Brazília - Základné informácie

Brazília

Brazília

Krajina v Južná Amerika
 • Časové pásmo: GMT -2 (Fernando de Noronha), GMT -3/ GMT -2 (východná Brazília), GMT -4/GMT -3 (stredná Brazília), GMT -5 (Acre)
 • Počet obyvateľov: 206 miliónov
 • Hlavné mesto: Brazília
 • Jazyk: portugalský
 • Mena: Brazílsky real (BRL)
 • Menový kurz: 1€ = 6,712 (BRL)

 

Brazília je najväčšou a súčasne najľudnatejšou krajinou Južnej Ameriky. Ďalšie naj získala aj vďaka Amazonskému pralesu, ktorý je najväčším tropickým dažďovým lesom na svete.

Archeologické nálezy odhalili, že územie dnešnej Brazílie bolo osídlené už pred 11000 rokmi. V roku 1500 sa na pobreží vylodil Portugalec Pedro Álvares Cabral. O pár rokov neskôr začalo obdobie portugalskej kolonizácie. Štátne zriadenie Brazílie sa formovalo počas dlhých storočí. V roku 1889 bola vyhlásená za federatívnu republiku na čele s prezidentom, ktorá pretrváva dodnes.

K najväčším lákadlám krajiny patrí bez pochýb nádherná divoká príroda s tropickými rastlinami, bohatou faunou, plážami, horami, riekami a vodopádmi.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GMT -2 (Fernando de Noronha), GMT -3/ GMT -2 (východná Brazília), GMT -4/GMT -3 (stredná Brazília), GMT -5 (Acre)  
 • Počet obyvateľov: 206 089 040
 • Hlavné mesto: Brazília
 • Jazyk: portugalčina
 • Mena: Brazílsky real (BRL), 1 € = 3,3641 BRL

Pohľad na hlavné mesto Rio de Janeiro

Pohľad na hlavné mesto Rio de Janeiro (Zdroj: pixabay.com)

 

CENY V BRAZÍLII

Oficiálnou menou je Brazílsky real, ktorý sa delí na 100 centavos. Peniaze si ľahko zameníte vo všetkých turistických oblastiach. V banke väčšinou ponúkajú výhodnejší kurz než v zmenárni. Najlepšie je pricestovať do krajiny s americkými dolármi a tie potom na mieste zamieňať.

Brazília je veľká krajina s rozdielnymi cenami v jednotlivých oblastiach. Všeobecne sú však ceny nižšie než u nás, najmä vo veľkých supermarketoch. U miestnych obchodníkov sa vám podarí väčšinou cenu zjednať.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,50 BRL
 • Voda (1,5 l) = 1,5 BRL
 • 1 kg syra = 8 – 15 BRL
 • Porcia jedla v reštaurácii  = 15 – 25 BRL
 • Hamburger = 2,50 – 4 BRL
 • Kapučíno = 1,5 – 3 BRL
 • Pivo = 1,50 BRL
 • Víno = 10 BRL
 • Cola v plechovke = 0,80 BRL

VodopádyIguaçu nachádzajúce sa na hraniciach s Argentínou

Vodopády Iguaçu nachádzajúce sa na hraniciach s Argentínou (Zdroj: flickr/cc/neophus)


OČKOVANIE A CHOROBY V BRAZÍLII

V štátnych zdravotníckych zariadeniach je prvá pomoc poskytovaná bezplatne. Úroveň je rôzna. V neštátnych si úkony musíte uhradiť sami. Odporúča sa uzavrieť pred cestou kompletné cestovné poistenie, ktoré  hradí liečebné náklady.

Čo sa týka očkovania, brazílske ministerstvo zdravotníctva odporúča turistom očkovanie proti žltej zimnici. Zvážte tiež očkovanie proti hepatitíde A a B či týfusu. Pozor, ak plánujete dlhší pobyt v  rizikovej amazonskej oblasti, vhodné je podstúpiť antimalarickú liečbu.


