Pamiatky v Paríži
Hlavné mesto Francúzska na rieke Seina má mnoho prívlastkov. Hovorí sa o ňom, ako o hlavnom meste “módy”, no pre mnohých je to jedno z najromantickejších miest na svete. Netreba však zabúdať, že francúzska metropola ukrýva vzácne pamiatky.
Katedrála Notre Dame (Cathédrale Notre-Dame de Paris)
Gotická rímskokatolícka katedrála stojí na ostrove Île de la Cité od roku 1345. Podľa diela Victora Huga sa zvykne označovať Chrám Matky Božej. Táto katedrála bola najnavštevovanejšou pamiatkou v Paríži a miestni na ňu boli náležite pyšní. Po požiari 15. apríla 2019 však vyhorela a pre verejnosť je zatvorená. Dobrovoľníci naďalej sprevádzajú turistov počas bezplatných virtuálnych prehliadok, ktoré si môžete rezervovať tu. Katedrála by mala svoje brány opäť otvoriť koncom roka 2024.
Na chodníku pred vstupom do katedrály môžete nájsť bronzovú hviezdu, ktorá predstavuje takzvaný bod nula - miesto, ktoré predstavuje pomyselný stred Francúzska. Od tohto miesta sa oficiálne merajú všetky vzdialenosti na francúzskych cestách a vzdialenosti do Paríža.
(Zdroj: Hannah Reding, Unsplash.com)
Múzeum Louvre
Najväčšie múzeum na svete sa rozprestiera na rozlohe viac ako 60 000 m2 a je rozdelené do ôsmich hlavných častí, ktoré nesú názov podľa vystavených diel a predmetov. Ukrýva takmer 400 000 vzácnych diel a predmetov, no nie všetky sú prístupné verejnosti. Ak by ste sa chceli zastaviť pri každom vystavenom artefakte a zdržali sa pri ňom len pár sekúnd, strávili by ste v múzeu viac ako mesiac. Najvyhľadávanejší je známy obraz Mony Lisy, no ak ho chcete vidieť z blízka, vyhraďte si dostatok času a pripravte sa na dlhé rady turistov.
Sklenená pyramída na nádvorí Louvre je najnovšou časťou múzea a bola postavená v 80. rokoch minulého storočia ako kontrast k pôvodnému múzeu. Zaujímavosťou je, že viac ako polovica obrazov v Louvri pochádza od francúzskych maliarov.
Otvorené je každý deň okrem utorkov a lístok pre dospelého stojí 22 eur. Odporúča sa online rezervácia, aby ste mali istotu, že sa do múzea dostanete.
(Zdroj: Mika Baumeister, Unsplash.com)
Eiffelova veža (Tour Eiffel)
Ikona Francúzska, ktorú pozná celý svet, bola postavená v roku 1889. 324 metrov vysoká veža nesie meno po svojom autorovi, inžinierovi Gustavovi Eiffelovi. Svojho času bola najvyššou stavbou postavenou človekom.
Skladá sa z troch poschodí, na ktorých sa nachádzajú vyhliadkové plošiny s výhľadmi na celý Paríž.
Na prvom poschodí môže prekvapiť sklenená podlaha. Nachádza sa tu aj reštaurácia, obchod so suvenírmi a výstava venovaná histórii veže. Druhé poschodie vám poskytne nádherné výhľady a špičkovú gastronómiu v reštaurácii s Michelinskou hviezdou. Na treťom poschodí je ďalšia vyhliadková plošina, ale aj kancelária Gustava Eiffela s voskovými figurínami, ktorú pôvodne využíval ako byt. Vo výške viac ako 200 metrov sa nachádza aj bar, v ktorom si môžete vybrať z viacerých druhov šampanského. Na všetky poschodia vedie výťah (po druhé poschodie aj schody).
Veža je prístupná každý deň. Otváracie hodiny sa však menia podľa sezóny, preto si ich pred návštevou skontrolujte. Lístky sa dajú kúpiť aj na mieste, no odporúčame kupovať v predstihu online - vyhnete sa dlhému čakaniu v radoch.
(Zdroj: Il Vagabiondo, Unsplash.com)
Štvrť La Défense
Ak budete mať viac času na spoznávanie Paríža, zájdite aj do najväčšej obchodnej štvrte v Európe. Zámerne sa nachádza na okraji Paríža. Vyrástli tu moderné budovy zo skla a ocele, takmer 20 mrakodrapov (najväčším je Tour First). Dominantou tejto štvrte je takzvaný Veľký oblúk bratstva (Grande Arche de la Fraternité), ktorý je dvakrát taký vysoký ako pôvodný Víťazný oblúk. Dokončili ho v roku 1989 pri príležitosti 200. výročia Veľkej francúzskej revolúcie.
(Zdroj: Kenrick Baksh, Unsplash.com)
Víťazný oblúk (Arc de Triomphe)
Napoleon Bonaparte nechal postaviť 50 metrov vysoký neoklasicistický oblúk ako symbolom jeho víťazstiev vo vojnách a demonštráciu svojej sily. Nachádza sa uprostred kruhového objazdu, z ktorého vedú výjazdy na 12 hlavných tepien Paríža (avenue).
V tesnej blízkosti pocítite jeho majestátnosť a môže sa vám zdať vyšší, než vyzerá na fotografiách. Ak si vyšľapete 222 schodov, naskytne sa vám výhľad na okolie.
(Zdroj: Florian Wehde, Unsplash.com)
Zámok Versailles
Zámok Versailles neďaleko od Paríža sa rozprestiera v areáli s nádhernými záhradami a rozľahlým parkom. Zámok aj s priľahlými záhradami je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Hoci pôvodne bol postavený ako poľovnícky zámok, prestavali ho do dnešnej podoby a stal sa hlavným sídlom francúzskych kráľov. Najväčšiu zásluhu na jeho vzhľade má Ľudovít XIV. (Kráľ Slnko).
Okrem jedinečných záhrad s množstvom fontán, ktoré sa stavali štyri dekády, je zámok sám o sebe umeleckým dielom. Jeho impozantná zrkadlová sieň s viac ako 350 zrkadlami bola svedkom mnohých stretnutí, kráľovských sobášov i historických udalostí, ako podpísanie Versaillskej zmluvy pod 1. svetovej vojne.
(Zdroj: Mathias Reding, Unsplash.com)
Cintorín Pére Lachaise
Najväčší parížsky cintorín v centre mesta je zároveň jeden z najslávnejších cintorínov na svete. Hovorí sa o ňom ako o najprestížnejšej adrese po smrti. Pochovaní sú tu velikáni ako Honoré de Balzac, Frédéric Chopin, Molière, Édith Piaf, Oscar Wilde a mnoho ďalších. Cintorín je však stále v prevádzke, miest pre posledný odpočinok je však málo, preto sú drahé a čakací list dlhý.
(Zdroj: Pierre Antona, Unsplash.com)
Basilique du Sacré-Cœur (Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca, Montmartre)
Bazilika žiarivo bielej farby sa vyníma na vrchu najvyššieho parížskeho kopca v štvrti Montmartre na severe Paríža. Kým sa z tejto časti Paríža stala umelcami vyhľadávaná štvrť, bola domovom opilcov, zlodejov a zábavných podnikov s pochybnou povesťou.
Baziliku dokončili v roku 1912. Jej ojedinelý zjav, ako aj jej orientálne zdobenie vo vnútri je pre turistov veľkým lákadlom a záujem ju vyšvihol až na druhú najnavštevovanejšiu pamiatku Paríža. Nachádza sa tu 5 zvonov a jeden z nich je najťažším v celom Francúzsku. Vstup do baziliky sa neplatí, spoplatnený je len vstup do kupoly.
(Zdroj: Denise Schuld, Unsplash.com)
Musée d'Orsay
Budova múzea bola pôvodne železničnou stanicou. Od roku 2011 múzeum otvorilo kompletne zrekonštruované priestory. Nachádzajú sa tu umelecké zbierky maliarstva, sochárstva a architektúry z obdobia od 1848 do 1914. Otvorené pre každý deň okrem pondelka a každú prvú nedeľu v mesiaci je pre všetkých vstup bezplatný.
(Zdroj: Diane Picchiottino, Unsplash.com)
Ďalšie zaujímavé informácie Paríž
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku Paríž. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy