Andorra - Základné informácie

Andorra

Andorra

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 85 500
 • Hlavné mesto: Andorra la Vella
 • Jazyk: katalánsky
 • Mena: Euro (EUR)

 

Andorra je malé kniežatstvo ležiace na úpätí Pyrenejí medzi Francúzskom a Španielskom. Rozprestiera sa v nadmorskej výške od 900 do 2946 metrov nad morom. Nie je síce členom EÚ, no používa ako oficiálnu menu Euro.

Ideálne podmienky na zimné športy prilákajú do krajiny každoročne okolo 7 mil. návštevníkov. Plochy na lyžovanie sú najväčšie v celých Pyrenejach. Lyžiarske strediská majú zjazdovky dlhé až 296 km s viac ako sto vlekmi a tisíc snežnými delami. V letných mesiacoch ponúka krásnu prírodu s turistickými chodníčkami, ľadovcovými jazierkami a neustále zasneženými štítmi hôr.

Andorra, to sú tiež lacné nákupy, na ktoré sa nevzťahuje colný poplatok. V krajine sa platí len štvorpercentná daň z pridanej hodnoty, čo pomáha rozvoju bankovníctva, turizmu a príchodu zahraných firiem. Niet divu, že je označovaná za daňový raj.

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 85500
 • Hlavné mesto: Andorra la Vella
 • Jazyk: katalánčina (oficiálny), francúzština, španielčina a portugalčina
 • Mena: Euro (EUR)

Ideálne miesto pre milovníkov zimných športov.

Ideálne miesto pre milovníkov zimných športov. (Zdroj: pixabay.com)

 

CENY V ANDORRE

K Andorre neodmysliteľne patria nákupy. Vďaka duty-free zóne nakúpite lacno bez colného poplatku. Výhodou je, že krajina používa platobnú menu Euro a to aj napriek tomu, že nie je členom EÚ.

Ceny ubytovania sa líšia v jednotlivých ročných obdobiach. V lete zoženiete ubytovanie pomerne lacno, noc v lepšom hoteli vyjde od 25 – 30EUR. V zimnom období sú ceny vyššie.

Na potraviny sa síce vzťahuje nízka daň, no ceny bežných potravín nie sú až také nízke, ako by ste mohli čakať. Väčšina sa dováža. Ceny sú o pár centov vyššie než u nás.

 

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 2,30 €
 • Voda (1,5l) = 0,80 €
 • 1l mlieka = 1,00 €
 • 1kg miestneho syra = 15 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 11 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Pivo =  0,40-0,55 €

Divoká príroda v Andorre.

Divoká príroda v Andorre. (Zdroj: flickr/cc/Alessandro Grussu)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V ANDORRE

Povinné očkovanie pred cestou neexistuje. Odporúča sa očkovanie proti tetanu, prípadne proti hepatitíde A a B.

Európsky zdravotný preukaz v Andorre neplatí. Je nutné pred cestou uzatvoriť zdravotné a cestovné poistenie. V prípade úrazu vás ošetria v štátnych alebo v zmluvných neštátnych ambulanciách a nemocniciach. Náročnejšie zákroky, ktoré nepokrýva poistenie, budete musieť uhradiť priamo na mieste. Vybrané nemocnice a lekárne poskytujú služby 24 hodín denne.

 

BEZPEČNOSŤ V ANDORRE

Andorra patrí k bezpečným krajinám s nízkou kriminalitou. Cenné predmety ako fotoaparát nenechávajte v aute a presvedčte sa, že ste vozidlo zamkli.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

DOKLADY V ANDORRE

Pre vstup do krajiny je potrebné mať platný cestovný pas. Stretnúť sa môžete aj s mylnou informáciou, že vám postačí občiansky preukaz. To však platí len pre Francúzov a Španielov. Ak váš pobyt nepresahuje dobu 90 dní, nepotrebujete vízum.

 

Cestovné doklady do Andorry

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V ANDORRE

 

 • Polícia: 872000
 • Prvá pomoc: 116
 • Hasiči a záchranná služba: 118
 • Horská služba: 112

Telefónna predvoľba v Andorre je +376.

 

POČASIE

Podnebie je kontinentálne a vysokohorské. Počasie ovplyvňuje prítomnosť Pyrenejí. Zimy sú bohaté na sneh a letá chladnejšie, ako sme zvyknutí u nás. Letné teploty stúpnu nad 20ºC a zimné klesajú pod bod mrazu.

Andorru tvoria najmä zalesnené svahy.

Andorru tvoria najmä zalesnené svahy. (Zdroj: pixabay.com)

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Hlavným mestom kniežatstva je Andorra la Vella. Tiahne sa údolím pozdĺž rieky Valira neďaleko hlavnej diaľnice. Zamierte do Starej štvrte a prezrite si kamennú budovu Casa de la Vall (Dom údolia). Postavená bola v roku 1508 pre potreby šľachtickej rodiny Busquetovcov. Od roku 1702 je využívaná ako budova Andorrského parlamentu.

Les Elcaldes je druhým najväčším mestom. Do povedomia sa dostalo vďaka termálnym prameňom. Dnes je v meste vybudovaný moderný kúpeľný komplex Caldera s atrakciami ako 600-metrová lagúna s teplou vodou, sauny, masážne kúpele, turecké kúpele, umelá rieka či kryté jazierko s vodopádmi.

Panenská príroda s jazierkami, bohatými lesmi a neopakovateľnými výhľadmi je ideálna na vysokohorskú turistiku.

Casa de la Vall

Casa de la Vall (Dom údolia) - budova Andorrského parlamentu. (Zdroj:flickr/cc/Juan Bosco Hernández)

 

VÝLETY

Najlepší spôsob, ako spoznávať andorrskú krajinu, je na bicykli či autom. Požičovne nájdete takmer na každom kroku. Navyše cena benzínu je v krajine nízka. Dokonca sa môžete po vyznačených trasách previezť na koňoch či vyskúšať splav na rieke.


ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Andorra síce umožňuje nakupovať bez cla a vstup do krajiny je pomerne nenáročný, no s výjazdom zo zeme to už nie je také jednoduché. Musíte počítať so zdržaním. Každé auto je na hraniciach prísne kontrolované. Bezcolný dovoz tovaru na neobchodné účely je obmedzený. Napríklad dospelá osoba s povolením na pobyt presahujúcim 90 dní môže prevážať 1000kg kávy, 3l alkoholu s obsahom nižším ako 22°, 300ks cigariet, 75g parfému, 4kg syra či 5kg sladkostí.

Platiť môžete Eurom, bežnými platobnými kartami a cestovnými šekmi.

V Andorre sa používajú normalizované zástrčky európskeho systému - 220 V, 50 Hz.

Majte na pamäti, že sa počas jedného dňa môžete ocitnúť v rozdielnej nadmorskej výške. Pribaľte si aj teplejšie oblečenie, prípadne ochranný odev proti dažďu a vetru.

COVID-19 Garancia