BEZPEČNOSŤ V BRAZÍLII

Bezpečnosť v Brazílii nie je zrovna ideálna. Drobné krádeže sú na každodennom poriadku, preto sa odporúča nosiť pri sebe len kópiu pasu a menšiu hotovosť. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky varuje aj pred ozbrojenými prepadmi. Nenoste so sebou veľmi cenné predmety a vyhýbajte sa chudobným štvrtiam či výletom vo večerných hodinách. Najhoršia situácia je v Rio de Janeiro a São Paulo.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?


DOKLADY V BRAZÍLII

Pre vstup do krajiny budete potrebovať len platný cestovný pas. Pobyt však nesmie presiahnuť dobu  90 dní a to v priebehu pol roka. Platí to pre turistické i pracovné cesty.

Cestovné doklady do Brazílie


DÔLEŽITÉ ČÍSLA V BRAZÍLII

 

 • Polícia: 147
 • Hasiči: 193
 • Záchranná služba: 192
 • Civilná ochrana: 199

Telefónna predvoľba v Brazílii je +55.

Svetoznámy karneval v Rio de Janeiro

Svetoznámy karneval v Rio de Janeiro (Zdroj: flickr/cc/1000lights (Ulrich Tausend))


POČASIE

Brazília leží v tropickom pásme na južnej pologuli, preto sú ročné obdobia obrátené. Leto prichádza v decembri a trvá do marca. Toto obdobie je suché a teploty sa môžu vyšplhať až na 32ºC, v Rio de Janeiru dokonca na 40ºC. Zimné obdobie je vlhké a trvá od júna do septembra. Teploty sa pohybujú medzi 13 – 18ºC. V oblasti Amazonky je po celý rok veľmi teplo a vlhkosť vzduchu je vysoká.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Rio de Janeiro je druhým najväčším brazílskym mestom. Davy turistov putujú na juhovýchodné pobrežie, aby videli 30 metov vysokú sochu Krista v národnom parku Tijuca, pláž Copacabana s jemným svetlým pieskom, Cukrovú homoľu či botanickú záhradu. Lákadlom je tiež svetoznámy karneval a horúce rytmy samby.

Nielen milovníkom prírodných krás odporúčame zamieriť k brazílsko-argentínskym hraniciam. Uvidíte takmer 300 vodopádov a kaskád s vodou padajúcou až 80 metrov, tropické rastliny a živočíchy. Hovoríme o úchvatných vodopádoch Iguaçu, ktoré sú vyššie než Niagarské vodopády.

Zaujímavým miestom je tiež Národní park Marinho dos Abrolhos, ktorý sa nachádza približne 80 km od pobrežia južnej Bahie. Tento morský park je ideálnym miestom na potápačské výlety.

Maják na súostrovíAbrolhos

Maják na súostroví Abrolhos (Zdroj: flickr/cc/Turismo Bahia)


VÝLETY

Ponuka fakultatívnych výletov je skutočne pestrá. Môžete sa vydať so sprievodcom do niektorého z národných parkov, na krásne pláže Cumbuco a Copacabana, do veľkých miest i malých dedín, na plavbu loďou po pobreží, na dobrodružné výpravy do Amazónie či vyskúšať adrenalínový rafting.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Platobné karty vydané brazílskymi bankami majú k PIN kódu vydané ešte jedno ochranné číslo. Keďže u nás vydaná karta ho nemá, nemáte čo zadať pri výbere bankomatom a pri internetových platbách. Musíte preto zvoliť iný spôsob platby.

Pravidlá cestnej premávky nie sú totožné so slovenskými. Neplatí napríklad pravidlo prednosti vozidla prichádzajúceho z pravej strany alebo označenie hlavnej cesty. V obci sa jazdí 60 km/h, mimo nej 80 km/h.

Elektrické napätie: 110 – 120V. Pre použitie našich spotrebičov je potrebné použiť adaptér. Odporúčame si cestovný adaptér kúpiť pred vycestovaním.

COVID-19 Garancia