Zelené krajiny
  Červené krajiny
Posledná aktualizácia: 02.07.2022, stránka má informačný charakter
Malajzia

Malajzia

Cestovatelské informácie v čase korony

Farba Malajzia: ZELENÁ

Krajina s návratom do SR bez obmedzenia

Cestovanie a vstup do Malajzie - COVID-19

Aktualizované: 06/05/2022

Podmienky vstupu do krajiny

Malajzia od 1. apríla 2022 otvorila svoje hranice pre medzinárodných návštevníkov. Plne zaočkovaní cestujúci a deti do 12 rokov môžu vstúpiť do krajiny. Stačí im stiahnuť a aktivovať aplikáciu na sledovanie kontaktov MySejahtera a vyplniť formulár v časti Traveller spomínanej aplikácie pred odletom. Rovnako je potrebné overenie vlastného COVID-19 očkovacieho preukazu v aplikácii MySejahtera alebo cez webovou stránku MySafeTravel.

 

Čiastočne zaočkované alebo nezaočkované osoby od 13 do 17 rokov musia, okrem vyššie spomenutých podmienok, absolvovať predodletové testy (RT-PCR) maximálne 48 hodín pred odjazdom a antigénový test do 24 hodín od príchodu (opomenutie vykonania tohto testu môže vyústiť do deportácie na vlastné náklady). Výsledok testov je potrebné vložiť do aplikácie MySejahtera

 

Návštevníci, ktorí nie sú úplne zaočkovaní alebo neočkovaní, musia, okrem vyššie spomenutého, po príchode do Malajzie podstúpiť päťdňovú karanténu v mieste, ktoré uviedli v aplikácii MySejahtera. Štvrtý deň karantény musia podstúpiť RT-PCR test a v posledný deň antigénový test.

 

Cestovné poistenie pokrývajúce liečbu COVID-19 už nie je podmienkou pre vstup do krajiny.

 

Deti musia byť sprevádzané dospelou osobou.  

 

Cestujúci s pozitívnym výsledkom a vážnymi symptómami sú povinní absolvovať liečbu vo vybranom zdravotníckom zariadení. V prípade žiadnych symptómov, resp. miernejšieho priebehu choroby je potrebné vyplniť informácie v aplikácii MySejahtera, sledovať pokyny z nej a absolvovať 7 až 10-dňovú domácu karanténu (v prípade negatívneho výsledku COVID-19 testu na 4. deň môže byť osoba prepustená z karantény).

 

Všetci cestujúci prichádzajúci do krajiny musia podstúpiť proces verifikácie ich vakcinačných preukazov na COVID-19 prostredníctvom aplikácie MySejahtera alebo na príslušnom zdravotnom stredisku za účelom získania digitálneho vakcinačného preukazu. Celý proces môže trvať aj niekoľko týždňov.  

 

Informácie na webovej stránke Imigračného úradu

 

Podmienky zotrvania v krajine, tranzit a odchod

V krajine sa uplatňuje tzv. Plán národnej obnovy, ktorého intenzita závisí od vývoja epidemiologickej situácie v krajine, resp. v jej jednotlivých štátoch a teritóriách. Na plne zaočkované osoby sa vzťahujú len obmedzené reštrikcie.

 

Imigračné úrady v krajine sú znovu otvorené a pred návštevou úradu je nutné si rezervovať stretnutie.

 

Rezervácia stretnutia na webovej stránke imigračného úradu Malajzie


Občania SR, ktorí majú v Malajzii povolenie na dlhodobý pobyt, ktorého platnosť skončila pred alebo počas karanténnych obmedzení, majú možnosť kontaktovať miestne imigračné úrady a pobyt si predĺžiť.

 

V prípade dodatočných otázok je potrebné priamo kontaktovať imigračný úrad prostredníctvom online otázkového systému, emailom: pls_g@imi.gov.my alebo call centrum (MyCGG): 03-8000-8000.

 

Občania SR, ktorí žijú a pracujú v Malajzii, a ich rodinní príslušníci môžu cestovať do určitých krajín EÚ s možnosťou návratu do Malajzie, čo však podlieha súhlasu domácich autorít.

 

Na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur je možný tranzit iba v rámci toho istého terminálu (je potrebné predložiť letenku do nasledujúcej destinácie a jeho dĺžka je maximálne 24 hodín). Tranzit, ktorý si vyžaduje prechod cez imigračnú kontrolu, vyzdvihnutie batožiny alebo pohyb medzi dvoma terminálmi Kuala Lumpur - KLIA a KLIA2, nie je možný, pokiaľ nespĺňate všeobecné požiadavky na vstup do krajiny uvedené vyššie.  

 

Opatrenia v krajine

V jednotlivých regiónoch Malajzie sú platné rôzne stupne karanténnych opatrení na obmedzenie pohybu. V krajine je povinné nosenie rúšok vo vnútri budov a vo verejnej doprave. Za nerešpektovanie tohto opatrenia či porušovanie ostatných opatrení prijatých v rámci RMCO hrozí pokuta vo výške minimálne 1000 RM, prípadne väzenie v trvaní niekoľkých mesiacov.

 

Na vstup do východomalajzijských štátov Sabah a Sarawak, ktoré majú vlastnú autonómiu je vopred nutné kontaktovať regionálny Imigračný úrad Sabahu (crisis@sabah.gov.my) alebo Sarawaku.

 

Malajzijská vláda prijala rozhodnutie, že aj cudzinci s pobytom v krajine (diplomati, študenti, rodinní príslušníci malajzijských občanov, zahraniční pracovníci a držitelia preukazov UNHCR) budú mať možnosť bezplatne sa zaočkovať proti COVID-19. Ich registrácia je možná prostredníctvom:

 

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

 

Zdroj: www.mzv.sk

COVID-19 cestovateľská mapa
opatrenia pre vstup do krajín a návrat zo zahraničia na Slovensko

Prehľadná cestovateľská mapa vám pomôže zistiť, aké opatrenia pre vstup aktuálne platia v krajinách po celom svete. Zároveň sme pridali aj informácie, aký postup pre návrat zo zahraničia na Slovensko musia dodržať očkovaní, prekonaní a neočkovaní. Pravidelne aktualizujeme krajiny, z ktorých je návrat na Slovensko bez obmedzení, alebo je povinné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, alebo karanténa.

Krajiny s návratom do SR bez obmedzení:
Destinácia
Návrat na Slovensko
Krajiny s návratom do SR s obmedzeniami:
Destinácia
Návrat na Slovensko