
Holandské Antily
- Časové pásmo: +-4 hod. voči stredoeurópskemu času
- Počet obyvateľov: 304 tisíc
- Hlavné mesto: Willemstad
- Jazyk: angličtina , papiamento
- Mena: ANG
- ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
- CENY V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
- OČKOVANIE A CHOROBY V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
- BEZPEČNOSŤ V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
- DOKLADY V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
- DÔLEŽITÉ ČÍSLA V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
- POČASIE
- ZAUJÍMAVÉ MIESTA
- VÝLETY
- ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU
- Ďalšie zaujímavé informácie o Holandských Antilách
Pomenovanie Holandské Antily sa dodnes používa na označenie autonómnych území Holandska v Karibskom mori, neďaleko pobrežia Venezuely. Tvorí ich južná skupina ostrovov – Bonaire a Curaçao a severná skupina ostrovov – Saba, Sint Eustatius a južná časť ostrova Sint Maarten.
Do polovice 20. storočia boli ostrovy holandskou kolóniou. Potom autonómnym územím. V roku 2010 prišlo k rozpadu Holandských Antíl. Z piatich ostrovov sa tri stali integrovanou súčasťou Holandska (Saba, Sint Eustatius a Bonaire) a dva nezávislými štátmi (Curaçao a Sint Maarten).
Čo sa na ostrovoch ale nemení, je atmosféra pravých karibských ostrovov. Belavé pláže z jemného piesku sa tiahnu dlhé kilometre, krištáľovo-čistá voda obmýva brehy ostrovov, hustá vegetácia s tropickými palmami a kvetmi sa strieda s kaktusmi a sukulentmi. Tunajší podmorský svet poteší milovníkov potápania a šnorchlovania.
Lagúna na ostrove Curaçao (Zdroj: pixabay/cc/Mariamichelle)
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
- Časové pásmo: UTC -4 hodiny
- Počet obyvateľov: 304 759
- Hlavné mesto: Willemstad
- Jazyk: holandčina, angličtina , papiamento
- Mena: Antilský gulden (ANG), 1 € = 1,885 ANG, Americký dolár (USD), 1 € = 1,06 USD
CENY V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
Dovolenka na ostrovoch vychádza pomerne draho. Najvyššie ceny sú za ubytovanie. Skromné ubytovanie začína na 134 ANG/75 USD. Luxusnejší hotel so stravou a prenájmom auta sa vyšplhá na sumu 357ANG/200 USD. Na ostrovoch sa platí antilským guldenom a americkým dolárom a to v hotovosti či kartou.
Ceny niektorých potravín:
- Chlieb = 2,88 ANG (1,60 USD)
- Voda (1,5 l) = 2,65 ANG (1,48 USD)
- 1 l mlieka = 3,55 ANG (2 USD)
- 1 kg miestneho syra = 23,75 ANG (13,30 USD)
- Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 ANG (8,40 USD)
- Cola (0,33 l) = 2,81 ANG (1,60 USD)
- Kapučíno = 5,40 ANG (3 USD)
- Pivo (fľaša) = 7,55 ANG (4,20 USD)
Dovolenka na ostrove Bonaire (Zdroj: flickr/cc/Timothy Wildey)
OČKOVANIE A CHOROBY V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
Na ostrovoch sú k dispozícii štátne i súkromné zdravotnícke zariadenia a lekárne. Kvalita služieb je na dobrej úrovni. Zdravotné problémy vznikajú prevažne z dehydratácie alebo po pichnutí morským ježkom prípadne poranením o koraly.
Žiadne nadštandardné očkovanie sa nevyžaduje. Zvážiť môžete očkovanie proti hepatitíde.
BEZPEČNOSŤ V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
Bezpečnostná situácia je pomerne dobrá a kriminalita nízka. Dávajte si pozor na vreckárov pohybujúcich sa v dave. Nenechávajte batožinu bez dozoru. Skontrolujte, či ste dobre zamkli izbu i svoje auto. Nevydávajte sa v nočných hodinách do opustených oblastí a úzkych uličiek v meste.
DOKLADY V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
Víza potrebovať nebudete. Postačí vám cestovný pas s dĺžkou platnosti minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny a spiatočná letenka. Ak cestujete s medzipristátím v USA, budete potrebovať americké víza.
Cerstovné doklady a podmienky vstupu do Holandských Antíl
DÔLEŽITÉ ČÍSLA V HOLANDSKÝCH ANTILÁCH
- Polícia a hasiči: 911
- Prvá pomoc: 912
- Pobrežná stráž: 913
Telefónna predvoľba v Holandských Antilách je +599.
Holandské Antily sú známe krásnymi plážami s tyrkysovým morom (Zdroj: flickr/cc/laysf)
POČASIE
Tropické podnebie robí z ostrovov celoročne dostupnú destináciu s vysokými teplotami. V letných mesiacoch na Záveterných ostrovoch (Saba, Sint Eustatius a južná časť ostrova Sint Maarten) hrozí riziko hurikánov. Ostatné sú v tomto období veľmi suché. Priemerná teplota je 28ºC.
ZAUJÍMAVÉ MIESTA
Willemstad, hlavné mesto Holandských Antíl, nájdete na juhozápadnom pobreží ostrova Curaçao. Mesto predelené morskou zátokou je dnes na zozname UNESCO a to vďaka jedinečnému vzhľadu. Mesto je plné pútavých historických pamiatok ako pevnosť Fort Amsterdam, bazilika St. Anna Basilica a holandských domov pochádzajúcich zo 17. a 18. storočia.
Počas návštevy si nenechajte ujsť aspoň jeden z národných parkov. Na ostrove Bonaire sa nachádza Washington-Slagbaai National Park s mangrovníkovými lesmi, vzácnymi kaktusmi, krásnymi plážami a pieskovými dunami. Zaberá približne pätinu ostrova. Žijú tu rozmanité druhy vtákov, korytnačky, kozy či leguány.
Dominantou ostrova Sint Eustatius je nečinná sopka Quill. Týči sa do výšky 600 metrov nad morom. Na jej vrchol vedú turistické chodníčky pomedzi tropickú flóru s divými orchideami, papradím a ovocnými stromami.
Mestská časť Banda v meste Willemstad zapísaná na zozname UNESCO (Zdroj: flickr/cc/UltraPanavision)
VÝLETY
Ostrovy sú ideálne na dobrodružné výpravy do národných parkov pešo alebo na jeepoch. Obľúbené sú tiež lodné výlety, okružné plavby okolo ostrovov a dokonca plavby spojené s potápaním.
Potápanie patrí medzi najpopulárnejšie aktivity (Zdroj: flickr/cc/Kumukulanui)
ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU
Po rozpade Holandských Antíl sa neplatí antilským guldenom na všetkých ostrovoch. Curaçao a Sint Maarten naďalej používajú ako oficiálnu menu antilský gulden. Na ostrovoch Saba, Sint Eustatius a Bonaire sa začal používať americký dolár.
Ďalšie zaujímavé informácie o Holandských Antilách
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku do Holandských Antíl. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy