Lokality

Turks & Caicos - Základné informácie

Turks & Caicos

Turks & Caicos

Krajina v Stredná Amerika
  • Časové pásmo: +-5 hod. voči stredoeurópskemu času
  • Počet obyvateľov: 36 600
  • Hlavné mesto: Cockburn Town
  • Jazyk: angličtina
  • Mena: Americký dolár (USD)
  • Menový kurz: 1€ = 1,082 (USD)

Pod názvom Turks a Caicos sa ukrýva skupinka približne 30 ostrovov a ostrovčekov v Karibskom mori. Presnejšie ležia v severnej časti Atlantického oceánu, len kúsok os Bahamských ostrovov smerom na juhovýchod. Pri prvom pohľade na mapu by sa mohlo zdať, že ide o časť Bahamských ostrovov. Politicky však k nim nepatria. Turks a Caicos sú samostatnou kolóniou pod správou Veľkej Británie.

Prvými obyvateľmi ostrovov boli karibskí indiáni. Pôvodná civilizácia takmer úplne vymizla po príchode Európanov. Ich príchod sa odhaduje na prelom 15. a 16. storočia. Ostrovy istú dobu slúžili ako úkryty pre pirátov. O tieto územia sa snažili Francúzi i Briti.

Tunajšie pláže sa spájajú s tými najlichotivejšími prívlastkami ako podmanivé, úchvatné, dokonalé, najkrajšie na svete, najkvalitnejšie,... Tento tropický raj sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch kvality, medzi najlepšími destináciami pre rodiny s deťmi a dokonca ako jedna z najlepších potápačských lokalít na svete. Bohaté koralové útesy sa tiahnu stovky kilometrov. Na ostrovoch nájdete všetko, čo má obsahovať dokonalá dovolenka – horúci piesok, brehy obmývané azúrovým morom, malebné zátoky, bujnú vegetáciu, útesy, lagúny, aktivity i zaujímavé pamiatky.


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

  • Časové pásmo: UTC -5 hodín
  • Počet obyvateľov: 36 600
  • Hlavné mesto: Cockburn Town
  • Jazyk: angličtina
  • Mena: Americký dolár (USD), 1 € = 1,1217 US

Grand Turk je najväčší z ostrovov

Grand Turk je najväčší z ostrovov (Zdroj: flickr/cc/Tatyana2016)

CENY NA TURKS A CAICOS

Na ostrovoch sa ako oficiálna mena používa americký dolár. Platí sa v hotovosti a na väčšine miest akceptujú tiež cestovné šeky a platobné karty (Visa, MasterCard a American Express). Hlavná sezóna trvá od decembra do apríla, kedy sú ceny vyššie. Dokonca býva o minimálne tretinu rozdiel v ubytovaní priamo na pláži a kúsok od nej.

Ceny niektorých potravín:

  • Chlieb = 5,75 USD
  • Voda (1,5 l) = 2,30 USD
  • 1 l mlieka = 1,60 USD
  • 1 kg miestneho syra = 36 USD
  • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 24 USD
  • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 57 USD
  • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 12 USD
  • Cola (0,33 l) = 2 USD
  • Kapučíno = 4,50 USD
  • Pivo = 4,70 – 6 USD

OČKOVANIE A CHOROBY NA TURKS A CAICOS

Na všetkých veľkých ostrovoch okrem Salt Cay nájdete zdravotnícke zariadenia. Najväčšie nemocnice sú na Providenciales a Grand Turk. Väčšinu prípadov dokážu riešiť miestne ambulancie. Vážnejšie prípady sú prevezené do nemocnice v Miami alebo Nassau. V období dažďov sa zvyšuje výskyt komárov, pred ktorými je nutné sa chrániť. Pribaľte si so sebou kvalitné repelenty a chráňte sa odevom.

Žiadne povinné očkovanie sa neuvádza. Doporučujeme zvážiť prípadné očkovanie proti hepatitíde. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Grace Bay Beach na ostrove Providenciales

Grace Bay Beach na ostrove Providenciales (Zdroj: flickr/cc/Adam Pflum Photography)

BEZPEČNOSŤ NA TURKS A CAICOS

Bezpečnostná situácia je dobrá. Počítať však musíte s drobnou kriminalitou. Na frekventovaných miestach sa môžu vyskytovať vreckoví zlodeji. Zvýšte preto pozornosť a nenechávajte osobné veci bez dozoru.

DOKLADY NA TURKS A CAICOS

Do tejto krajiny síce vízum nepotrebujete, no upozorňujeme na to, že väčšina letov je s medzipristátím v USA. V takom prípade potrebujete americké vízum. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny. Pri odlete sa platí tzv. odletová taxa v hodnote 15 USD.

Cerstovné doklady a podmienky vstupu na Turks & Caicos


DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA TURKS A CAICOS

  • Polícia: 911 alebo 338-5901
  • Prvá pomoc: 911
  • Hasiči: 911  

Telefónna predvoľba na Turks a Caicos je +1-649.


POČASIE

Ostrovy majú relatívne suché a slnečné tropické podnebie. Takmer po celý rok sú teploty stabilne vysoké. Letné teploty len zriedka prekročia hodnotu 33ºC a v zime klesnú pod 18ºC iba vo výnimočných prípadoch. V období od júna do októbra hrozí riziko výskytu hurikánov.

Mudjin Harbor na ostrove Middle Caicos

Mudjin Harbor na ostrove Middle Caicos (Zdroj: flickr/cc/nicholas.s.baker.media)

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Na západnej strane ostrova Grand Turk je situované hlavné mesto krajiny – Cockburn Town. K najzaujímavejším miestam patrí hlavné námestie so starými vojenskými delami, kostol Panny Márie a Národné múzeum. Mesto je lemované krásnymi plážami z bieleho piesku, rezortami s bohatými službami a dobrými reštauráciami.

Za úchvatnými vápencovými jaskyňami so stalaktitovou a stalagmitovou výzdobou, soľnými jazierkami a takmer opustenými plážami si zájdite na ostrov Middle Caicos. Na najväčšom z ostrovov uvidíte známu Ocean Hole. Ide o 60 metrovú priepasť na juhu ostrova, kam sa sa dostanete len člnom.

Obdivovateľom vtákov a milovníkom krásnej prírody odporúčame navštíviť vtáčiu chránenú oblasť Flamingo Pond Nature Reserve na ostrove North Caicos. Žije tu jedna z najväčších populácií plameniakov v celom Karibiku.

V historickom centre hlavného mesta

V historickom centre hlavného mesta (Zdroj: flickr/cc/Jorge Marco Molina)

VÝLETY

K najobľúbenejším výletom patria lodné výpravy za poznávaním okolitých ostrovov, ich prírody a pláží, ale tiež poznávacie výlety za krásami podmorského sveta. Miestne potápačské lokality so živými koralmi, miniatúrnymi živočíchmi, žralokmi, rajami či murénami sú známe po celom svete.

Pestrofarebné koraly pri pobreží Turks a Caicos

Pestrofarebné koraly pri pobreží Turks a Caicos (Zdroj: flickr/cc/dwe_photography)

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 110 – 120 V/ 60 Hz. Používajú sa zástrčky amerického typu. Pre použitie vlastnej elektroniky je nutné si pribaliť cestovný adaptér.

Zásoby vody sú obmedzené. Vodou sa neplytvá.