Antigua a Barbuda - Základné informácie

Antigua a Barbuda

Antigua a Barbuda

Krajina v Stredná Amerika
 • Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 90 156
 • Hlavné mesto: Saint John's
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Východokaribský dolár (XCD)
 • Menový kurz: 1€ = 3,013 (XCD)

 

Štát Antigua a Barbuda sa rozprestiera v strednej časti Ameriky medzi Karibským morom a Atlantickým oceánom. Tvorí ho 6 farností na ostrove Antigua a 2 dependencie: Barbuda a Redonda.

Ostrovy objavil Krištof Kolumbus v roku 1493. Neskôr boli kolonizované a od roku 1981 sú samostatným štátom a súčasťou Commonwealthu. Hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II. zastupovaná generálnym guvernérom Louisse Lake-Tackom.

Karibské ostrovy Antigua a Barbuda, to je priam rozprávková dovolenka na nespočetných plážach s jemným svetlým pieskom a tropickými palmami, malebné zátoky, plytké lagúny s koralovými útesmi a pestrým podmorským svetom. Podmienky na potápanie a vodné športy sú výborné.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: GTM-4 h
 • Počet obyvateľov: 90156
 • Hlavné mesto: Saint John's
 • Jazyk: angličtina
 • Mena: Východný karibský dolár (XCD), 1 € = 2,87 XCD

Vmalebnej zátoke na pobreží ostrova Antigua leží hlavné mestoSt. John's.

Vmalebnej zátoke na pobreží ostrova Antigua leží hlavné mesto St. John's. (Zdroj: www.flickr.com/cc/joaquin Pons Sampedro)


CENY NA ANTIGUE A BARBUDE

Oficiálne sa platí Východokaribským dolárom, ktorý sa delí na 100 centov. Ubytovanie vychádza od 100 do 200 USD. Luxusnejšie hotely poskytujú izby za viac ako 350 USD. Porcia jedla v miestnej reštaurácii stojí 10-20 XCD.

 

OČKOVANIE A CHOROBY NA ANTIGUE A BARBUDE

Nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie. Predloženie medzinárodného očkovacieho preukazu sa vyžaduje len v prípade príletu do krajiny z infikovanej oblasti. V niektorých oblastiach sa môže vyskytovať horúčka dengue a tropická vírusová infekcia, ktorá sa prenáša bodnutím komára aedes. V prípade, že sa rozhodnete cestovať do krajiny na dlhšie obdobie, odporúčame sa obrátiť na Oddelenie pre cudzokrajné choroby.

So zdravotnou starostlivosťou to na ostrovoch nie je ideálne. Západoeurópske štandardy spĺňa len hlavné zdravotné zariadenie na Antigue - Nemocnica Mount St. John, na Hospital Road v St. John's, T: (268) 462-0251), ďalej Všeobecná nemocnica (Hospital General) a súkromná klinika Adlin. Najvhodnejšie je uzatvoriť také cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj prípadný prevoz. Súkromná klinika je drahá a všetko si musíte hradiť. Vo všeobecnej nemocnici sa za niektoré úkony platí a to v hotovosti.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu


BEZPEČNOSŤ NA ANTIGUE A BARBUDE

Ostrovy sú bezpečným miestom pre dovolenku. Pozor si treba dávať len na vreckových zlodejov a nenechávať cennosti bez dozoru.

Oddych na pláži

Oddych na pláži (Zdroj: www.flickr.com/cc/Alejandro Rojas)

Je bezpečné cestovať v čase Korony?

DOKLADY NA ANTIGUE A BARBUDE

Medzi Antigou a Barbudou a členskými krajinami EÚ platí obojstranná dohoda o bezvízovom vstupe do krajiny. Platí to v prípade, že váš pobyt nepresiahne dobu 3 mesiacov a to v priebehu 6 mesiacov, máte doklad o ubytovaní a spiatočnú letenku. Príslušný úrad musíte vyhľadať, len keď si chcete predĺžiť pobyt alebo chcete v krajine pracovať. Upozorňujeme, že pri odchode musíte zaplatiť tzv. výstupnú daň 50 XCD alebo 18,70 USD.

 

Cestovné doklady

DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA ANTIGUE A BARBUDE

 

 • Polícia: 999/911 0125
 • Prvá pomoc: 999/911 0251
 • Hasiči: 999/911 0044
 • Záchranná služba: 999/911 3062

Telefónna predvoľba na Antigue a Barbude je +1268.

Na ostrove Barbuda sa nachádza jedna z najväčších vtáčích rezervácií na svete.

Na ostrove Barbuda sa nachádza jedna z najväčších vtáčích rezervácií na svete. (Zdroj: www.flickr.com/cc/Arianne Vasquez)


POČASIE

Teplé tropické podnebie zvyšuje atraktivitu tohto karibského raja. Celoročne si udržiava stabilne vysoké teploty okolo 30ºC. Počítať však treba s hurikánmi. Vyskytujú sa najmä v období medzi júnom a novembrom.


ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Hlavným mestom ostrova Antigua, dôležitým obchodným centrom a prístavom je St. John's. Postavené je v malebnej zátoke na severozápadnom pobreží. V meste môžete navštíviť Národné múzeum štátu Antigua a Barbuda, botanickú záhradu alebo si prezrieť Katedrálu svätého Jána a pevnosti Fort James a Fort Barrington.

Za návštevu stojí prvá plantáž, ktorá vznikla už v 50-tych rokoch 17. storočia. Dnes sa tu nachádzajú dva veterné mlyny, modely a nákresy informujúce o plantáži a tunajšom panstve.

Jediným mestom na ostrove Barbuda je Codrington. Približne 3 kilometre severne od tohto mesta sa nachádza jedna z najväčších vtáčích rezervácií na svete – Frigate Bird Sanctuary. Dostanete sa sem motorovým člnom cez mangrovníkový les.

Jedna z pláží na ostrove Barbuda.

Jedna z pláží na ostrove Barbuda. (Zdroj: www.flickr.com/cc/Tom Willett)


VÝLETY

Na výlet môžete vyraziť prenajatým autom, autobusom či taxíkom. Ostrovy ponúkajú prírodné krásy, úchvatné útesy, belavé pláže v krásnych zátokách, prírodné rezervácie a záhrady, ale aj historické pamiatky, múzeá a galérie.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Pozor na hurikány. V období od 1. júna do 30. novembra je potrebné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia, prípadne sledovať výstrahy miestnych úradov.

Ak si plánujete vypožičať auto, musíte si pred zapožičaním kúpiť miestny vodičský preukaz. Stačí sa preukázať vodičským preukazom vydaným v SR. Väčšina požičovní už dnes poskytuje túto službu. Vyjde vás na cca 20 USD. V krajine sa jazdí vľavo.

Do krajiny môžete priviesť 200 kusov cigariet a 1l alkoholu. Zakázaný je dovoz ovocia, zeleniny a mäsových výrobkov.

Elektrické napätie – 230V/60Hz.