
Peru
- Časové pásmo: +-5 hod. voči stredoeurópskemu času
- Počet obyvateľov: 29 miliónov
- Hlavné mesto: Lima
- Jazyk: španielčina, kečuánčina, aymarština
- Mena: Nový sol (PEN)
- Menový kurz: 1€ = 4,156 (PEN)
Na západnom pobreží juhoamerického kontinentu sa rozprestiera Peru známe tiež pod dlhým tvarom Peruánska republika. Jeho susedmi sú Ekvádor, Kolumbia, Brazília, Bolívia a Čile. Západnú časť krajiny obmýva Tichý oceán.
Najväčšiu slávu zažila krajina v období pred kolonizáciou, do obdobia príchodu Španielov v 16. storočí. Vtedy obývali územie jedny z najstarších kultúr na svete. Išlo o pôvodné indiánske civilizácie. Do povedomia sa zapísala najmä civilizácia Inkov.
Tajomstvom opradené Peru, kolíska slávnej ríše Inkov, je plná úchvatných miest, historických pamiatok, prírodných krás a dokonca krásnych pláží. Divoká nedotknutá príroda a svojská kultúra láka každý rok množstvo turistov, aby spoznávali malebné dedinky, indiánsky folklór, horské jazerá, horské masívy i tropické lesy.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
- Časové pásmo: UTC -5 hodín
- Počet obyvateľov: 29 849 303
- Hlavné mesto: Lima
- Jazyk: španielčina, kečuánčina, aymarština
- Mena: Peruánsky nový sol (PEN), 1 € = 3,54 PEN
Peru sa rozprestiera po oboch stranách Ánd (Zdroj: pixabay/cc/Solluh)
CENY V PERU
Peruánsky nový sol alebo Nuevo sol je oficiálnou menou krajiny. Cena ubytovania začína okolo 70 PEN za jednu noc v 2-dvojhviezdičkovom hoteli. V 5-hviezdičkovom vás ubytovanie vyjde na zhruba 276 PEN za noc. Jedlo sa dá zohnať lacno, jednoduchý obed stojí len 2 – 3 eurá.
Ceny niektorých potravín:
- Chlieb = 6,70 PEN
- Voda (1,5 l) = 3 PEN
- 1 l mlieka = 2,80 PEN
- 1 kg miestneho syra = 23 PEN
- Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 PEN
- Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 23 – 38 PEN
- Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 12,40 PEN
- Cola (0,33 l) = 2,20 PEN
- Kapučíno = 7 – 14 PEN
- Pivo = 3,90 – 7 PEN
OČKOVANIE A CHOROBY V PERU
Pre latinskú Ameriku sú typické veľké rozdiely v zdravotníckych zariadeniach a poskytovaných službách. Štátne nemocnice a ambulancie sú na veľmi nízkej úrovni, no súkromné veľmi dobre vybavené, lekári v nich kvalifikovaní a ceny skutočne vysoké. Navyše sa môžete stretnúť s požiadavkou uhradiť poplatok ešte pred vykonaním zákroku.
Najmä v oblastiach pri Amazonke sa vyskytuje malária a žltá zimnica, preto sa odporúča preventívne očkovanie proti žltej zimnici, prípadne hepatitíde a brušnému týfusu. V amazonskej oblasti sa tiež vyskytuje nákaza dengue, ktorá sa prenáša štipnutím komára. Chrániť sa musíte repelentom. Pred odchodom do Peru odporúčame vyhľadať oddelenie cudzokrajných chorôb vo vašej nemocnici a informovať sa o aktuálnej situácii.
Najnavštevovanejšie pláže sú v Lime v časti Miraflores (Zdroj: flickr/cc/jeffshaw)
BEZPEČNOSŤ V PERU
Horské oblasti sú relatívne bezpečné, zvýšená kriminalita je v mestách. Najhoršia situácia je v mestách Lima, Cuzco a Arequipa. Dávajte si veľký pozor na osobné veci. Drobní zlodeji rýchlo využijú vašu nepozornosť a vezmú vám tašku či cenné veci. Odporúčame sa vydať na výlet len s menšou hotovosťou a kópiou dokladov. Originál ponechajte v hoteli.
DOKLADY V PERU
Pre vstup do krajiny nepotrebujete víza. Platí to pri dodržaní nasledujúcich podmienok: turistický účel cesty, menej ako 90-dňový pobyt v krajine a cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny.
Pozor! Pri vstupe do Peru dostanete vstupný lístok. Časť necháte úradníkovi pasovej kontroly. Druhý si starostlivo uschovajte, pretože je nevyhnutné ho odovzdať pri odchode. Bez neho vám nedovolia opustiť krajinu.
Cerstovné doklady a podmienky vstupu do Peru
DÔLEŽITÉ ČÍSLA V PERU
- Polícia: 4441 0729 alebo 4441 1275
- Motorizovaná policajná hliadka: 433 3333
- Hasiči: 116
- Horúca linka v Lime = 224 7888
- Úrazové linky v Lime: Angloamericana = 221 2240, Benavides = 275 0488, Italiana = 421 6782, Javier Prado = 440 2000, Ricardo Palma = 224 2224
Telefónna predvoľba v Peru +51.
Plaza de Armas, Cusco (Zdroj: flickr/cc/sthoedel)
POČASIE
Zimné obdobie trvá od júna do septembra. Teploty sa pohybujú v rozmedzí 14 – 16ºC. Letné obdobie začína v novembri a trvá do apríla. Teploty stúpnu na 25 – 28ºC. Vlhkosť vzduchu je veľmi vysoká, dokonca až 90%. Delenie ročných období na obdobie sucha a obdobie dažďov nie je úplne presné. Treba sa zamerať na konkrétne lokality. Zatiaľ čo na severe prší len zriedkavo, do najzaujímavejších oblastí ako Machu Picchu, Iquitos, Huariz sa neodporúča cestovať medzi decembrom a aprílom práve kvôli dažďom.
ZAUJÍMAVÉ MIESTA
Neďaleko tichooceánskeho pobrežia sa nachádza hlavné mesto Lima. Každý návštevník tu nájde niečo zaujímavé. Ponúka úžasné historické pamiatky, centrum mesta s nádychom kolonializmu, parkmi, promenádami a tiež množstvo rôznych múzeí. Rodiny s deťmi potešia zoologické záhrady či chránená oblasť s krásnou prírodou a rozmanitými vtákmi.
V itinerári každého cestovateľa by nemala chýbať návšteva pozostatkov starého mesta Machu Picchu, čo v preklade znamená Stará hora. Môžno ho skôr poznáte pod názvom „Stratené mesto Inkov“. Komplex budov aj so sústavou terás je vybudovaný v neuveriteľnej nadmorskej výške 2430 metrov. Súčasťou mesta je slnečné observatórium Intihuatana.
Na juhu peruánskych Ánd sa oplatí navštíviť mestečko Cuzco. Kedysi bolo hlavným mesto ríše Inkov, dnes je to akási vstupná brána k Machu Picchu. Mesto je neobyčajne bohaté na kultúrno-historické pamiatky ako napríklad pevnosť Inkov Sacsayhuaman týčiaca sa nad mestom či kláštor Santo Domingo na Plaza de Armas v centre mesta.
Machu Picchu je dnes súčasťou svetového kultúrneho dedičstva (Zdroj: pixabay/cc/LoggaWiggler)
VÝLETY
Pestrá ponuka výletov zahŕňa výpravy do krásnej prírody, často ide o dlhé výstupy za pamiatkami či prírodnými úkazmi. K najobľúbenejším patrí výlet k Machu Picchu vlakom alebo autobusom a následný niekoľkohodinový výstup. Zdatnejší turisti môžu zvoliť náročnú trasu a spraviť si tak niekoľkodňový výlet plný dobrodružstva. Skúsiť môžete tiež výlety do väčších miest, horských dediniek či plavby po pobreží.
Arcibiskupský palác (Palacio arzobispal de Lima) v Lime (Zdroj: flickr/cc/Miradortigre)
ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU
Elektrické napätie: 220 V/60 Hz. Na niektorých miestach narazíte aj na zástrčky európskeho typu, no väčšinou sa používajú zástrčky na dva ploché hroty. Pre použitie vašich spotrebičov si budete musieť zakúpiť cestovný adaptér.
Nepoužívajte vodu z vodovodu, uprednostnite balenú vodu vo fľaši. Ovocie poriadne umyte. Kupovať jedlo od pouličných predajcov sa neodporúča.
Cesty nie sú v dobrom stave. Miestni takmer vôbec nerešpektujú pravidlá cestnej premávky.
Ďalšie zaujímavé informácie o Peru
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku do Peru. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy