavné mesto: Basse - Terre
 • Jazyk: francúzština
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY NA GUADELOUPE

Platí sa eurom v hotovosti alebo kartou. Väčšina miestnych bankomatov akceptuje medzinárodné platobné karty. Platiť sa dá kartami Visa, MasterCard a American Express. Pochodíte s nimi v nákupných centrách, hoteloch, autopožičovniach a reštauráciách. Na trhy, výlety do dediniek či malých obchodíkov si vezmite hotovosť. Ceny sú vyššie ako u nás.

Ceny niektorých potravín:

 • Voda (1,5 l) = 3 – 4 €
 • 1 l mlieka = 0,5 – 1,1€
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 6,10 – 17 €
 • Cola (0,33 l) = 1,5 – 3 €
 • Pivo = 0,9 – 5 €

Pohľad na časť ostrova

Pohľad na časť ostrova (Zdroj: flickr/cc/murielcachou)

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA GUADELOUPE

Keďže ide o francúzsky department, zdravotná starostlivosť je zrovnateľná s úrovňou priamo vo Francúzku. Zabezpečuje ju štátna spoločnosť (Sécurité Sociale). Lekár je k dispozícii takmer v každej dedine. Doporučujeme pred cestou uzavrieť cestovné poistenie, inak by vás aj bežné ošetrenie zranenia mohlo vyjsť draho.

Žiadne špeciálne očkovanie potrebovať nebudete. Zvážte očkovanie proti žltačke typu A a B.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Guadeloupe


BEZPEČNOSŤ NA GUADELOUPE

Bezpečnostná situácia je veľmi dobrá. Nemôžeme vylúčiť drobné krádeže. V najrušnejších lokalitách, kde je veľa turistov, buďte ostražití na osobné veci.

Je bezpečné cestovať na Guadeloupe v čase Korony?


DOKLADY NA GUADELOUPE

Pre vstup do krajiny nepotrebujete vízum. Platí to v prípade, že cestujete za turistickým účelom a pobyt nepresiahne dobu 90 dní. Ako cestovný doklad slúži cestovný pas, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate.

Cestovné doklady na Guadeloupe


DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA GUADELOUPE

 

 • Polícia: 17
 • Prvá pomoc: 18
 • Lekárska služba: 15
 • Lodná pomoc: 16
 • Hasiči: 18

Telefónna predvoľba na Guadeloupe je +590.

Tradičné domy v Pointe-à-Pitre

Tradičné domy v Pointe-à-Pitre (Zdroj: flickr/cc/serquei_30)

 

POČASIE

Podnebie je tropické. Nemusíte sa obávať neznesiteľných horúčav. Ovzdušie je príjemné vďaka neustále vanúcim pasátom. Teplota sa počas celého roka pohybuje v rozmedzí 22 – 30ºC. Od januára do apríla trvá suché obdobie. Počas zvyšných mesiacov prichádzajú miene prehánky alebo náhle, intenzívne, no krátke búrky.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Prelínanie koloniálnej architektúry s karibských vplyvov ponúka najväčšie mesto ostrovov – Pointe-à-Pitre. Zážitkom je návšteva miestneho trhu s ovocím, zeleninou, čerstvými rybami a umeleckými predmetmi. História trhu v prístave siaha až do 17. storočia.

Do dediny Le Gosiermieria prichádzajú najmä milovníci kvalitného rumu a kávových a kakaových plantáží. V meste si pochutíte na vychýrenej kreolskej kuchyni.

Pláže sú jedným z najväčších lákadiel ostrova. Oplatí sa prezrieť si hneď niekoľko. Skúsiť môžete rušné pláže v letoviskách Gosier, Saint-Anne a Saint-François, opustené romantické pláže v Anse à la Gourde a v Anse Tarare, najnavštevovanejšiu pláž Grande Anse alebo pláže východného pobrežia vhodné na surfovanie a iné vodné športy.

Pláž Bois Jolan v St. Anne
Pláž Bois Jolan v St. Anne (Zdroj: flickr/cc/RX Coolpix)


VÝLETY

Z bohatej ponuky výletov si vyberie skutočne každý. Poloha v Karibskom mori je vhodná na plavby loďou a poznávanie podmorského sveta. Nachádza sa tu svetoznáma potápačská lokalita pomenovaná podľa Jacquea Cousteaua. Obľúbeným výletom je výprava na najvyššiu horu ostrova Basse-Terre a okolitého národného parku. V ponuke sú tiež výlety na koňoch, štvorkolkách, za golfom alebo prechádzka po mostíkoch v korunách stromov.

Hora Basse-Terre a národný park

Hora Basse-Terre a národný park (Zdroj: flickr/cc/-LucaM- Photography)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie 220 V, zásuvky európskeho typu sú len na niektorých miestach, potrebný je adaptér.

Tečúca voda je pitná, no i tak sa doporučuje piť kúpenú vodu z fľaše.

V septembri hrozí riziko silných búrok.