
Turks & Caicos
- Časové pásmo: +-5 hod. voči stredoeurópskemu času
- Počet obyvateľov: 36 600
- Hlavné mesto: Cockburn Town
- Jazyk: angličtina
- Mena: Americký dolár (USD)
- Menový kurz: 1€ = 1,082 (USD)
Pod názvom Turks a Caicos sa ukrýva skupinka približne 30 ostrovov a ostrovčekov v Karibskom mori. Presnejšie ležia v severnej časti Atlantického oceánu, len kúsok os Bahamských ostrovov smerom na juhovýchod. Pri prvom pohľade na mapu by sa mohlo zdať, že ide o časť Bahamských ostrovov. Politicky však k nim nepatria. Turks a Caicos sú samostatnou kolóniou pod správou Veľkej Británie.
Prvými obyvateľmi ostrovov boli karibskí indiáni. Pôvodná civilizácia takmer úplne vymizla po príchode Európanov. Ich príchod sa odhaduje na prelom 15. a 16. storočia. Ostrovy istú dobu slúžili ako úkryty pre pirátov. O tieto územia sa snažili Francúzi i Briti.
Tunajšie pláže sa spájajú s tými najlichotivejšími prívlastkami ako podmanivé, úchvatné, dokonalé, najkrajšie na svete, najkvalitnejšie,... Tento tropický raj sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch kvality, medzi najlepšími destináciami pre rodiny s deťmi a dokonca ako jedna z najlepších potápačských lokalít na svete. Bohaté koralové útesy sa tiahnu stovky kilometrov. Na ostrovoch nájdete všetko, čo má obsahovať dokonalá dovolenka – horúci piesok, brehy obmývané azúrovým morom, malebné zátoky, bujnú vegetáciu, útesy, lagúny, aktivity i zaujímavé pamiatky.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
- Časové pásmo: UTC -5 hodín
- Počet obyvateľov: 36 600
- Hlavné mesto: Cockburn Town
- Jazyk: angličtina
- Mena: Americký dolár (USD), 1 € = 1,1217 US
Grand Turk je najväčší z ostrovov (Zdroj: flickr/cc/Tatyana2016)
CENY NA TURKS A CAICOS
Na ostrovoch sa ako oficiálna mena používa americký dolár. Platí sa v hotovosti a na väčšine miest akceptujú tiež cestovné šeky a platobné karty (Visa, MasterCard a American Express). Hlavná sezóna trvá od decembra do apríla, kedy sú ceny vyššie. Dokonca býva o minimálne tretinu rozdiel v ubytovaní priamo na pláži a kúsok od nej.
Ceny niektorých potravín:
- Chlieb = 5,75 USD
- Voda (1,5 l) = 2,30 USD
- 1 l mlieka = 1,60 USD
- 1 kg miestneho syra = 36 USD
- Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 24 USD
- Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 57 USD
- Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 12 USD
- Cola (0,33 l) = 2 USD
- Kapučíno = 4,50 USD
- Pivo = 4,70 – 6 USD
OČKOVANIE A CHOROBY NA TURKS A CAICOS
Na všetkých veľkých ostrovoch okrem Salt Cay nájdete zdravotnícke zariadenia. Najväčšie nemocnice sú na Providenciales a Grand Turk. Väčšinu prípadov dokážu riešiť miestne ambulancie. Vážnejšie prípady sú prevezené do nemocnice v Miami alebo Nassau. V období dažďov sa zvyšuje výskyt komárov, pred ktorými je nutné sa chrániť. Pribaľte si so sebou kvalitné repelenty a chráňte sa odevom.
Žiadne povinné očkovanie sa neuvádza. Doporučujeme zvážiť prípadné očkovanie proti hepatitíde. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.
Grace Bay Beach na ostrove Providenciales (Zdroj: flickr/cc/Adam Pflum Photography)
BEZPEČNOSŤ NA TURKS A CAICOS
Bezpečnostná situácia je dobrá. Počítať však musíte s drobnou kriminalitou. Na frekventovaných miestach sa môžu vyskytovať vreckoví zlodeji. Zvýšte preto pozornosť a nenechávajte osobné veci bez dozoru.
DOKLADY NA TURKS A CAICOS
Do tejto krajiny síce vízum nepotrebujete, no upozorňujeme na to, že väčšina letov je s medzipristátím v USA. V takom prípade potrebujete americké vízum. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny. Pri odlete sa platí tzv. odletová taxa v hodnote 15 USD.
Cerstovné doklady a podmienky vstupu na Turks & Caicos
DÔLEŽITÉ ČÍSLA NA TURKS A CAICOS
- Polícia: 911 alebo 338-5901
- Prvá pomoc: 911
- Hasiči: 911
Telefónna predvoľba na Turks a Caicos je +1-649.
POČASIE
Ostrovy majú relatívne suché a slnečné tropické podnebie. Takmer po celý rok sú teploty stabilne vysoké. Letné teploty len zriedka prekročia hodnotu 33ºC a v zime klesnú pod 18ºC iba vo výnimočných prípadoch. V období od júna do októbra hrozí riziko výskytu hurikánov.
Mudjin Harbor na ostrove Middle Caicos (Zdroj: flickr/cc/nicholas.s.baker.media)
ZAUJÍMAVÉ MIESTA
Na západnej strane ostrova Grand Turk je situované hlavné mesto krajiny – Cockburn Town. K najzaujímavejším miestam patrí hlavné námestie so starými vojenskými delami, kostol Panny Márie a Národné múzeum. Mesto je lemované krásnymi plážami z bieleho piesku, rezortami s bohatými službami a dobrými reštauráciami.
Za úchvatnými vápencovými jaskyňami so stalaktitovou a stalagmitovou výzdobou, soľnými jazierkami a takmer opustenými plážami si zájdite na ostrov Middle Caicos. Na najväčšom z ostrovov uvidíte známu Ocean Hole. Ide o 60 metrovú priepasť na juhu ostrova, kam sa sa dostanete len člnom.
Obdivovateľom vtákov a milovníkom krásnej prírody odporúčame navštíviť vtáčiu chránenú oblasť Flamingo Pond Nature Reserve na ostrove North Caicos. Žije tu jedna z najväčších populácií plameniakov v celom Karibiku.
V historickom centre hlavného mesta (Zdroj: flickr/cc/Jorge Marco Molina)
VÝLETY
K najobľúbenejším výletom patria lodné výpravy za poznávaním okolitých ostrovov, ich prírody a pláží, ale tiež poznávacie výlety za krásami podmorského sveta. Miestne potápačské lokality so živými koralmi, miniatúrnymi živočíchmi, žralokmi, rajami či murénami sú známe po celom svete.
Pestrofarebné koraly pri pobreží Turks a Caicos (Zdroj: flickr/cc/dwe_photography)
ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU
El. napätie: 110 – 120 V/ 60 Hz. Používajú sa zástrčky amerického typu. Pre použitie vlastnej elektroniky je nutné si pribaliť cestovný adaptér.
Zásoby vody sú obmedzené. Vodou sa neplytvá.
Ďalšie zaujímavé informácie o Turks & Caicos
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku na Turks & Caicos. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy