Moldavsko - Základné informácie

Moldavsko

Krajina v Európa
  • Časové pásmo: +2 hod. voči stredoeurópskemu času
  • Počet obyvateľov: 3 553 100
  • Hlavné mesto: Kišiňov
  • Jazyk: rumunský, ústava zabezpečuje taktiež používanie ruského, ukrajinského, gagauzského a ďalších menšinových jazykov
  • Mena: MD

Moldavsko je vnútrozemskou krajinou ležiacou medzi Rumunskom a Ukrajinou. Hoci má Čierne more takmer na dosah, priamy prístup nemá. Cestovný ruch sa pomaličky rozvíja. Na príchod turistov je pripravené predovšetkým hlavné mesto Kišiňov.

Dochované artefakty vypovedajú o pradávnom osídlení územia dnešného Moldavska. Postupne sa vystriedalo veľa národov, ktoré svojou jedinečnou kultúrou formovali krajinu. V 12. storočí bola krajina pod nadvládou Mongolskej ríše. V roku 1944 sa stala súčasťou Sovietskeho zväzu. Nezávislosť získala v roku 1991.

Pri návšteve Moldavska budete mať pocit, že tu zastal čas. Ak hľadáte príjemné miesto, nepoznané a nedotknuté, ste na správnom mieste. V pokoji, bez zhonu sa môžete vydať na potulky mestečkami i prírodou. Pokladom Rumunska sú hojné vinice a vínne pivnice. Bohatstvo Rumunska tkvie v rozmanitej histórii so zaujímavými pamiatkami, lokálnymi tradíciami a ľudovými zvykmi. Po krajine sú roztrúsené hrady s opevnením a krásne zámky.

Pohľad na katedrálu v Kišiňove

Pohľad na katedrálu v Kišiňove (Zdroj: flickr/cc/Inna_Zyu)

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

  • Časové pásmo: UTC +1 hodina
  • Počet obyvateľov: 3 553 100
  • Hlavné mesto: Kišiňov
  • Jazyk: rumunčina
  • Mena: Moldavské lei (MDL), 1 € = 20,053 MDL

CENY V MOLDAVSKU

Ceny v Moldavsku sú zrovnateľné s cenami u nás. Základné potreby vyjdu dokonca o pár centov lacnejšie. Oficiálnou menou je moldavské lei, no pochodíte aj s americkými dolármi a eurami. Vo veľkých hoteloch akceptujú platbu kartami. Do obchodov či na trhy si určite zoberte hotovosť.

Ceny niektorých potravín:

  • Chlieb = 6 MDL
  • Voda (1,5 l) = 9,30 MDL
  • 1 l mlieka = 11,30 MDL
  • 1 kg miestneho syra = 96,60 MDL
  • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 70 MDL
  • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 125 MDL
  • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 75 MDL
  • Cola (0,33 l) = 12,70 MDL
  • Kapučíno = 22,45 MDL
  • Pivo = 13 – 20,50 MDL

Známy vinársky región Cricova

Známy vinársky región Cricova (Zdroj: flickr/cc/Andrey Sklyarenko)

OČKOVANIE A CHOROBY V MOLDAVSKU

V porovnaní so Slovenskom je úroveň moldavského zdravotníctva nižšia. Medzi Slovenskou republikou a Moldavskom neexistuje žiadna dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Všetky náklady spojené s ošetrením si pacient hradí sám. Doporučujeme pred cestou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie v komerčnej banke.

Nepožaduje sa žiadne špeciálne očkovanie. Skontrolujte si očkovania podla slovenského očkovacieho kalendára.

BEZPEČNOSŤ V MOLDAVSKU

Moldavsko patrí k pomerne bezpečným krajinám, no tiež bojuje s drobnou kriminalitou. Špecifická situácia je však na území separatistického Podnesterska. Pred cestou do tohto regiónu sa dobre informujte o súčasnej situácii. Na frekventovaných miestach ako sú napríklad trhoviská zvýšte pozornosť. Ľahko by ste sa mohli stať cieľom pre vreckových zlodejov. Vodiči by nemali parkovať na odľahlých a osamelých miestach.

