Covid-19 v Belgicku: Vstup alebo návrat s obmedzeniami

Belgicko - Základné informácie

Belgicko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 11,35 miliónov
 • Hlavné mesto: Brusel
 • Jazyk: holandčina (flámčina), francúzština, nemčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Belgické kráľovstvo alebo skrátene Belgicko leží v západnej časti Európy, na pobreží Severného mora. Na juhu susedí s Francúzskom, na východe s Luxemburskom a Nemeckom a na severe s Holandskom. S rozlohou necelých 31 000 km² patrí k najmenším krajinám Európy. Rozmanitosťou a krásami však predčí i oveľa väčšie štáty.

Pôvodne obývali územie dnešného Belgicka keltské kmene. Potom oblasť ovládli Rimania a o pár storočí neskôr Frankovia. V 11. storočí sa začali formovať prvé kniežatstvá. V priebehu nasledujúcich storočí si krajinu podmanili dve vetvy Habsburgovcov, španielska i rakúska. Spájala sa s okolitými krajinami a bojovala o samostatnosť.

V belgických mestách sa prelínajú prvky moderné so stopami histórie. Takmer v každom natrafíte na ukážky z rímskych čias, obdobia románskeho i gotického, renesancie či iných období. V letných mesiacoch môžete objavovať kvapľové jaskyne, navštíviť aspoň jeden z mnohých hradov alebo vyraziť do prírody pešo či na bicykli. V zime si na svoje prídu milovníci snehovej pokrývky a zimných športov.

Park du Cinquantenaire v Bruseli

Park du Cinquantenaire v Bruseli (Zdroj: pixabay/cc/bosmanerwin)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 11 239 755
 • Hlavné mesto: Brusel
 • Jazyk: holandčina, francúzština, nemčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY V BELGICKU

Belgicko ako člen EÚ používa jednotnú menu – euro. Banky a bankomaty sú dostupné na každom kroku. Platiť sa dá v hotovosti i platobnými kartami. Ceny sú takmer o 20% vyššie ako u nás. Obchody vždy ponúkajú produkty vlastných značiek, ktoré sú cenovo výhodnejšie.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,70 EUR
 • Voda (1,5 l) = 0,86 EUR
 • 1 l mlieka = 0,87 EUR
 • 1 kg miestneho syra = 12,30 EUR
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 15 EUR
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 30 EUR
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 EUR
 • Cola (0,33 l) = 2,20 EUR
 • Kapučíno = 2,65 EUR
 • Pivo = 1,50 – 1,75 EUR

Atomium je jedným zo symbolov Bruselu

Atomium je jedným zo symbolov Bruselu (Zdroj: pixabay/cc/dotnetos)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V BELGICKU

Belgické zdravotníctvo je na vysokej úrovni. V každom obvode nájdete nemocnicu s kvalitným vybavením. Za všetky služby sa platí, preto je nevyhnutné pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Platené sú dokonca služby prvej pomoci. Slovenskí občania budú ošetrení za rovnakých podmienok ako miestni obyvatelia. Podmienkou je predloženie európskeho preukazu zdravotného poistenca, ktorý vám musí vydať vaša poisťovňa ešte pred cestou. O vydanie požiadajte včas. Zväčša tento úkon trvá 30 dní.

 

BEZPEČNOSŤ V BELGICKU

Bezpečnostná situácia je stabilne dobrá. Vyskytnúť sa môžu malé krádeže. Pozornosť zvýšte na frekventovaných miestach. Nenechávajte osobné veci bez dozoru. Ministerstvo zahraničných vecí SR nedoporučuje chodiť vo večerných hodinách do niektorých štvrtí v Bruseli a Antverpách, kde žije veľké množstvo imigrantov.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

DOKLADY V BELGICKU

Pre vstup do krajiny vám postačí platný občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty alebo cestovný pas. Platí to len v prípade, že vaša cesta nepresiahne lehotu 3 mesiace. Platnosť oboch dokladov nie je presne stanovená. Daný doklad musí byť platný pri vstupe i odchode z Belgicka.

Trhové námestie

Trhové námestie (Groote Markt), Bruggy (Zdroj: pixabay/cc/meineresterampe)

 

Cestovné doklady do Belgicka

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V BELGICKU

 

 • Polícia: 101
 • Hasiči a záchranná služba: 100
 • Červený kríž: 105
 • Dopravné nehody: 112
 • Informácie o národných číslach: 1307
 • Informácie o medzinárodných číslach: 1304

Telefónna predvoľba v Belgicku je +32.


POČASIE

Na severe a severozápade je podnebie mierne, prímorské s veľkým množstvom zrážok počas celého roka. Teplota počas zimy neklesá pod bod mrazu. Mierne prímorské podnebie sprevádza pomerne veľké množstvo zrážok počas celého roka. Priemerná teplota v letných mesiacoch je 18ºC. Juhovýchodná hornatá časť krajiny má typickú vnútrozemskú klímu. Zrážok je i v tejto oblasť veľa. V zimnom období sú to prevažne zrážky snehové.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Moderné európske veľkomesto, sídlo Europarlamentu, ale tiež úžasné miesto plné obdivuhodných pamiatok – to je Brusel. Takmer na každom kroku uvidíte historické budovy, fontány, sochy a mestské parky. Oplatí sa navštíviť známy Park du Cinquantenaire, katedrálu sv. Michala a Guduly, Hlavné námestie s budovou radnice alebo si prezrieť Atmonium postavené k príležitosti výstavy Expo 58.

Stredoveké mestečko Gent vás vtiahne do pradávnych čias. Zachovalé centrum mesta je plné obdivuhodných pamiatok. Vašu pozornosť si okamžite získa hrad Geeraard de Duivelsteen z 13. storočia týčiaci sa priamo v centre mesta. Pri prehliadke mesta uvidíte gotickú budovu radnice, katedrálu Sint Baafskathedraal či zvonicu Belfort s 95 metrov vysokou vežou.

Mestečko Bruggy dnes nikto nenazve inak než Benátky severu. Popretkávané je sieťou kanálov, po ktorých sa môžete plaviť. Pýchou mesta je historické centrum so zachovalými pamiatkami prevažne z čias gotiky. Nenechajte si ujsť prehliadku budovy radnice, kláštorný komplex Begijnhof či známe Trhové námestie.

Na rieke Šelde, vo Flámsku sa rozprestiera takzvané „Rubensovo mesto“. Hovoríme o Antverpách, v ktorých žil a pracoval svetoznámy barokový maliar Peter Paul Rubens. Ak sa rozhodnete do mesta pricestovať vlakom, očarí vás pri príchode budova stanice. V historickom centre si môžete prezrieť napríklad gotickú katedrálu Panny Márie, radnicu a Rubensov dom slúžiaci ako múzeum.

Hala stanice v Antverpách

Hala stanice v Antverpách (Zdroj: pixabay/cc/Skitterphoto)

 

VÝLETY

Krásna príroda, zaujímavé pamätihodnosti, múzeá a galérie, moderná architektúra, vodné a zábavné parky, zoologické záhrady, mestské parky, odpočinok v kúpeľoch... v Belgicku sa nikto nudiť nebude. Ponuka výletov je skutočne pestrá. Každý si vyberie.

Romantické mestečko Gent

Romantické mestečko Gent (Zdroj: pixabay/cc/wattman050)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 230 V / 50 Hz. Používajú sa rovnaké zásuvky ako u nás. Nebudete potrebovať adaptér.

Belgicko má dobre vybudovanú sieť ciest a diaľníc. Ich využívanie pre osobné automobily je bezplatné.

Pozor pri vedení automobilu. Pokuty sa nedodržanie pravidiel cestnej premávky sú vysoké.

COVID-19 Garancia