Lokality

Čile - Základné informácie

Čile

Čile

Krajina v Južná Amerika
 • Časové pásmo: +-5 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 17 miliónov
 • Hlavné mesto: Santiago de Chile
 • Jazyk: španielsky
 • Mena: čílske peso (CLP)
 • Menový kurz: 1€ = 879,576 (CLP)

 

Prímorský štát Čile sa nachádza v juhozápadnej časti Južnej Ameriky neďaleko tichooceánskeho pobrežia. Pod správu Čile patria tiež ostrovy v Tichom oceáne. Najznámejším je Veľkonočný ostrov.

Prvými obyvateľmi boli indiánske kmene. V roku 1520 sa na ostrove Chiloe vylodil prvý Európan - portugalský moreplavec Fernao de Magalhaes. Po búrlivej histórii a boji o moc vznikla v 20. storočí republika. Na čele stojí prezident.

Čile ponúka svojim návštevníkom nespútanú prírodu s jazerami, vulkánmi, parkmi, horami i ľadovcami. Nachádza sa tu viac než 30 národných parkov. Krajina je plná kontrastov. Ponúka zároveň suchú púšť Atacama a ľadovú krajinu Patagónie.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT -4/GMT -3 (pevnina a Ostrovy Juana Fernándeza), GMT -6/ GMT -5 (Veľkonočný ostrov)  
 • Počet obyvateľov: 17 200 000
 • Hlavné mesto: Santiago de Chile
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Čilské peso (CLP) , 1 € = 688,33 CLP

Prekrásnekaskádyv Národnom parku Torres del Paine

Prekrásne kaskády v Národnom parku Torres del Paine (Zdroj: flickr/cc/Richard McManus)


CENY V ČILE

Čilské peso sa delí na 100 centov. Najvhodnejšie je cestovať s dolármi a tie na mieste zamieňať. Na platenie môžete použiť aj platobné karty Visa, MasterCard, Diners Club Internacional. V menšej miere tiež American Express.

Cena ubytovania je 20 – 35 USD (13091 – 22738 CLP) v priemernom hoteli, 10 – 20 USD (60201 – 22738 CLP) pri nižšej triede a luxusnejšie typy ubytovania začínajú na 60 USD (38585 CLP).

Ceny potravín sú vyššie ako u nás. Benzín a nafta sú však lacnejšie.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 702 CLP
 • Voda (1,5 l) = 768 CLP
 • 1 l mlieka =  711 CLP
 • 1 kg miestneho syra = 4750 CLP
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 8000 CLP
 • Pivo (fľaša) =  832 CLP

Santiago de Chile, hlavné mesto

Santiago de Chile, hlavné mesto (Zdroj: pixabay.com)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V ČILE

Úroveň zdravotníckych zariadení a služieb je veľmi rozdielna, najmä mimo hlavného mesta. Pozor! Je aj veľmi cenovo nákladná. Odporúčame preto pred cestou uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady.

Žiadne špeciálne očkovanie nebudete potrebovať. Pred cestou si skontrolujte očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára. V prípade cesty na Veľkonočný ostrov je vhodné očkovanie proti žltej zimnici.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Čile


BEZPEČNOSŤ V ČILE

Všeobecne je situácia v Latinskej Amerike horšia ako u nás. Čile patrí k bezpečnejším krajinám tejto oblasti. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky odporúča turistom, aby sa vyhýbali cestovaniu verejnou dopravou vo večerných hodinách a vo väčších mestách si dávali pozor na osobné veci.

Je bezpečné cestovať do Čile v čase Korony?


DOKLADY V ČILE

Pre vstup do krajiny budete potrebovať len platný cestovný pas. Musí byť platný ešte najmenej 6 mesiacov po návrate. Ak by ste chceli cestovať na viac ako 90 dní, musíte požiadať o víza.

Cestovné doklady do Čile


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V ČILE

 

 • Polícia: 133
 • Hasiči: 132
 • Záchranná služba: 131

Telefónna predvoľba v Čile je +56.


POČASIE

Čile sa tiahne od severu po juh v dĺžke viac ako 4000 kilometrov. Z toho vyplýva, že podnebie v jednotlivých častiach bude veľmi rozmanité. Smerom od severu na juh klesajú teploty. Zatiaľ čo na severe sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 18ºC, na juhu to je len okolo 6º. Južná pologuľa má ročné obdobia obrátené – leto (december – marec), zima (jún – august). Podobne je to aj so zrážkami, sever je suchý, no juh je bohatý na zrážky.

Plameniaky na púšti Atacama

Plameniaky na púšti Atacama (Zdroj: flickr/cc/ClaDae)


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Hlavné mesto Santiago de Chile je postavené na úpätí Ánd, v strednej časti krajiny. V meste sa prelínajú historické časti s novými. Oplatí sa navštíviť opevnený kopec Santa Lucia s Neptúnovou fontánou a galériou. Pekným zážitkom je tiež prechádzka romantickými uličkami v mestskej časti Bellavista.

Ďalším zaujímavým miestom je Národný park Lauca. Nachádza sa na severovýchodnom cípe pri hraniciach s Peru a Bolíviou. Poskytuje domov viac ako 140 druhom vtákov a rozmanitým živočíchom ako lamy, alpaky a pumy.

Za návštevu stojí tiež pevnosť Pucará de Quitor juhovýchodne od mesta San Pedro de Atacama. Stavba a opevnenie boli vytvorené z neopracovaných kvádrov a okolie dotvárali terasy.

Národný park Lauca

Národný park Lauca (Zdroj: flickr/cc/frubnosis)


VÝLETY

K najpopulárnejším výletom patria výpravy do národných parkov s bohatou faunou a flórou, sopkami a skalnými útvarmi. Vybrať sa môžete aj do niektorého z miest či tradičných dediniek. Zaujímavý je tiež výlet do púšte, na pláže či ostrovy ležiace neďaleko čilskej pevniny.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Pri cestovaní autom buďte obozretní. Miestna polícia je veľmi prísna, čo sa týka dopravných priestupkov. V obci sa jazdí 50 km/hod a mimo nej 110km/hod.

220 V/60 Hz. V lepších hoteloch sú zásuvky dvojkolíkové, takže by ste sa mali zaobísť bez adaptéra.

Platí prísny zákaz pre turistov dovážať potravinárske výrobky, rastliny, ovocie a zeleninu. Doviezť si môžete len predmety osobnej potreby, fotoaparát či pc. Bez cla môžete priviezť 2 fľaše likéru a 10 krabičiek cigariet.