DOKLADY V MOLDAVSKU

Medzi Slovenskou republikou a Moldavskom platí bezvízový vstup. Vzťahuje sa výhradne na turistické pobyty do 90 dní. Ako cestovný doklad vám poslúži biometrický občiansky preukaz alebo cestovný pas s platnosťou minimálne 3 mesiace po odchode z krajiny.

Cerstovné doklady a podmienky vstupu do Moldavska

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V MOLDAVSKU

  • Polícia: 902
  • Hasiči: 901
  • Záchranná služba: 903
  • Informácie o telefónnych číslach: 1188

Telefónna predvoľba v Moldavsku je +373.

Kláštor v mestečku Capriana

Kláštor v mestečku Capriana (Zdroj: flickr/cc/akk_rus)

POČASIE

Podnebie Moldavska je mierne kontinentálne. Letá sú horúce a dlhé s priemernými teplotami okolo 23ºC. Zimy sú naopak dlhé a tuhé. Teploty klesajú pod bod mrazu. Jarné a jesenné obdobie je mierne a príjemné. Ročne padne okolo 600 mm zrážok. Najvýraznejšie ich pocítite na začiatku leta a v októbri.

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

V srdci krajiny, na siedmych zelených pahorkoch sa rozprestiera mesto Kišiňov. Hlavné mesto Moldavska je centrom ekonomiky, kultúry a významným dopravným uzlom. Už v minulosti mesto zaujalo Puškina, ktorý tu napísal niekoľko diel. Prezrieť si môžete jeho dom slúžiaci ako múzeum. Nevynechajte tiež pamiatky ako Víťazný oblúk, katedrálu na námestí Víťazstva, radnicu či mestskú bránu.

Západne od Kišiňova leží dedinka Capriana, ktorej pýchou je pravoslávny kláštor. Mužský kláštor bol postavený v roku 1429. Capriana je malebná dedinky, ktorá si dodnes uchováva tradície a pôvodný vzhľad. Miestni obyvatelia tu žijú tak ako pred mnohými rokmi.

Moldavsko sa môže taktiež pochváliť množstvom obdivuhodných kláštorov. Obzvlášť zaujme kláštor Tipova na skalnatom brehu rieky Nistru. Kláštor vytesaný priamo do skaly je centrom ortodoxnej cirkvi v Moldavsku. O vzniku kláštora nemáme dostatok informácií, preto nám ostáva len odhadovať, že bol založený niekedy medzi 2. a 7. storočím.

Kamenný kláštor Tipova

Kamenný kláštor Tipova (Zdroj: flickr/cc/Rita Willaert)

VÝLETY

Pre milovníkov histórie a kultúry sú ako stvorené výlety k obdivuhodným kláštorom, akými sú napríklad kláštor Saharna, Tipova či kláštorný komplex Orheiul Vechi. Navštíviť tiež môžete známe mestá a dedinky – Kišiňov, Tiraspol, Cricova, Bender, Capriana, Orhei a Holubinka. Z prírodných krás odporúčame výlet do Prírodnej rezervácie Codru a k vápencovej jaskyni Emil Racovita.

Prírodná rezervácia Codru

Prírodná rezervácia Codru (Zdroj: flickr/cc/Yuki-a-Gogo!)

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 – 230 V / 50 Hz.

Šoférujte opatrne. Jazdu prispôsobte zhoršenému stavu vozovky.

Na vedenie automobilu potrebujete vodičský preukaz, technický preukaz a zelenú kartu. Ak nie ste majiteľom daného auta, musíte sa preukázať notársky osvedčeným splnomocnením od majiteľa vozidla.

Čo by ste mali vedieť?

Pripravte sa na dovolenku do Moldavska. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy