Aké údaje je potrebné mať nachystané pri kúpe pobytu?

Chystáte sa do cestovnej kancelárie uzatvoriť zmluvu pred dovolenkou? Alebo len zvažujete, že by ste niekam chceli cestovať? Vysvetlíme vám, čo všetko budete potrebovať pred tým, ako tak urobíte.


1. DOKLADY

Povinnosťou každého občana SR je mať platný cestovný doklad pri cestách mimo republiku.  

Na územie členských štátov Európskej únie a niektorých iných krajín môžete cestovať len na základe predloženia platného občianskeho preukazu, ktorý má formu ID karty. Do ďalších je potrebný cestovný pas či dokonca vízum.

O potrebných dokladoch vás bude informovať aj cestovná kancelária. O podmienkách vstupu sa je klient povinný informovať na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR - www.mzv.sk.

 

2. CESTOVNÝ PAS

V prvom rade je potrebné si skontrolovať, či je do danej krajiny povolený vstup na základe občianskeho preukazu alebo je pre vstup potrebný aj cestovný pas. Zistiť si tiež musíte, či je platnosť dostatočná na vycestovanie do konkrétnej destinácie. Spravidla sa vyžaduje šesťmesačná platnosť po návrate z danej krajiny. Presné podmienky si môžete prečítať tu https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/staty_sveta

Cestovný pas sa zvyčajne vyhotovuje v lehote do 30 dní. Cena pre osoby staršie ako 16 rokov je 33 EUR.  Ak by ste pár dní pred odchodom prišli na to, že nemáte platný cestovný doklad, dá sa jeho vyhotovenie urýchliť. Priplatíte si však dvojnásobok pri lehote do 10 dní a trojnásobok v lehote do 2 dní. Nižšie poplatky sú pri deťoch od 6 – 16 rokov a do 6 rokov. Prehľad všetkých poplatkov a časov potrebných na vyhotovenie pasu si môžete prezrieť tu http://www.minv.sk/?spravne-poplatky

Od roku 2012 sa do cestovného pasu nezapisujú údaje o dieťati. Musí mať vlastný cestovný pas.

Všetky informácie o dokladoch potrebných na vyhotovenie cestovného pasu, dĺžke platnosti a ďalšie užitočné informácie sa dozviete tu https://www.mzv.sk/web/praha/konzularne_informacie/cestovne_doklady

 

Pozor

V prípade, že si neskoro všimnete neplatnosť pasu, hrozí vám pokuta či dokonca storno dovolenky. Cestovná kancelária vám môže vypočítať pokutu a to percentami z ceny zakúpenej dovolenky. No má právo na 100% storno, a tak prídete o celú sumu, ktorú ste za pobyt zaplatili.


3. POTREBNÉ ÚDAJE

V cestovnej kancelárii vyplníte svoje meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého bydliska a telefónne číslo.

V prípade, že s vami pôjdu spolucestujúci, poskytnete ich meno, priezvisko a dátum narodenia.

Uveďte nielen telefónne číslo, na ktorom ste zastihnuteľný na Slovensku, ale tiež kontakt, na ktorom vás môže cestovná kontaktovať počas dovolenky.

Uvedené údaje si prekontrolujte na mieste a v kľude dopredu premyslite doma. Ak by totižto došlo k zmene akéhokoľvek údaju, ktorý bol v objednávke (v zmluve, v registračnom formulári) uvedený, bude si cestovná kancelária za každú zmenu účtovať poplatok navyše.

Správnosť údajov si je klient povinný prekontrolovať pri obdržaní zmluvy o obstaraní zájazdu. Úprava nezrovnalostí zistených po zadaní súhlasu so Zmluvou o obstaraní zájazdu je zo strany CK spoplatnená.

 

Pozor

Vždy musí súhlasiť meno a priezvisko uvedené v zmluve o dovolenke s tým, ktoré máte uvedené v cestovných dokladoch. Žiaľ, často sa stáva, že klientky diktujú dievčenské meno a až potom zistia, že majú doklady už na nové meno a opačne.

COVID-19 Garancia